ربات‌هایی که روزی جای دارو را می‌گیرد

پژوهشگران آمریکایی، ربات‌های کوچکی ابداع کرده‌اند که توانایی دارورسانی دارد و شاید روزی جایگزین دارو شود.

به گزارش ایمنا، شاید به زودی روبات‌های کوچکی موسوم به "MANiAC" برای دارورسانی به کار بروند. پژوهش جدید نشان می‌دهد هنگامی که این روبات‌های کوچک با استفاده از یک ناحیه مغناطیسی مدیریت شود، می‌تواند به بافت‌های عصبی نخاع راه یابد و دارو را به مکان‌های دقیق برساند. کنار آمدن با بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی ممکن است دشوار باشد.

لامار مایر (Lamar Mair)، از شرکت آمریکایی "Weinberg Medical Physics" در این باره اظهار کرد: دارورسانی به صورت خوراکی یا وریدی برای هدف قرار دادن سرطان‌ها یا بیماری‌های عصبی ممکن است قسمت‌هایی از بدن و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار دهد که به بیماری مربوط نیست. دارورسانی هدفمند می‌تواند اثربخشی را افزایش و عوارض جانبی را کاهش دهد.

یکی از روش‌های دستیابی به دوز متمرکز این است که از روبات‌های کوچکی استفاده شود تا دارو به قسمت‌های خاصی برسد. اگرچه این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی به سر می‌برد، اما پژوهشگران شکل‌های گوناگونی از میکروربات‌ها یا میلی‌ربات‌ها را ابداع کرده‌اند که ممکن است بتواند این هدف دور از دسترس را برآورده کند. مهم‌ترین مشکل در مورد این ربات‌ها، کنترل آنها هنگام حرکت در بافت‌های بدن است.

میادین مغناطیسی، یک روش امیدوارکننده برای برطرف کردن مشکل مدیریت روبات‌ها است، زیرا بر بافت‌ها اثر نمی‌گذارد و معمولاً از ایمنی برخوردار است. ربات‌های MANiAC، ربات‌های کوچکی است که نانومیله‌های مغناطیسی را در بر دارد. این ویژگی به آنها امکان می‌دهد تا در واکنش به میدان مغناطیسی که از بیرون به کار گرفته می‌شود، حرکت کند.

پژوهشگران تصمیم گرفتند که ربات‌های MANiAC را تحت شرایطی که ممکن است بر بدن حاکم باشد، مورد بررسی قرار دهند. این شرایط، ساختار پر پیچ و خم سیستم عصبی را که مایع مغزی-نخاعی در آن جاری است نیز در بر می‌گیرد.

پژوهشگران، انعطاف‌پذیری روبات‌های MANiAC را برای بالا و پایین رفتن و انتقال یافتن از میان مایع مغزی-نخاعی مورد بررسی قرار دادند. آنها برای ارزیابی مهارت روبات‌ها، آنها را روی مغز موش صحرایی و نخاع موش آزمایش کردند. آزمایش‌ها حاکی از این است که شاید روزی بتواند از این روبات‌ها به عنوان جایگزین دارو استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله "Frontiers in Robotics and AI" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

کد خبر 514047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.