۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
استقبال تهران از محرم

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: علاوه بر آمادگی ۱۳۰۰ بوستان در سطح شهر تهران و ۱۲۰ میدان شاخص و پرتردد شهر تهران و بیش از ۹۰۰ ساختمان شهرداری، ۶۱ بوستان در سطح مناطق ۲۲ گانه پایتخت جهت برپایی و برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در نظر گرفته شد.

به گزارش ایمنا، اصغر عطایی درباره آمادگی شهر تهران برای محرم اظهار کرد: با توجه به برگزاری جلسات متعدد شورای فرهنگی، جلسه با شهرداران مناطق و همچنین جلسه شورای معاونان خدمات شهری در خصوص محرم ۱۴۰۰ به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ و تاکید شد که با اهتمام ویژه و مطابق سیاست‌ها و رویکردهای شهرداری تهران، نسبت به فضاسازی شهری انجام تبلیغات محیطی معابر و میادین به صورت چشمگیر و با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، اقدام کنند.

وی افزود: رسیدگی و توجه ویژه به نگهداشت شهر، به ویژه معابر منتهی به مساجد و تکایا و هیئت‌های مذهبی، ۱۲۰ میدان شاخص و پرتردد شهر تهران، به صورت ویژه و یکنواخت توسط سازمان زیباسازی و بیش از ۹۰۰ ساختمان شهرداری شامل ساختمان‌های مناطق، نواحی، سرای محلات، ساختمان‌های ستادی (با نظارت اداره کل پشتیبانی)، فروشگاه‌های شهروند، میادین میوه و تره بار، ایستگاه‌های آتش نشانی و… با تاکید بر فضاسازی بیرونی آماده محرم شده است.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به دیگر مراکزی که زیر نظر شهرداری هستند، خاطر نشان کرد: توجه ویژه به آماده کردن محوطه بهشت زهرا (س) و ۱۳۰۰ بوستان در سطح شهر تهران برای محرم، در اختیار قراردادن ۶۱ بوستان در سطح مناطق ۲۲ گانه جهت برپایی و برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به هیئت‌های مذهبی نیز در دستور کار قرار گرفت.

آماده سازی حمل و نقل عمومی جهت عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)

عطایی در ادامه اضافه کرد: علاوه بر بخش خدمات شهری، دیگر معاونت‌های شهرداری تهران نیز برای عزاداری سالار شهیدان آماده شد. در این راستا با معاونت حمل و نقل و ترافیک جهت نصب پرچم‌های مشکی بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس -تاکسی و مترو) هماهنگی‌های لازم صورت گرفت. بر روی کلیه خودروهای شهربان و معبربان به تعداد ۳۷۲ دستگاه نیز پرچم و کتیبه نصب شد.

وی درباره آمادگی ساختمان‌های دولتی برای محرم نیز اظهار کرد: با معاونت اجتماعی و فرهنگی هماهنگی‌های لازم صورت گرفت تا اقلام و پوسترهای تبلیغاتی مرتبط با محرم برای اصناف تهران تهیه و تحویل آنها شود. همچنین در خصوص آماده کردن فضاهای بیرونی ساختمان‌های دولتی نیز با استانداری تهران هماهنگی‌های لازم صورت گرفت.

تغزیه خوانی، دمام زنی و چاووشی خانی در تهران

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در خصوص برنامه‌های معاونت اجتماعی شهرداری تهران نیز توضیح داده و تصریح کرد: جلسات متعدد شهرداری در خصوص برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در شرایط اپیدمی کرونا برگزار شده و تاکید بر حفظ سلامت شهروندان بود. به همین جهت وظایف معاونت‌ها به صورت شفاف مشخص شد. معاونت اجتماعی شهرداری تهران هشت برنامه به عهده دارد. فضاسازی، تقدیر از پیر غلامان و خادمان حسینی، مراسم آئینی شامل تعزیه خوانی و دمام زنی و چاووشی خوانی، کوچه‌های حسینی (چهارپایه خوانی) این مراسم را کلیه مناطق ۲۲ گانه، دهه اول محرم و دهه آخر صفر (قبل از نماز مغرب و عشا) در نقاط پرتردد اجرا خواهند کرد، نمایشگاه (نمایشگاه کتاب شور حسینی؛ عقلانیت دینی، برپایی نوزدهمین نمایشگاه عطر سیب و شمیم حسینی)، تولید و توزیع اقلام فرهنگی (طراحی و چاپ پوسترهای عطر سیب و صلوات چهارده معصوم به منظور توزیع بین کسبه و صنوف)، حمایت و مشارکت در راستای برگزاری مراسم هیأت‌ها و ویژه برنامه‌های مناطق ۲۲ گانه (شامل برگزاری مسابقات فرهنگی به صورت مجازی - کمک مومنانه و حمایت از نیازمندان، برپایی ایستگاه صلواتی و فرهنگی - دیدار و تقدیر از خانواده شهدا - اجرای برنامه‌های فرهنگی) ماموریت‌هایی است که در ماه محرم بر عهده معاونت اجتماعی قرار داده شده است.

عطایی درباره فعالیت سازمان ورزش شهرداری تهران در ایام محرم نیز اظهار کرد: قرار است سازمان ورزش شهرداری تهران با فضاسازی هفت مجموعه ورزشی (مجموعه شهدای افسریه، مجموعه شهید مدرس، مجموعه الزهرا (س) علائین، مجموعه آرش میراسماعیلی، مجموعه سوارکاری سمند، مجموعه قمر بنی‌هاشم (ع) و مجموعه بهاران) در ایام محرم به عزاداران حسینی (ع) خدمات ارائه کند.

تهیه و توزیع ۸ هزار پرچم و ۵ هزار پوستر برای تاکسیرانی

وی با اشاره به برنامه‌های معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: از اهم وظایف این معاونت در ماه محرم آماده کردن فضای اداری به مناسبت عزاداری سالار شهیدان (ع)، پخش نواهای عزاداری و مداحی از طریق سیستم‌های صوتی موجود، ارسال پیامک‌های فرهنگی و آموزشی ویژه دهه اول محرم و ایام خاص ماه محرم و صفر، هماهنگی و نظارت بر اجرای اقدامات روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه و برگزاری مسابقات ویژه ماه محرم برای کارکنان زیرمجموعه است.

منبع: ایسنا

کد خبر 514071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.