طالبان: خبر انتصاب اعضای طالبان در دولت تایید شده نیست/ پنجشیر در محاصره ماست

معاون سخنگوی گروه طالبان درباره دولت آینده افغانستان گفت، دولت موقت در افغانستان وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایمنا، احمدالله واثق، معاون سخنگوی گروه طالبان در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک درباره این‌که تأیید می‌کند سوم سپتامبر طالبان تشکیل حکومت جدید را اعلام کنند، گفت: من دقیقاً نمی‌توانم بگویم اما طبق اطلاعات من زودتر از این موعد کابینه و تشکیل دولت اعلام می‌شود.

وی در پاسخ این پرسش که آیا این دولت موقت تشکیل خواهد شد یا دولت دائمی چون پیش از این درباره دولت موقت سخن گفته شده بود، تاکید کرد: خیر دولت موقت صحت ندارد و حکومتی که در آینده تشکیل می‌شود، دولت همیشگی و دائمی است.

معاون سخنگوی گروه طالبان در ادامه در پاسخ به این پرسش خبرنگار اسپوتنیک که پیش از این در زمان گفت‌وگوهای بین الافغان در دوحه صحبت از ایجاد دولت موقت بود، آیا اکنون این طور نیست، گفت: نخیر! برای تشکیل دولت موقت دو طرف به توافق نرسیدند و حالا وضعیت تغییر کرده و گفت‌وگوها در آن زمان کم بود. ما با دولت وقت افغانستان به توافق نرسیدیم و حالا کابل در دست ما است و ما دولتی فراگیر تشکیل خواهیم داد که همه مردم از این دولت راضی باشند.

واثق درباره این‌که دوستم، نور و اسماعیل خان و دیگر سیاستمداران پیشین که هم اکنون در خارج از افغانستان به سر می‌برند در تشکیل دولت آینده افغانستان سهم خواهند داشت، گفت: تاکنون جزئیات کابینه معلوم نیست که چه کسانی در ترکیب دولت آینده حضور خواهند داشت و ترکیب دولت افغانستان در آینده معلوم خواهد شد.

وی درباره این‌که طالبان، سه نفر از اعضای گروه خود را به عنوان سرپرست سه وزارتخانه تعیین کرده است، افزود: خیر این اظهارات تاکنون تأیید نشده و هیچ جزئیاتی در این باره تاکنون به بیرون درز نکرده و تأیید نشده است.

معاون سخنگوی گروه طالبان از محاصره ولایت پنجشیر از سوی جنگجویان این گروه خبر داد و می‌گوید، با این وجود این گروه اولویت را به مذاکره با طرف مقابل می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک، احمدالله واثق درباره گفت‌وگوهای پنجشیر گفت: طبق اطلاعات نیروهای امارت اسلامی افغانستان به ولایت پنجشیر رسیده و در آنجا جا به جا شده و منطقه را محاصر کرده‌اند اما با این وجود بزرگان این گروه حق اولویت را مذاکره می‌دانند و می‌خواهند مساله پنجشیر از طریق مذاکره و تفاهم حل شود، تا به افراد تلفات وارد نشود و دفترها و تأسیسات دولتی نابود نشوند.

واثق افزود: هرچند ما اولویت را به تفاهم می‌دهیم و اگر باز هم آنها این را درک نکردند، ما مجبور هستیم حمله کنیم و هدف حملات ما مشخصاً هدف‌های نظامی هستند که ما تلاش می‌کنیم که از تلفات مردم جلوگیری شود.

وی درباره نیروهای این گروه در اطراف پنجشیر گفت: اکنون مجاهدین در نزدیکی‌ها و پیرامون پنجشیر هستند و ولایت پنجشیر و مناطقی که در آنجا دشمن است، از چهار طرف محاصره هستند.

این در حالی است که امروز فهیم دشتی یکی از اعضای مقاومت گفت، نیروهای مقاومت به رهبری صالح محمد ریگستانی به طرف داخل کوتل خاواک رفته‌اند و جنگ شدت پیدا کرد و در یورش شب گذشته نزدیک به ۱۰۰ نفر جنگجوی گروه طالبان کشته شدند.

منبع: ایسنا

کد خبر 518641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.