دولت توان تامین یارانه برق را ندارد/این حامل انرژی باید گران شود

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق کشور گفت: بزرگترین مشکل وزارت نیرو اکنون بی پولی است و تنها راهکار بهبود صنعت برق گران کردن برق است.

سید احسان صدر در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: وزارت نیرو منابع کافی برای پرداخت پول نیروگاه‌ها را در اختیار ندارد، همین موضوع باعث شده وزرات نیرو مطالبات نیروگاه‌ها را به موقع و به اندازه پرداخت نکرده و برای این کار اشکال تراشی کند.

مشکل اصلی وزارت نیرو بی پولی است

وی افزود: بنابراین وزارت نیرو یا باید منبعی برای تأمین یارانه‌ها یافته و یا نرخ برق را افزایش دهد، مشکل اصلی وزارت نیرو اکنون بی پولی است.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: وزارت نیرو همچنینمی‌تواند به تولیدکننده اجازه دهد، از محل صادرات برق و یا گزینه‌هایی شبیه به آن، نقدینگی لازم برای ادامه کار را تأمین کرده و زیان خود را جبران کند.

صادرات منجر به توسعه صنعت برق می‌شود

صدر اضافه کرد: پیشرفت در صنعت برق، تابعی از زمان است، اگر تولیدکنندگان اجازه صادرات داشته باشد منجر به ایجاد توسعه در این صنعت خواهد شد، سرمایه گذاران نیز مدل‌های مالی تولید خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که بتواند علاوه بر تأمین نیاز داخل بخشی از برق تولیدی را نیز صادر کند.

وی تصریح کرد: با همین کمبود برق فعلی نیز امکان صادرات برق وجود دارد، قصد نسخه پیچیدن برای وزارت نیرو را نداریم، انجام چنین برنامه‌هایی پیچیده است، اما خواسته سرمایه گذار مشخص است، پیش از مأمور کردن سرمایه گذار برای تولید یک محصول، دولت باید منابع لازم برای خرید آن را نیز فراهم کند و متأسفانه این کار در صنعت برق انجام نشده است.

نمی‌توان از بازار سرمایه برای صنعت برق سرمایه جذب کرد

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه پیشنهاداتی نیز برای تأمین منابع مالی ارائه شده است، گفت: بازار سرمایه نهایتاً می‌تواند سرمایه لازم برای احداث نیروگاه را تأمین کند اما اگر قرار باشد نیروگاه احداث شده و این سرمایه برنگردد، نمی‌توان از بازار سرمایه برای این صنعت سرمایه جذب کرد.

صدر اضافه کرد: بنابراین لازم است طرح سرمایه گذاری در نیروگاه، اقتصادی شود که برای آن باید نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها افزایش داده شود، برای تأمین این هزینه نیز راهکارهایی از جمله افزایش نرخ برق برای صنایع و مشتریان برخوردارتر است، وجود دارد.

افزایش قیمت برق همزمان با بسته‌های حمایتی انجام شود

وی تصریح کرد: قیمت تمام شده برق باید از مشتریانی که محصولات صادراتی داشته امکان پرداخت قیمت واقعی برق را دارند، گرفته شود، البته همزمان باید به اقشار آسیب پذیر توجه شده و برای مهار تورم ایجاد شده در کشور نیز برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: بنابراین اگر هم قرار است نرخ برق افزایش یابد، بسته‌های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر و جلوگیری از افزایش تورم باید تدارک دیده شود.

برق باید گران شود

صدر اضافه کرد: باید با این موضوع شجاعانه و جسورانه برخورد شود اکنون همه از اینکه گفته شود برق باید گران شود می‌ترسند و این در حالی است که این کار باید انجام شود و راه حل واقع بینانه‌ای نیز برای این موضوع وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دولت توان پرداخت یارانه برق را ندارد و اکنون از جیب بخش خصوصی این یارانه را پرداخت می‌کند به طوری که فعالان صنعت نیروگاهی یکی پس از دیگری در حال ورشکسته شدن بوده و در آینده نیز شاهد سرمایه گذاری جدید در این صنعت نخواهیم بود.

دولت توان تأمین یارانه برق را ندارد

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق خاطرنشان کرد: دولت نیز توانایی تأسیس نیروگاه ندارد زیرا این صنعت سرمایه بر بوده، همه این موضوعات منجر به افزایش کمبود برق در آینده خواهد شد، بنابراین لازم است جسورانه عمل کرد، واقعیت را گفت زیرا اکنون دولت توان تأمین یارانه برق را ندارد.

کد خبر 519864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.