طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت به هیئت رئیسه مجلس خبر داد.

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: صنعت هیدروکربوری در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این عرصه با در اختیار داشتن جایگاه نخست تجمیعی منابع نفت و گاز همچنین ظرفیت‌های عظیم سرمایه انسانی متخصص در بخش‌های مختلف این صنعت بسیار ویژه است.

وی افزود: با توجه به ناکارآمدی‌ها و اهمال‌های مدیریتی تأسف برانگیز در وزارت نفت که منجر به رسیدن خسارات جبران ناپذیر فراوان بر اقتصاد کشور شده، طرح تحقیق و تفحص از این مجموعه تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این طرح تحقیق و تفحص پیگیر هستیم تا پاسخی برای ۱۵ سوال و ابهام در مدیریت دوران زنگنه در وزارت نفت پیدا کنیم:

۱) علت اهمال، قصور و ترک فعل در توسعه برخی میادین مشترک با عدم‌النفع و خسارت فراوان چند ده میلیارد دلاری (چند صد هزار میلیارد تومانی) چیست؟

۲- دلایل موفق نشدن در دیپلماسی انرژی و عدم پیگیری و عقد قراردادهای نفتی و گازی در عرصه بین‌الملل و منطقه با توجه به خسارات فراوان مالی و پولی برای کشور چه بوده است؟

۳- علت شتابزدگی در واگذاری بلا وجه بسته‌های نفتی EPD و EPC و رعایت نشدن اولویت توسعه میادین مشترک نفتی و گازی و لحاظ صلاح و صرفه کشور با توجه به تکلیف قوانین بالا دستی چیست؟

۴- اجرای طرح‌های پتروشیمی فاقد زنجیره لازم و تخصیص خوراک به طرح‌های غیر اولویت‌دار در مناطق فاقد سند توسعه و آمایش سرزمین با چه توجیهی انجام می‌شود؟

۵- علت حذف سهمیه‌بندی سوخت و حذف کارت سوخت و وارد آوردن خسارات فراوان مالی و پولی به نظام اقتصادی کشور چه بوده است؟

۶- علت پافشاری بر شیوه نامه دستوری O&M و نبود التزام به شرایط آن و فلج‌سازی تولید بر چه مبنایی است؟

۷- دستاوردهای طرح‌های پژوهشی با هزینه‌های گزاف چه بوده و تشکیل شتابزده پارک‌های نوآوری و شکوفایی و تعجیل در واگذاری‌ها به روش BOO با چه هدفی دنبال می‌شود؟

۸- دلایل اهمال کردن و اهتمام نداشتن در صدور خدمات فنی و مهندسی در عرصه بین‌الملل و منطقه چیست؟

۹- علت تغییرات ساختاری در سازمان وزارت نفت بدون مطالعه و پشتوانه علمی چه توجیهی دارد؟

۱۰- بکارگیری و استخدام نیرو در وزارتخانه بر چه مبنایی بوده است؟

۱۱- علت حذف شتابزده و غیر کارشناسی و بدون مطالعه چندین هزار سمت در وزارت نفت با توجه به آینده روشن صنعت نفت و گاز در تولید صیانتی حداکثری و نیاز مبرم به وجود نیروهای متخصص و تکنسین چه بوده است؟

۱۲- علی‌رغم گذشت ۸ سال از وزارت جناب زنگنه و در راستای کاهش خام فروشی چرا هیچ‌گونه ظرفیت پالایشی جدید احداث نشده است؟

۱۳- با توجه به طی شدن روزهای پایانی عمر دولت تدبیر و امید علت انعقاد شتابزده قراردادهای نفتی و گازی چیست؟

۱۴- با توجه به فرسوده بودن تأسیسات نفتی و گازی علت متوقف شدن پروژه‌های مربوطه در مناطق نفت‌خیز جنوب و فلات قاره چه بوده است؟

۱۵- نحوه و چگونگی عملکرد در صندوق بازنشستگی صنعت نفت کشور شفاف شود.

خضریان در پایان اظهار امیدواری کرد که با توجه به اهمیت این موضوع و لزوم روشن شدن جوانب تخلفات صورت گرفته در وزارت نفت در دوران اخیر، این طرح تحقیق و تفحص با استقبال بالای نمایندگان مجلس روبرو شود.

کد خبر 502798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.