هواپیماهای‌ آتش‌نشان ارتش برای اطفای آتش‌سوزی به تالاب انزلی اعزام شدند

هواپیمای آتش نشان جهت اطفاء حریق درتالاب انزلی با دستور وزیر دفاع به مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع به این منطقه اعزام شد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، خلبان محمد مهدی نوری آل آقا، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع در خصوص اعزام هواپیمای آتش نشان به تالاب انزلی، گفت: برابر اعلام حریق توسط سازمان محیط زیست و مدیریت بحران استان گیلان در روز دوشنبه ۸ شهریور بلافاصله نسبت به اعزام بالگرد اطفای حریق با سبد ۴۰۰۰ لیتری به تالاب انزلی اقدام لازم صورت گرفت و تالاب اطفا گردید، اما به دلیل وسعت و باد شدید در منطقه مجدداً آتش شعله‌ور و منجر به ادامه عملیات تا امروز شد.

وی افزود: در حال حاضر برای مهار آتش بیش از ۵۰ سورتی پرواز انجام شده و بیش از ۱۵۰۰۰۰ لیتر آب ریخته شده است و با توجه به احساس نیاز فوری جهت اطفای سریع‌تر در منطقه هماهنگی با یگان عملیات هوایی نیروی هوا فضای سپاه انجام و پرواز هواپیمای ایلوشین با ظرفیت ۴۰ تن آب در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع تصریح کرد: شرایط تالاب انزلی به واسطه نبود ارتفاعات بلند و یک سطح بودن به شکلی است که قابلیت استفاده از هواپیما را دارد و با توجه به وسعت آتش اثر گذاری بالاتری را نسبت به بالگرد ایجاد می‌کند.

نوری آل آقا اضافه کرد: تالاب امیر کلایه که طعمه حریق شده به دلیل دارا بودن گونه‌های جانوری و زیست محیطی خاص آن از اولویت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰ هکتار از نیزارهای تالاب انزلی طعمه حریق شده است، افزود: استفاده از بالگرد برای مهار حریق با این وسعت پاسخگو نیست و باید از هواپیمای آتش نشان استفاده شود.

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: در هر جایی که نیاز به استفاده از ظرفیت هواپیما باشد و از نظر موقعیت اثر گذاری جهت اطفا حریق را داشته باشد از این ظرفیت همانند گذشته مثل تالاب هورالعظیم استان خوزستان استفاده خواهیم کرد.

کد خبر 518788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.