رئیسی: هر جایی بودم از حقوق مردم دفاع کرده‌ام/ سیاست خارجی ما به برجام محدود نخواهد شد

رییس جمهور منتخب گفت: من از ابتدای مسؤولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم به حقوق بشر تعهد داشتم. ما امروز در جایگاه مدعی هستیم. تمام اقداماتی که انجام دادم مقابله با کسانی بوده که دست به اقدامات داعشی و ضدامنیتی زدند.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» امروز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با تبریک میلاد امام رضا (ع) اظهار کرد: دهه کرامت را به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت دارم. از خبرنگاران، مدیران مطبوعات و رسانه‌های داخلی و خارجی تشکر می‌کنم. حماسه بزرگ ۲۸ خرداد امسال جلوه‌ای از حضور با اراده مردم شکل گرفت که پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.

وی در این نشست که با حضور ١٩٨ نماینده از ٨٨ رسانه داخلی و ١٨٢ نماینده از ١١٣ رسانه خارجی برگزار شد، با بیان اینکه حضور با معنا و گسترده مردم علیرغم شرایط کرونایی انجام شد، گفت: حضور گسترده مردم علیرغم جنگ روانی دشمنان انجام شد. مردم ساعت‌ها پای صندوق رأی حضور داشتند و علیرغم برخی گله‌مندی‌ها و شرایط اقتصادی حضور داشتند.

رئیس‌جمهور منتخب در تشریح پیام حضور مردم در انتخابات تصریح کرد: این حضور پیام‌های مختلفی داشت. یک پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی و زندگی آنها بود. پیام ملت ایران پیام مبارزه با فساد، فقر، تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود.

رئیسی با بیان اینکه پیام حضور مردم، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب اسلامی بود، خاطرنشان کرد: پیام این حضور تداوم راه امام خمینی و شهدا به ویژه شهید عزیز و سردار دل‌ها، قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با وفاداری با خون شهدا، مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک گفتن به ندای رهبر انقلاب اسلامی داشتند. این پیام برای دولت مردمی و همه مدیران و مسئولانی که به نام دولت خدمتگذار مردم خواهند بود، باید شنیده شود.

وی با تاکید بر اینکه به این عهدی که با مردم بستیم، باید به آن وفادار ماند، گفت: وفاداری به این عهد، آن است که با همه وجود، تلاش برای خدمت‌گذاری مردم و رفع مشکلات پیشرو و باز کردن گره‌ها باشد. اطمینان داریم با توکل بر خدا، اعتماد به داشته‌های ملت ایران و نیروهای انسانی متراکم به ویژه جوانان و با ذخایر ارزشمندی که کشور از آن برخوردار است، ان‌شاالله شرایط به نفع مردم و گشایش در زندگی مردم تغییر می‌کند.

رئیس‌جمهور منتخب در تشریح اولویت‌های سیاست داخلی خود اظهار کرد: اولویت‌های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب و کار و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود. بهبود شرایط در دولت در نظام اداری کارآمد رقم زده خواهد شد و باید از بروکراسی که بعضاً مانع بسیاری از اقدامات تحولی در کشور می‌شود، پایان داد.

رئیسی با بیان اینکه یک نظام اداری کارآمد، سالم و قانونمداری توسط نیروهای کارآمد انقلابی و فساد ستیز در کشور شکل می‌گیرد، یادآور شد: در این چهل ساله شاهد زحمات بسیار، تلاش‌ها و اقداماتی برای توسعه‌یافتگی در کشور بودیم. علیرغم زحماتی که در دولت‌ها کشیدند و علیرغم تلاش‌های انجام شده در برخی از حوزه‌ها به جایگاه بسیار عالی و قله‌ها دست یافتیم.

وی افزود: در برخی از حوزه‌ها به خاطر سوءمدیریت‌ها، کم‌توجهی و عدم توجه به داشته‌های داخلی و نیروی کارآمد جوان که می‌تواند منشأ تحولات شود، از جمله در جهت اجرای عدالت مشکلاتی داریم.

رئیس جمهوری منتخب همچنین در خصوص مشکلات معیشتی و اصلی‌ترین برنامه دولت در این زمینه گفت: در روز آغاز کار دولت اعلام خواهیم کرد باید به تمام بسترهای فسادزا و بسترهایی که ایجاد رانت می‌کند، خاتمه داده و این سازوکارها توسط دولت اصلاح شود اولین اقدام توجه به مساله اشتغال و مسکن مردم است که دست‌اندرکاران باید حضوری فعال با مشارکت مردم داشته باشند.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارید؟ گفت: تاکیدم به آمریکا این است که به برجام برگردید و به تعهدات عمل کنید مطالبه مردم ایران این است که به تعهدات خود عمل کنید.

وی در پاسخ به سوالی درباره رفع فشارهای تولید گفت: ما در دولت محور کارمان مدیریت تولید است. نقدینگی در کشور باید مدیریت شده و به سمت تولید برود، ما تولید را پرجاذبه و اقدامات اقتصادی غیر مولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد دولت برنامه‌ای در جهت این که تولید رونق یابد به کار می‌آید

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: در این دوره مدیریت دولت ایجاد تحول است و محور تحول هم اجرای عدالت است. در این زمینه در بستر گام دوم انقلاب اسلامی و حتماً به همه اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام، برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد.

رئیسی افزود: ما در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم اقدامات ما در جهت بهبود شرایط، گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، به مردم و جوانان عزیزمان برگردد، به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین و اعتماد ساز است.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: دولت مربوط به یک جریان خاص و جناح خاص نخواهد بود، دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن‌دوست هستند و دغدغه مردم و انقلاب را دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات و معیشت مردم است. آنها در سراسر کشور و جای جای کشور همکاران ما خواهند بود. هر کسی دلش برای مردم و انقلاب بتپد او همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.

سیاست خارجی ما به برجام محدود نخواهد شد

رئیسی منتخب درباره سیاست خارجی گفت: در بعد سیاست خارجی، باید دنیا بداند که وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیز تغییر کرده و این وضعیت و شرایط جدید پیش‌روی دنیاست و باید در سیاست خارجی و وضعیت و شرایط بدانند که تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده است بنابراین باید تجدیدنظر کنند و برگردند.

وی خاطرنشان کرد: ملت ما نشان داده است که در مقابل فشارها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد. ما تعامل را با همه دنیا و با همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل، تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود این مذاکره حتماً مورد حمایت خواهد بود اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد.

روحانی منتخب با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، تاکید کرد: باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد. نتیجه محوری موضوع ما است و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد. ما در راستای کسب آورده‌ای برای ملت ایران و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مسئله ارتباطات را دنبال خواهیم کرد.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برای اینکه برجام مؤثر واقع شود کل تحریم‌ها باید نقض شود؟ و آیا این تیم مذاکره کننده را نگه می‌دارید؟ گفت: تیم مذاکره کننده کار را دنبال می‌کند و تیم سیاست خارجی من مشغول بررسی اقدامات آنان است. رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی محور اقدامات ما خواهد بود. اکنون این سوال مطرح است که با توجه به اینکه ما به تعهدات خود عمل کردیم چرا آنان کوتاهی می‌کنند. این موضوع همواره مورد تاکید بوده که باید به تعهدات خود عمل کنند

وی در پاسخ به سوالی درباره آمارهای مربوط به وضعیت کشور گفت: وضعیت و آمار در کشور روشن است، مردم باید بدانند در چه شرایطی دولت جدید شروع به کار می‌کند ما هم وضع مطلوب و موجود را ترسیم می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضع موجود را به مطلوب نزدیک تر کنیم آنچه مردم از دولت می‌خواهند این است که عمل به وعده‌ها را در دستور کار قرار دهند

رئیس جمهور منتخب افزود: با ارتباطی که با مردم دارم در ابتدا هفته‌ای یک بار بعد ماهی یک بار و بعد ارتباطم را با مردم و اصحاب رسانه حفظ می‌کنم این نشست نشست آغاز است نه انجام. رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی دغدغه‌ها را دنبال کنند محور کار ما در دولت محور به عمل خواهد بود.

در کسوت دادستان هر جا بودم از حقوق مردم دفاع کردم

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم و اتهامات برخی سازمان‌های حقوق بشری علیه وی گفت: من از ابتدای مسؤولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم به حقوق بشر تعهد داشتم. ما امروز در جایگاه مدعی هستیم. تمام اقداماتی که انجام دادم مقابله با کسانی بوده که دست به اقدامات داعشی و ضدامنیتی زدند. امروز کسانی که نقض حقوق بشر می‌کنند باید در دنیا پاسخگو باشند اگر یک قاضی و حقوقدان از مردم جامعه حمایت کرده باید تشویق شود؛ زیرا امنیت مردم را حفظ کرده است و من افتخارم این است.

رئیسی خاطرنشان کرد: من در کسوت دادستان هر جایی بودم از حقوق مردم دفاع کرده‌ام. اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آمدن داعش مورد مواخذه قرار گیرند، دنیا به صلح امنیت می‌رسد.

رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوالی درباره گلایه‌های مردم از مسئولان کشور افزود: من به عنوان رئیس جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم، من خودم را خادم همه ملت ایران می‌دانم و خودم را موظف می‌دانم از حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم. هر امری که بتواند سرمایه اجتماعی را افزون و هزینه‌ها بکاهد در دستور کار ما خواهد بود.

با رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم

رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا موافق به دیدار با رئیس جمهوری آمریکا هستید، گفت: خیر

وی در پاسخ به سوالی درباره بازار بورس گفت: اعتماد مردم را درباره بازار سرمایه بازخواهیم گرداند. دولت بورس را به عنوان قلکی برای خود نخواهد دانست که سرمایه خود را از آن تأمین کند. ساز و کارهای نظارتی در بورس را فعال خواهیم کرد و شرکت‌هایی که در بورس ایستاده اند را تسهیلات می‌کنیم.

رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با دولت آقای بایدن مذاکره می‌کنید، گفت: سوال قبلی را تکرار می‌کنم چرا آقای بایدن به تعهدات دولت قبل متعهد نیست. من پیشنهاد جدی‌ام به دولت آمریکا آن است که سریعاً به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها را رفع کنند. ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند دلیلش عهدشکنی آمریکایی‌ها بود ما تاکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدات خود صداقت داشته باشد ضمن اینکه مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل مذاکره نیست.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؟ ما اقداماتمان تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب مقررات بوده است چرا موانع و مشکلات پیش پای اقدامات هسته‌ای قرار می‌دهند به اعتراف مکرر آن‌ها اقدامات هسته‌ای ایران هیچ مشکلی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیت الله بهشتی را نماد حکمرانی می‌دانید، گفت: در آستانه هفتم تیر ماه سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و ٧٢ تن از یاران ایشان قرار داریم که ایشان نماد سیاه دلی منافقان و جنایت هولناک آنهاست و جلوه‌ای از حمایت برخی از کشورها از منافقان است.

کشورهای غربی پناهگاه کسانی است که ۱۷ هزار نفر را به خاک و خون کشیدند

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: سوال از آنان که مدعی حقوق بشر هستند این است که چرا قاتل شهید بهشتی، رجایی و باهنر امروز پناه خود را برخی کشورهای غربی قرار داده‌اند و آنها باید به افکار عمومی و رسانه‌ها پاسخ دهند که کشور آنها پناهگاه کسانی است که رسماً اعلام کردند که ١٧ هزار نفر را به خاک و خون کشیدند.

رئیسی تصریح کرد: آیت الله دکتر بهشتی شخصیت جامعی داشتند و از جلوه‌های ویژه زندگی ایشان اخلاص، اخلاق، حق‌خواهی و عقلانیت بود. توجه ایشان به مردم و مردم‌باوری بسیار مهم است و در دنیا سیاست ورزان نام مردم را می‌برند اما بعضاً تشریفاتی است اما آنچه امام و شهید بهشتی از مردم داشتند «باور مردم» بود.

وی با بیان اینکه توجه به مردم و سازوکارهای کارآمد در نظام را ارزش می‌دانم و مورد توجه قرار می‌دهم، گفت: از چهره‌هایی که ساختارسازی برای نظام دنبال کرد آیت الله بهشتی بود و من هم ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور مهم و مؤثری می‌دانم.

رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوالی مبنی بر ملاک انتخاب اعضای کابینه، گفت: من از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌ها صمیمانه تشکر می‌کنم اما برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند مسؤول می‌دانم و فقط وامدار ملت هستم.

رئیسی ادامه داد: در تشکیل دولت شاخص‌های ملاک انتخاب اعضای کابینه انقلابی بودن، کارآمد بودن، فساد ستیزی و مردم دار بودن است.

وی به رسانه توصیه کرد که گمانه زنی نکنند و در ادامه افزود: سامانه‌ای ایجاد خواهیم کرد که نخبگان و مردم، افرادی که مدنظر دارند از هر کوی و برزن که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر در دولت آتی می‌تواند حضور داشته باشد، معرفی کنند و در این قضیه از نگاه مردم و نخبگان استقبال می‌کنم. محور برنامه دولت مردمی، شایسته سالاری خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط با کشور چین، گفت: ایران و چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی روابط خوبی را دنبال کردند و ظرفیت‌های بسیاری میان دو کشور وجود دارد و حتماً در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد و در بخش سیاست خارجی اجرایی کردن طرح جامع به عنوان یکی از اسناد و توافق میان دو کشور حتماً در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کد خبر 502250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.