ششمین پرواز هلی‌کوپتر مریخی مختل شد

هلی کوپتر مریخی ناسا حین انجام ششمین پرواز آزمایشی با اختلال روبرو شد و در نتیجه در فاصله ۵ متری مکان تعیین شده روی سیاره فرود آمد.

به گزارش ایمنا، هلی کوپتر مریخی ناسا (نبوغ) حین انجام ششمین پرواز آزمایشی در سیاره سرخ با مشکل روبرو شده است.

نبوغ ٢٢ می این عملیات را انجام داد که هدف آن نشان دادن قابلیت‌های مختلف این ابزار است. قرار بود در این عملیات هلی کوپتر ١.٨ کیلوگرمی در ارتفاع١٠ متری، مسافت ۱۵۰ متر را به سمت جنوب غربی طی کند و سپس ۱۵ متر به سمت جنوب برود و تصاویری ثبت کند، سپس ۵۰ متر به سمت شمال شرقی برود و روی زمین فرود بیاید.

ابتدا عملیات به خوبی پیش می‌رفت، اما نبوغ ٥٤ ثانیه پس از آغاز پرواز با مشکلی روبرو شد که جریان ثبت تصاویر از دوربین ناوبری به رایانه موجد در کاوشگر را مختل کرد.

این اختلال سبب شد یک تصویر گم شود. اما از آن مهم‌تر سبب شد تمام تصاویر ناوبری بعدی با برچسب زمانی اشتباه ارائه شوند. از این نقطه به بعد هربار که الگوریتم ناوبری اصلاحاتی روی تصاویر انجام می‌داد، براساس اطلاعات نادرست درباره زمان ثبت عکس بود.

در نتیجه این ناهمخوانی‌ها تخمین‌های هلی کوپتر به طور مرتب اصلاح می‌شد. همچنین نبوغ در نقطه‌ای از پرواز ٢٠ درجه چرخید و با افزایش مصرف انرژی روبرو شد. اما در نهایت هلی کوپتر توانست این اختلال را پشت سر بگذارد و در نهایت در فاصله ۵ متری مکان در نظر گرفته شده، فرود بیاید.

نبوغ همراه کاوشگر استقامت در تاریخ ١٨ فوریه روی مریخ فرود آمده است.

منبع: مهر

کد خبر 496768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.