ممانعت گمرک از قاچاق ۹۰ میلیون یورویی قارچ سیاه

سخنگوی گمرک گفت: ۱۶تن قارچ «دنبلان کوهی» از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد «اسلونی» ارسال کرده بود با هوشیاری کارکنان گمرک کشف شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران"سید روح الله لطیفی" اظهار کرد: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله‌ها با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را در دستور کار گروه مربیان سگ‌های مواد یاب قرار داد. گمرک خروجی اعلام شده این محموله «گمرک سرو» در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود. این محموله به محض ورود به گمرک «سرو» برای کنترل‌های تخصصی و دقیق به گمرک «بازرگان» منتقل شد.

وی ادامه داد: کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با وزن خالص ۱۸ هزار و ۹۶۰ کیلوگرم عنوان شده بود که طی «کارنه تیر» از ایران به مقصد اسلونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار ۱۶ تن «قارچ دنبلان سیاه کوهی» در داخل میوه‌های منجمد جاسازی شده بود.

سخنگوی گمرک توضیح داد: صادرات «قارچ دنبلان سیاه کوهی» به دلیل اینکه جز ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و موضوعات و مفاد کنوانسیون‌های بین‌المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود مواد آسیب زا به کشور می‌شود. قاچاقچیان «قارچ ترافل» (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسانند. حتی برخی قیمت آن را تا کیلویی ۵ هزار و ۷۰۰ یورو اعلام می‌کنند. اگر چنین باشد این محموله تا ۹۰ میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می‌رسد، هر چند استخراج بی رویه این محصول ارزشمند از جنگل‌های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست.

لطیفی تاکید کرد: قاچاقچیان بدون توجه به آسیب پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سودهای کلان اقدام به قاچاق این سرمایه‌های ملی می‌کنند. تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاه‌ها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت‌هایی همچون دستگاه‌های «ایکس ری»، «لیفتراک»، «بارانداز»، «سگ‌های مواد یاب» و… در گمرکات کشور می‌تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور مهم باشد.

وی افزود: در ماه گذشته نیز یک محموله قارچ دنبلان سیاه دیگر به وزن چهار تن در گمرک «پلدشت» کشف و به مقامات قضائی تحویل داده شد.

کد خبر 515977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.