حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی همیشه مورد اختلاف نظر متخصصان و کارشناسان بوده است، گفت: نتایج مطالعات انجام شده نشان دهنده این است که حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری، در گفتگویی در فضای مجازی با موضوع بهره‌وری در ایران که به همت انجمن بهره‌وری ایران برگزار شد، اظهار کرد: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و با توجه به این وضعیت، کشور تاب‌آوری توسعه افقی را ندارد و باید به سمت توسعه عمودی حرکت کند.

تغییر الگوی کشت نیازمند همکاری همه قوا است

وی با بیان این که به موضوع بهره‌وری بایستی در سطح حوضه، مزرعه و گیاه پرداخته شود، افزود: بحث الگوی کشت صرفاً با سیاست‌ها و اقدامات بخش کشاورزی صورت نمی‌گیرد و نیازمند یاری همه دستگاه‌ها و نهادها در سه قوه خصوصاً مجلس شورای اسلامی است.

اکبری تاکید کرد: مهمترین مسأله‌ای که وجود دارد بحث تبخیر در کشاورزی است که سعی شده با استفاده از مالچ پلاستیکی، آبیاری زیرسطحی و سایر سیستم‌های هوشمند آبیاری از میزان تبخیر کاسته شود.

حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است

وی با اشاره به این که حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی همیشه مورد اختلاف نظر متخصصان و کارشناسان بوده است، خاطرنشان کرد: معاونت آب و خاک از سال ۹۶ با همکاری مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و به منظور رفع ابهام در مصرف آب کشاورزی، مطالعات پژوهشی را بر روی ۳۵ محصول زراعی و باغی که ۸۵ درصد سطح کشت و تولیدات آبی را شامل می‌شود، آغاز کرد که نتایج این طرح نشان دهنده این است که حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است.

آب مصرفی برای کشت گندم بیشتر از کشت هندوانه است

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بر اساس نتایج به دست آمده از این طرح پژوهشی عظیم که در چهار هزار و ۵۰۰ مزرعه در سطح کشور و با انواع شبکه‌های آبیاری مدرن، نیمه مدرن، سطحی و سنتی و با ۴۰ هزار نفر-ساعت انجام شده است، میزان حجم آب مصرفی محصولی مانند هندوانه که همواره تولید و صادرات آن مورد انتقاد بوده است، چهار هزار و ۷۰۰ مترمکعب است، در حالی که حجم آب مصرفی گندم پنج هزار و ۲۰۰ مترمکعب است.

وی افزود: راندمان آبیاری در کشور به طور متوسط ۴۵ درصد است و میزان بهره‌وری در سال ۹۲ از ۹۲۰ گرم به ازای هر مترمکعب آب مصرفی به هزار و ۴۵۰ گرم در سال ۹۹ رسیده است و با توجه به کم آبی در بسیاری مناطق کشور، کشاورزی با کم آبیاری انجام می‌شود که در سازگاری با کم آبی یک روش محسوب می‌شود.

اگر سد کرخه و دز احداث نشده بود بخش‌های مهمی از خوزستان اکنون وجود نداشت

اکبری تصریح کرد: در سال ۹۸ دبی ورودی به سد کرخه هشت هزار مترمکعب در ثانیه و در سد دز شش هزار مترمکعب در ثانیه بود که چنانچه این سدها در خوزستان احداث نشده بود، هم اکنون بخش‌های مهمی از استان خوزستان من جمله قسمت اعظمی از اهواز وجود نداشت.

وی با بیان این که طرح آبرسانی به دشت سیستان در گستره ۲۰۰ هزار هکتاری اجرا شده است، ادامه داد: حقآبه و زیرساخت‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ آن برای ۲۰۰ هزار هکتار طراحی و اجرا شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: میزان اعتبار تخصیص داده شده به این طرح سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که بر اساس گستره ۲۰۰ هزار هکتاری طرح، هزینه اجرای هر هکتار پروژه، رقمی در حدود ۱۷ میلیون تومان محسوب می‌شود و بر اساس ۴۶ هزار هکتار تأمین، انتقال و توزیع تا سطح یک هکتاری رقمی حدود ۷۲ میلیون تومان بوده و یکی از اقتصادی‌ترین طرح‌های کشور است.

کد خبر 510392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.