معضلی جدید به نام خرید تست منفی کرونا

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت خبر از خرید و فروش تست منفی کرونا در آزمایشگاه‌ها داد.

به گزارش ایمنا، شاید موضوع فروش تست منفی کرونا از آنجا شروع شد که رانندگان برای رفت‌وآمد در مرزها و عبور و مرور خود دنبال خرید برگه‌های آزمایش‌های جعلی افتادند. به طور مشخص با مبالغ نه چندان نجومی، تنها با پرداخت یک تا یک ونیم میلیون تومان در مرز عراق و ایران هر راننده‌ای که نیاز به تست منفی کرونا داشت، یک تست منفی می‌خرید.

ماجرای خرید و فروش تست‌های منفی فقط به رانندگان ختم نشد. مسافران پروازهای خارجی هم بعد از آنکه شرط جابجایی شأن، در دست داشتن تست منفی کرونا شد، به دنبال برگه‌های جعلی تست‌های منفی کرونا افتادند.

شگردهای متقلب‌ها مثل تقلب در هر چیز دیگری خیلی زود به ذهن افراد متخلف رسید، آن چنان که حتی در شبکه‌های مجازی هم شگردها و تجربه‌هایی را افراد به اشتراک و تبادل نظر گذاشتند.

کاربرانی از جعل برگه آزمایش عین نمونه واقعی آن در کافی نت‌ها نوشتند؛ عده‌ای دیگر از شگردهایی حین دادن تست کرونا و اینکه اگر با همراهی نمونه گیر آزمایشگاه به جای مخاط واقعی بینی، نمونه غیرواقعی و آغشته در آب داده شود، جواب تست منفی می‌شود. این مسئله، پای آزمایشگاه‌ها را هم وسط کشید و اینکه به نوعی تست منفی از سوی پرسنل آزمایشگاهی دست برده می‌شود و به فروش می‌رسد. حتی مبالغی از ۲ تا ۵ میلیون تومان برای فروش تست‌های منفی آزمایشگاه‌ها مطرح شد. در عین حال هیچ مقام مسئولی نه این موضوع را رد کرد و نه تأیید.

سیامک سمیعی، مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «مهم‌ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه‌ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد ازجمله مسافران پروازها بوده است.»

وی افزود: از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در بخش دولتی و خصوصی، کار بزرگی انجام داده و تاکنون حدود ۱۵ میلیون تست کرونا انجام داده‌اند. اما مهم‌ترین شکایتی که از این مجموعه مطرح شده، از طرف خود مسئولان فنی آزمایشگاه‌ها مبنی بر فروش تست منفی از سوی برخی کارکنان آزمایشگاهی بوده است.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کارکنان متخلف آزمایشگاهی را مدیران آزمایشگاه‌ها اخراج کرده اند. ضمن اینکه فروش تست منفی کرونا در سراسر دنیا است. در دنیا، فروش جواب منفی رایج بوده است، مثلاً مسافرانی از عراق، فرانسه و ایتالیا به کشور ما آمده و بدون اینکه هیچ تست کرونایی انجام شود، برگه تست منفی کرونا داشته اند. در برخی موارد هم جواب‌های منفی تست کرونای مسافران خارجی، اشتباه بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 499675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.