فاز اول بالینی واکسن نانویی کرونا ایران تا پایان تابستان شروع می‌شود

دبیر ستادویژه توسعه فناوری نانو گفت: امید است تا پایان تابستان فاز اول بالینی واکسن کرونا mRNA را که با تکنولوژی نانو لیپوزیوم در حال انجام است، شروع کنیم تا ایران نیز هم سطح کشورهای پیشرفته صاحب این مجموعه قرار گیرد.

به گزارش ایمنا، سعید سرکار در خصوص کمک شرکت‌های نانویی در دوران کرونا افزود: شرکت‌های نانویی نقش خود را در دوران شیوع کرونا در کشور از چندین منظر به خوبی ایفا کردند، در گام اول تولید محلول‌های ضد عفونی کننده نانویی به جای محلول‌های ضدعفونی کننده الکلی در کشور بود.

وی با بیان اینکه محلول‌های ضدعفونی کننده تولید شده با مواد نانویی، قابلیت ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی داشته و مضرات مواد الکلی از قبیل خشکی دست و حساسیت را ندارد، افزود: در مقطعی که کشور با کمبود الکل برای تولید مواد ضدعفونی کننده مواجه شده بود، برخی از شرکت‌های نانویی موفق شدند تاییدیه های لازم را از وزارت بهداشت برای تولید ضدعفونی کننده‌هایی با نانو مواد از قبیل نانو نقره دریافت کنند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: در این راستا بیش از ۶ شرکت دانش بنیان نانو مشغول تولید محصولات ضد عفونی نانو با ظرفیت بیش از ۲۰۰ تن در روز در ایران هستند و این ظرفیت به همت این شرکت‌ها در حال تغییر است.

سرکار ادامه داد: مواد ضدعفونی کننده نانویی نیاز کشور را در آن برهه رفع کرد و مانع افزایش قیمت شد و حتی علاوه بر تأمین نیاز داخل این مواد به کشورهای پاکستان، عراق و کشورهای همسایه صادر شده است.

وی تصریح کرد: همزمان شرکت‌های نانویی در دوران کرونا روی ماسک‌های نانویی برای مقابله با کرونا نیز کار کردند. به همت چند شرکت فعال نانویی، در ماه‌های ابتدایی شروع کرونا در کشور تولید ماسک‌های نانویی، به صورت فوق‌العاده افزایش یافت.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: زمانی بود که کادر درمان بسیاری از کشورهای پیشرفته از قبیل آمریکا و انگلیس و حتی ژاپن برای محافظت از خود در کمبود و مضیقه بودند، اما ما توانستیم با همت شرکت‌های دانش بنیان ماسک نانویی ان ۹۵ را با قابلیت بالا تأمین کنیم و کادر درمانی کمبود ماسک را حس نکرد و به اندازه کافی تأمین شد.

سرکار ادامه داد: بعد از این فعالیت‌ها، دستگاه ار دی اس اس برای تشخیص کرونا به همت یک شرکت دانش بنیان نانویی در یک بازه زمانی کوتاه طراحی و ساخته شد. این دستگاه قادر به تشخیص ویروس کرونا است و توانست تأیید وزارت بهداشت را اخذ کند.

وی یادآور شد: همچنین کارایی این دستگاه در کشورهای فیلیپین، اتریش و عراق آزمایش شد و فراتر از تست پی سی آر تشخیص ویروس کرونا اعلام و تأیید شده است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه همه دستاوردهای فعالان نانو در دوران پاندمی کرونا نتیجه فعالیت نانویی کشور در سال‌های گذشته است، گفت: گام بعدی شرکت‌های فعال نانو در دوران کرونا، تولید واکسن برای مقابله با کرونا است. در حال حاضر یک تیم بسیار قوی روی واکسن کرونا، واکسن مشابه فایزر آمریکا مبتنی بر mRNA کار می‌کنند که سیستم ارسال mRNA به داخل سلول با تکنولوژی نانو لیپوزوم در حال انجام است و حامل این واکسن نانویی است.

وی گفت: متخصصان ما توانستند ماده اولیه این واکسن را در تابستان ۱۳۹۹ تولید کنند و تست‌های حیوانی را انجام دهند. در حال حاضر تست‌های حیوانی این واکسن روی میمون در حال انجام است.

سرکار اظهار کرد: فناوری mRNA فناوری جدیدی است که جذابیت‌های قابل توجهی دارد. این فناوری اولین فناوری بود که به واسطه آن اولین کارآزمایی بالینی به خوبی طی و منجر به تولید واکسن کرونا شد.

وی با بیان اینکه شرکت آمریکایی ۴۲ روز زمان برد که این واکسن را تحویل مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) دهد و ۲۰ روز بعد از آن به اولین فرد (تست انسانی) تزریق شد، گفت: استفاده از این فناوری در دنیا جدید نیست و ۲۵ سال است در موارد مختلف در حال پژوهش است. پیش از اینکه از این فناوری برای تولید واکسن در حوزه کرونا استفاده شود، محققان این شرکت دانش بنیان با این روش تحقیقات خود را روی سرطان در پیش گرفته بودند که با شروع کرونا با توجه به وجود زیر ساخت‌ها، از این فناوری در تولید واکسن کرونا استفاده کردند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه متخصصان ما در شرکت درمان گستر رناپ با همکاری آریوژن در حال کار هستند، ادامه داد: این واکسن اکنون در مرحله تست چالش میمون قرار دارد و امید است تا پایان تابستان بتوانیم فاز اول بالینی این واکسن را شروع کنیم و ایران نیز هم سطح کشورهای پیشرفته صاحب این مجموعه قرار گیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 508630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.