خبرسازی‌ها درباره برگزاری انتخابات خارج از کشور درست نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه خبرسازی ها درباره برگزاری در انتخابات در خارج از کشور را نادرست خواند و گفت: غیر از سه کشور، در تمامی کشورهای هدف و کشورهایی که ایرانیان در آنجا حضور دارند تمهیدات لازم برگزاری انتخابات پیش بینی شده است.

به گزارش ایمنا، سعید خطیب‌زاده درخصوص اخباری که درباره برگزاری انتخابات در سایر کشورها گفت: حجم اخبار جعلی و خبرسازی‌های نادرست درخصوص برگزاری انتخابات در خارج از کشور زیاد شده و بسیاری از آنها جعلی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعایی مبنی بر اینکه سایت سفارت ایران در آنکارا هیچ اطلاعاتی در مورد برگزاری انتخابات ندارد، اظهار کرد: از چند روز قبل اطلاعات مورد نیاز در سایت وجود دارد. ضمن اینکه در ترکیه برای اولین بار در ۴۰ سال گذشته در هفت حوزه صندوق اخذ رأی داریم که هیچ‌وقت به این تعداد نبوده است.

خطیب‌زاده عنوان کرد: ادعای دیگری مبنی بر اینکه ایران در آمریکا صندوق رأی ندارد، گفت: این ادعا هم درست نیست. به رغم اینکه ما با آمریکا رابطه سیاسی نداریم اما در ۲۴ نقطه این کشور صندوق رأی داریم.

وی ادامه داد: در چند ماه گذشته در برخی کشورهای اروپایی و حتی آسیای دور چند ماه طول کشیده تا سفرای ما با یادداشت‌ها و گفت‌وگوهای متعدد اجازه تعبیه یک یا دو صندوق رأی را با رعایت پروتکل‌های کشور میزبان انجام داده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: واقعاً این دوره از انتخابات همه این صندوق‌ها با سختی در کشورهای مختلف تعبیه شده که واقعاً یک رکورد است و ما توانسته‌ایم به غیر از سه کشور، در تمامی کشورهای هدف و کشورهایی که تراکم حضور ایرانیان زیاد بوده، آماده برگزاری انتخابات شویم.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: یک نکته هم گفته شده در این خصوص که برخی شهروندان مثلاً باید چند صدکیلومتر سفر کنند تا به یک صندوق رأی برسند. این هم چیز جدیدی نیست. کسانی که در خارج بوده‌اند می‌دانند مثل ایران نیست که در هر مسجد و مدرسه‌ای بتوان رأی داد.
وی افزوو: معمولاً انتخابات در شهرهایی برگزار می‌شود که تراکم حضور ایرانیان زیاد است.

وی ادامه داد: این دوره به خاطر موضوعات کرونایی، دولت‌های میزبان در یک یا دو نقطه اجازه دادند و در برخی از کشورها مثل انگلستان که شرایط کرونایی بهتر است ما در ۱۱ نقطه یعنی ۵ صندوق در لندن و ۶ صندوق در کل انگلستان خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در برخی از کشورها که روابط بهتری با آنها داریم و حضور ایرانیان در آن کشورها پررنگ‌تر است، دو، سه یا چهار صندوق و حتی تا هفت صندوق رأی داریم.

به گفته خطیب زاده مجموعاً ۲۳۴ صندوق اخذ رأی در بحث انتخابات ریاست جمهوری ایران در کل تعبیه شده است که واقعاً در این فضای کرونایی بی‌نظیر است بسیاری از کشورها فقط برای ما این استثنا را برای برگزاری انتخابات در کشور خودشان قائل شده‌اند.

منبع: ایرنا

کد خبر 501192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.