تعرفه‌های انتخاباتی ۱۰ درصد افزایش یافت/ بازبینی فیلم جلسه بررسی صلاحیت هاشمی رفسنجانی

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وظیفه این شورا پاسداری و صیانت از آرای مردم است، گفت: در این دور از انتخابات ۱۰ درصد به تعرفه های انتخاباتی افزوده شده است تا نگرانی کمبود تعرفه نداشته باشیم. 

به گزارش ایمنا، عباسعلی کدخدایی صبح امروز -پنج‌شنبه ۲۷ خردادماه- در نشستی خبری در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما اظهار کرد: وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات، پایداری و صیانت از آرا مردم است و شورا تمام تلاشش را به کار گرفته تا حق‌الناس به خوبی صیانت شود.

وی افزود: در این دوره ما علاوه بر بحث سلامت انتخابات که ملاک اصلی برای شورا است، سلامت مردم را هم مدنظر داریم. وقتی که ما از جایگاه و نقش مردم در تعیین سرنوشت سخن می‌گوئیم، توقع هم این است که از این نقش پاسداری شود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به دغدغه‌هایی که رهبر معظم انقلاب روز گذشته بیان کردند، اعلام کرد: شورای نگهبان در طول یک‌سال گذشته اقداماتی انجام داد که اولین آن بحث مربوط به تعرفه‌ها می‌شد؛ طرح تعرفه‌ها هم باید به تأیید هر ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان می‌رسید.

کدخدایی افزود: مرحله بعدی مرحله چاپ تعرفه بود که در این مرحله ناظرین ۲۴ ساعته نظارت داشتند. در مرحله توزیع هم اقدامات مختلفی برای صیانت از تعرفه‌ها انجام شد. در این دوره ۱۰ درصد به تعرفه‌ها افزوده شد تا نگرانی کمبود تعرفه نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: برخی از مناطق جمعیت بیشتری دارند که تدابیری اندیشیده شده است که این مناطق کمبود تعرفه نداشته باشند. علاوه بر آن، ستاد نظارت بر انتخابات با همه شعب در تماس است که اگر چنین مشکلی اتفاق افتاد، بتوانند در کوتاه‌ترین فرصت آن را رفع کنند.

اتخاذ تدابیری برای رعایت سلامت در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: سلامت مردم هم در صحبت‌های رهبری مطرح بود و ما باید تدابیری برای رعایت سلامت مردم داشته باشیم. خوشبختانه در این زمینه هم تدابیری اتخاذ شده است و فاصله‌گذاری‌ها رعایت و بیشتر از فضای باز استفاده می‌شود.

کدخدایی ادامه داد: بحث ضدعفونی کردن شعب هم مورد توجه قرار داشته است. در این راستا امسال یک نفر ناظر از سوی وزارت بهداشت برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هر شعبه حضور خواهد داشت ضمن اینکه همان‌طور که قبلاً هم گفتم اثر انگشت حذف شده است و احراز هویت به طور الکترونیک انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: در حوزه امنیت هم با نیروی انتظامی و هم نیروهای دستگاه‌های مربوطه جلسات متعددی برگزار شده است و ان‌شاالله مشکلی در زمینه امنیت هم نخواهیم داشت.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: یکی از نکات دیگری که رهبری فرمودند، بحث برگزاری انتخابات در خارج از کشور است. ما در آنجا فقط انتخابات ریاست جمهوری داریم و ایرانیان مقیم خارج کشور هم می‌توانند شرکت کنند و تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است. بخشی از این کار مربوط به دولت و کشور مربوطه و مقرراتی است که آن کشور در نظر می‌گیرد.

کدخدایی ادامه داد: وزارت امور خارجه بیانیه صادر و تلاش گسترده‌ای انجام داده است، برای اینکه در جاهایی که ایرانیان و هموطنان ما هستند، از آنان هم اخذ رأی به عمل بیاید. حتی اگر لازم شد در شهرهای مرزی و کشورهایی که موافقت نکردند، از طریق صندوق‌های سیار این کار انجام می‌شود.

وی ادامه داد: نمایندگان نامزدها در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یافته و از نزدیک بر نظارت شورای نگهبان، نظارت خواهند کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: از جهت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد و نظارت مؤثر شورای نگهبان با دقت انجام خواهد شد.

کدخدایی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری، از همه گروه‌ها در رقابت حضور دارند، اظهار کرد: نظر شورای نگهبان بر اساس قانون است و شورا بر اساس مباحث سیاسی، صلاحیت‌ها را هرگز بررسی نکرده و نمی‌کند.

وی تاکید کرد: شورای نگهبان وظیفه نظارتی خود را بر اساس قانون انجام می‌دهد و صلاحیت‌ها هم بر مبنای قانون اساسی احراز می‌شود. رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است. امیدوارم در آینده اشکالاتی که در قوانین انتخاباتی ما وجود دارد، از سوی مجلس شورای اسلامی بررسی و رفع شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وظیفه شورای نگهبان بر اساس قانون، نظارت بر انتخابات است، گفت: در روز انتخابات هم وظیفه ما پاسداری و صیانت از آرای مردم است و بر این مبنا، ناظران شورای نگهبان بین ۳ تا ۵ نفر در شعب اخذ رأی مستقر هستند و هر تخلف احتمالی به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کدخدایی تصریح کرد: در این دور از انتخابات، ۱۰ درصد تعرفه‌ها افزایش پیدا کرده است و به صورت برخط و آنلاین با همه شعب در تماس هستیم تا مشکل کمبود تعرفه نداشته باشیم.

آماده انتشار فیلم جلسه حیدر مصلحی درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستیم

وی درباره صحبت‌های اخیر حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات در خصوص رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: طبق قانون مراجع مختلف باید گزارش‌هایی را که در اختیار دارند، برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارش‌ها تنها جنبه کارشناسی دارد و اعضای شورای نگهبان باید اطمینان لازم را داشته باشند که این گزارش‌ها صحیح است تا بتوانند آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند. گاهی اوقات شده است که این گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان هم خلاف آنها نظر داده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ایشان تکذیب کردند و گفتند چنین حرفی نزدند و دو نفر از اعضای شورای نگهبان هم که آن زمان عضو شورای نگهبان بودند این مساله را تکذیب کردند و چنین مطلبی نبود. دیروز هم من فیلم آن جلسه را با یکی از اعضای شورای نگهبان دوباره دیدیم و چنین چیزی وجود نداشته و ایشان چنین چیزی را مطرح نکرده است. احتمال دارد در صورت موافقت اعضای شورای نگهبان، فیلم آن بخش از سخنان آقای مصلحی را منتشر کنیم.

کدخدایی درباره تعرفه‌ها گفت: در این دور با توجه به نظارت بر خطی که دوستان ما در بخش‌های مختلف شورای نگهبان به خصوص اداره کل انتقال داشتند و تمهیداتی که اندیشیده شد، لحظه به لحظه در جریان وضعیت شعب هستیم. اگر مساله در منطقه حل نشود و اتفاقی بیفتد، قطعاً از طریق تهران پیگیری خواهیم کرد اما این اطمینان را می‌دهیم که مشکل تعرفه و تغییرهایی که گاهی اتفاق می‌افتد، در این دوره وجود ندارد.

امیدواریم انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نشود

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم گفت: امیدواریم این اتفاق نیفتد. در برخی ادوار این اتفاق افتاده است. طبیعتاً همان مکانیزم نظارتی دور اول را در دور دوم هم بدون هیچ‌گونه مماشات و حذف انجام خواهیم داد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: هیچ تفاوتی بین دوره اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد. هر دو انتخابات است و نتیجه هم در دور دوم روشن می‌شود؛ بنابراین عوامل نظارت همچنان محکم و پرقدرت بر دور دوم هم نظارت خواهند کرد.

کدخدایی ادامه داد: توجه داشته باشید که حق تعیین سرنوشت و استفاده از این حق بحثی است که جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال که از عمر خود می‌گذرد به جامعه ما عطا کرده و باید از این حق استفاده کنیم.

وی ادامه داد: همانطور که در ادوار گذشته در انتخابات مختلف حضور مردم را شاهد بودیم، این بار هم مردم پای صندوق‌های رأی حاضر خواهند شد.

خبر تکمیل می‌شود…
منبع: ایرنا
کد خبر 501101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.