بهبود سلامت روده طول عمر را افزایش می‌دهد

میکروبیوم های روده به عنوان تنظیم کننده مهم ایمنی میزبان و سلامت مغز شناخته می شود.

به گزارش ایمنا، تقریباً یک دهه است که شواهد جمع آوری شده نشان می‌دهد ترکیب میکروبیوم با افزایش سن تغییر می‌کند. تغییرات ناشی از افزایش سن با افت شناختی و سایر بیماری‌های روانی مرتبط است. یک مطالعه جدید روی موش‌ها نشان داده است که این روش می‌تواند روند پیری را به طور کلی معکوس کند.

تحقیقات کالج دانشگاه کورک ایرلند نشان داد موش‌های مسن‌تری که از موش‌های جوان میکروبیوم دریافت کردند عملکرد و رفتار مغزشان بهبود یافت. میکروبیوم های روده اصطلاحی است که برای توصیف مجموعه باکتری‌ها و یوکاریوت های ساکن در دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

مارکوس بوهم، سرپرست تیم تحقیق، در این باره اظهار کرد: یافته‌های ما نشان می‌دهد که چطور روده و معده بر سلامت مغز ما با افزایش سن تأثیر می‌گذارد.

در این مطالعه، محققان نمونه‌های مدفوع موش‌های جوان را جمع آوری کردند و آنها را به روده موش‌های مسن منتقل کردند تا میکروبیوم های روده مشابه در آنها رشد یابد. این گروه سپس آزمایشات رفتاری را روی موش‌های مسن انجام دادند تا دریابند که چقدر میزان عملکرد مغز آنها تغییر کرده است.

بسیاری از دانشمندان از روده به عنوان مغز دوم یاد می‌کنند؛ زیرا بسیاری از انتقال دهنده‌های عصبی مشابه مغز، دوپامین و گاما آمینوبوتیریک اسید را تولید می‌کند. سروتونین که نقش کلیدی در تنظیم خلق و خوی دارد نیز در دستگاه گوارش ساخته می‌شود. محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: مهر

کد خبر 516364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.