برنامه محوری سرلوحه فعالیت‌های شهرداری قم است

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهردار قم چگونگی تدوین و ویژگی‌های چشم‌انداز و برنامه قم ۱۴۰۴ را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری شهرداری قم، محسن رنجبر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سال‌های گذشته شهرداری قم را برنامه محوری دانست و اظهار کرد: از سال ۹۴ یکی از اولویت‌های شهرداری قم، تدوین سند چشم‌انداز و برنامه عملیاتی کارآمد و قابل‌اجرا تعیین شد که این برنامه با مشارکت همه ذی‌نفعان شهر از جمله حوزه‌های علمیه، مراجع، دانشگاه‌ها، ادارات دولتی و نخبگان شهر قم، تدوین و به تصویب شورای اسلامی شهر قم رسید.

وی بابیان اینکه نخستین برنامه پنج‌ساله بر مبنای آخرین استانداردهای علمی روز و نگاه واقع‌بینانه و بومی در قالب یازده هدف کلان راهبردی، ۱۱۸ سیاست اجرایی و ۵۰۰ طرح، تدوین و در اواخر سال ۹۵ در شورای اسلامی شهر، تصویب و برای اجرا به شهرداری قم ابلاغ شد، ادامه داد: در ادامه، سیستم بازخورد راهبردی که وظیفه آن نظارت و کنترل بر میزان تحقق چشم‌انداز اهداف و راهبردهای مندرج در برنامه بلندمدت شهرداری بوده در سال ۹۷ اجرایی شد که این سیستم به‌عنوان یکی از دستاوردهای مهم شهرداری قم توانایی رصد میزان اجرای برنامه و انحرافات احتمالی از آن را ایجاد کرد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهردار قم یکی از سیستم‌های مدیریتی تعریف شده را برنامه نظام جبران خدمت ذکر کرد و گفت: این سیستم بر مبنای متد انگیزشی و ایجاد ارتباط بین نظام حقوق و دستمزد و رفاهیات کارکنان با اجرای برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت شهرداری برنامه‌ریزی و در آن، پرداخت‌های مرتبط با نیروها از حالت سنتی، خارج و متناسب با برنامه‌ها تعریف شد.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های برنامه محوری در سند چشم‌انداز شهرداری قم، چابک سازی و کوچک‌سازی ساختار تشکیلاتی شهرداری و متناسب با آن افزایش توانمندی نیروها از طریق آموزش ایجاد زمینه‌های خلاقیت، پیاده‌سازی سیستم‌هایی مانند نظام پیشنهادها و مدیریت دانش و بهبود رفتار و فرهنگ سازمانی بوده که خوشبختانه اجرای نسبتاً مناسب نظام‌های مدیریت یادشده کمک کرد تا برخلاف سایر شهرداری‌های کلان‌شهرها، شهرداری قم ازنظر تعداد نیروی انسانی، فرآیند کاهشی داشته باشد.

رنجبر با اشاره برخی از دلایل عدم تحقق کامل برنامه چشم‌انداز اول شهرداری تصریح کرد: یکی از موانع، اتفاقات تحریمی و گرانی‌ها بود که پایه اقتصاد کشور را دگرگون کرد و پیش‌بینی ما هم در روند توسعه شهر تحقق نیافت، فضای تحریمی قیمت‌های پایه را تغییر داد و پیمانکاران نیز به چالش دچار کرده است.

وی ویژگی‌های برنامه چشم‌انداز قم ۱۴۰۴ را موردتوجه قرار داد و افزود: در این برنامه به لحاظ مکتب برنامه‌ریزی به دنبال آن بودیم که در کشور باید از کدام مدل برنامه‌ریزی کلان استفاده کرد و پس از تحقیقاتی به این نتیجه رسیدیم که رهبر انقلاب چند سال قبل الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت را مطرح کرده بودند و اگرچه الگو به نتیجه نهایی نرسیده بود اما برای آن بسیار کار شده بود. درواقع، این الگو رویکرد جدیدی برای بحث پیشرفت کشور بود و با توسعه غربی نیز به لحاظ بنیادین تفاوت زیادی داشت.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهردار قم خاطرنشان کرد: یکی از بهترین روش‌های کنونی تدوین برنامه مدیریت شهری، الگوی شهر همگراست و ما این الگو را برای شهر مقدس قم بومی‌سازی کردیم و در آن به دنبال این مسئله هستیم که برای شهروندان، معنویت، امنیت، آسایش و افزایش کیفیت زندگی را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های این برنامه یادآور شد: در این روش به گذشته و حال شهر توجه و مشخص می‌شود که بر اساس روش آینده‌پژوهی، شهر به چه سمتی می‌رود و ازنظر جمعیت، در آینده چه تناسبی دارد که در کنار آن بحث آینده‌پژوهی شهرها را با الگوهای مختلف مطالعه کردیم.

رنجبر افزود: با این الگو و ترکیب آن با الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، ۱۹ محور موضوعی را استخراج و ورودی‌ها را در قالب نقاط قوت و ضعف شهر، ارزیابی و آن‌ها را در اتاق‌های اندیشه‌ورز باهم تلفیق کردیم که برنامه دوم نیز به‌این‌ترتیب به‌طور کامل به‌صورت راهبردی شکل گرفت و قسمت عملیاتی آن نیز آماده و مشخص شد که در ابتدای سال ۱۴۰۰ هریک از شاخص‌های پیامدی و شاخص‌های عملیاتی چه رقمی خواهد بود و در پایان برنامه ۱۴۰۴ چه عددی باید باشد.

وی گفت: با توجه به بحث چشم‌انداز و بضاعت‌های موجود و از دید منابع مالی شهرداری، سه برنامه تدوین و مشخص شد که قم در پنج سال آینده در درآمد چه وضعیتی خواهد داشت و با توجه به این منابع درآمدی، هدف‌گذاری‌ها انجام شد.

کد خبر 514020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.