ورود داروهای بدون مجوز و ثبت سفارش به گمرک ممنوع شد

سازمان غذا و داروی کشور طی مکاتبه‌ای با گمرک ایران اعلام کرده که ورود همه داروهای وارداتی فاقد ثبت سفارش و مجوز این سازمان به گمرک‌های کشور ممنوع است.

به گزارش ایمنا، در تازه‌ترین مکاتبه صورت‌گرفته بین سازمان غذا و دارو و گمرک ایران اعلام شده که «با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در خصوص داروهای فاقد مجوز واردات از این سازمان در گمرکات کشور، واردات هرگونه دارو که فاقد ثبت سفارش و مجوز ورود از این سازمان است، به تمامی گمرکات کشور ممنوع اعلام می‌شود.»

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های اخیر جریان داروهای دپو شده در گمرک حاشیه‌ساز شده بود. به طوری که حجمی از دارو به ویژه حدود ۱۸ تن داروهای مرتبط با کرونا وارد گمرک امام خمینی شد اما در رابطه با ترخیص یا تعیین تکلیف آن هماهنگی وجود نداشت. بعد از اعلام گمرک ایران برای تعیین تکلیف این داروها، مسئولان وزارت بهداشت به ویژه سازمان غذا و دارو اعلام کرده بودند که بخشی از این داروها با هماهنگی آنها وارد گمرک نشده و فاقد مجوز این سازمان است. در عین حال انتقاداتی هم از گمرک مبنی بر چرایی پذیرش این داروها مطرح کرده بودند.

این در حالی بود که مسئولان گمرک ایران درباره جریان ورود دارو یا هر کالایی تاکید داشتند که «گمرک با مراجع تحویل گیرنده کالا تفاوت دارد و مسئولیت این سازمان از زمان «اظهار کالا» به گمرک آغاز می‌شود. از این رو گمرک نمی‌تواند از ورود کالاهایی که هنوز اظهار نشده و در ابتدا به مراجع تحویل‌گیرنده مانند انبارهای عمومی و مناطق ویژه و آزاد می‌رسد، جلوگیری کند و مسئولیتی در این رابطه ندارد. از سویی باید تدابیری اتخاذ شود که کالاهای فاقد ثبت سفارش وارد گمرکات و بنادر کشور نشوند.»

همچنین در بخش دیگری از توضیح گمرک به این اشاره شده بود که «برای ترانزیت کالا از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی نیاز به ارائه مجوز وزارت بهداشت و سایر مجوزهای قانونی نیست و صرفاً مجوز قرنطینه برای اقلام مشمول اخذ می‌شود و آنچه وزارت بهداشت مجوز آن را صادر و موجب ترخیص کالای مربوطه می‌شود، در گمرکات مقصد این مجوز اخذ و سپس ترخیص کالا صورت می‌گیرد.»

از مکاتبه سازمان غذا و دارو این گونه بر می‌آید که گمرک اجازه ورود داروهای فاقد ثبت سفارش و بدون مجوز این کالاها را ندهد. این در حالی است که در مجموع جریان واردات کالا در حال حاضر به نحوی است که کالاها لزوماً با داشتن ثبت سفارش و مجوز وارد بنادر و گمرک نمی‌شود و بخش زیادی از آنها بدون این‌که مجوز یا ثبت سفارش داشته باشند، ابتدا از سوی واردکننده وارد گمرک و بنادر می‌شوند و در ادامه، مسیر ترخیص ازجمله دریافت مجوز از سازمان‌های مرتبط و اظهار به گمرک را طی می‌کنند.

منبع: ایسنا

کد خبر 517321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.