۱۰۰ روز کاوش مریخ‌نورد چین در سیاره سرخ

سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد که مریخ‌نورد چینی "ژورونگ" تاکنون ۱۰۰ روز در سطح سیاره سرخ بوده است و از زمان آغاز عملیات خود در ۲۲ مه در مریخ تاکنون این مریخ نورد به کاوش در این سیاره پرداخته است.

به گزارش ایمنا، این مریخ‌نورد بخشی از مأموریت "تیان ون -۱" چین است. مأموریت "تیان‌ون ۱" چین که از یک مدارگرد، فرودگر و مریخ‌نورد تشکیل شده است، در ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شد.

فرودگر که حامل مریخ‌نوردی با طول عمر حداقل ۹۰ روز مریخی یا سه ماه زمینی بود، در ۱۵ مه در بخش جنوبی "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) فرود آمد که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است.

تا روز دوشنبه مریخ‌نورد ژورونگ مسافتی حدود یکهزار و ۶۴ متر را روی سطح مریخ پیموده است و این در حالی است که مدارگرد ۴۰۳ روز در مدار بوده است. به گفته سازمان ملی فضایی چین، هر دو در شرایط خوبی قرار دارند و عملکرد آنها نیز مطلوب است.

این کاوشگرها در اواسط تا اواخر ماه سپتامبر هنگامی که خورشید با زمین و مریخ در یک راستا قرار می‌گیرد، یک خاموشی خورشیدی(sun outage) را تجربه خواهند کرد که طی آن پرتوهای حاصل از خورشید، در ارتباط بین کاوشگرها و ایستگاه‌های زمینی تداخل ایجاد می‎‌کنند.

به گفته سازمان ملی فضایی چین مریخ‌نورد و مدارگرد تا زمانی که روند خاموشی خورشیدی به پایان نرسد، کار خود را متوقف خواهند کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 518682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.