بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

نماگر بازار بورس تهران در روزی جاری با کاهش ۱۲.۱۸۹ واحدی به سطح ۱.۰۹۵.۷۲۵ واحد رسید و شاخص کل هم وزن با کاهش ۴.۹۹۹ واحدی در سطح ۳۸۳.۲۱۷ واحد قرار گرفت. شاخص کل بازار کاهش ۱.۱۰ درصدی و شاخص هم وزن کاهش ۱.۲۹ درصدی را تجربه کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ایمان کرمی، تحلیلگر بازار سرمایه، بورس امروز _ دوشنبه ۳ خردادماه، را اینگونه تحلیل می‌کند: نماگر بازار بورس تهران در روزی جاری با کاهش ۱۲.۱۸۹ واحدی به سطح ۱.۰۹۵.۷۲۵ واحد رسید و شاخص کل هم وزن با کاهش ۴.۹۹۹ واحدی در سطح ۳۸۳.۲۱۷ واحد قرار گرفت. شاخص کل بازار کاهش ۱.۱۰ درصدی و شاخص هم وزن کاهش ۱.۲۹ درصدی را تجربه کردند.

نمای کلی فرابورس ایران

شاخص کل فرابورس با کاهش ۲۷ واحدی به سطح ۱۷.۴۷۶ واحد رسید.

ارزش و حجم معاملات

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس به ترتیب ۲۸.۲۳۵ و ۳۳.۱۴۹ میلیارد ریال بود. حجم معاملات بازار بورس و فرابورس به ترتیب 4B و 1.44B بود.(B به معنای میلیارد و M به معنای میلیون است)

نگاهی به عملکرد فولاد هرمزگان

این شرکت ۱۳ هزار میلیارد تومان از محصولات خود را در سال جاری توانسته به فروش برساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۱۹ داشته است.

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

سود ناخالص شرکت از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده که رشد ۲۷۵ داشته است و در نهایت با کسر سایر هزینه‌ها به ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سود خالص رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل خود رشد ۲۵۱ داشته است، این شرکت به ازای هر سهم ۲۱۰ تومان سود خالص ساخته است و P/E شرکت به عدد ۷ واحد رسیده است.

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

ریزش سنگین بانک ملت

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

اولین عرضه اولیه بازار بورس در سال ۱۴۰۰، غکورش

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

سقف قیمت: ۲۹.۹۵۰ ریال

سهمیه هر کد: ۵۰۰ سهم

زمان واریز ۳,۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه به بورس

محمدابراهیم آقابابایی، مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اعلام شده از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تا سه هفته دیگر به بانک مرکزی فرصت داده می‌شود تا ۲۰۰ میلیون دلار بفروشد و معادل ریالی آن را به حساب صندوق تثبیت واریز کند. بنابراین مطابق اعلام معاون بانک مرکزی انتظار داریم در دو هفته آینده سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر به صندوق واریز شود.

این ارقامی که واریز می‌شود در ابعاد امروز بازار سرمایه بسیار ناچیز است و نمی‌توان انتظار داشت آثار آن را در صعود شاخص دید. در آذر سال گذشته هزار میلیارد تومان واریز شده که در چهار ماه این هزار میلیارد تومان را ۸ بار خرید و فروش کردیم و به ۸ برابر رسانده‌ایم اما این ارقام نسبت به وسعت بازار بسیار ناچیز است.

مدیریت پیگیری تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص پیامک ارسال شده مبنی بر محدودسازی برخی کارگزاری‌ها در بازه زمانی سه روز، توضیحاتی را منتشر کرد.

با توجه به سو تفاهم ایجاد شده در مورد علت محدود کردن برخی کارگزاری‌ها از معاملات اوراق بهادار؛ به استحضار اهالی بازار سرمایه می‌رساند که منشأ محدودیت‌های اعمال شده بر معاملات کارگزاری ارسال کننده پیامک، پرونده‌های تخلفاتی و اجرای آرای محکومیت‌های انضباطی صادر علیه نهاد مالی مذکور در مرجع رسیدگی به تخلفات بازار سرمایه است، و ارتباطی به شرایط بازار ندارد.

مدیریت پیگیری تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار در روشنگری چرایی محدود سازی برخی کارگزاری‌ها در بازه زمانی سه روز، دو نکته را به استحضار می‌رساند:

الف) منشأ ارسال پیامک به کارگزاری‌های یاد شده، دستگاه اجرای احکام انضباطی و مرجع رسیدگی به پرونده‌های تخلفاتی بوده و هیچگونه ارتباطی با تصمیم نهاد ناظر و شرایط بازار نداشته و ندارد.

ب) شایسته است اشخاص حقیقی، حقوقی و کارگزاری‌ها در صورت احراز تخلفات در پیشگاه قانون تمکین کرده و از طرح مباحث انحرافی، حاشیه‌سازی و تشویش اذهان عمومی بپرهیزند.(پایگاه خبری بازار سرمایه)

پایان پذیره‌نویسی انتشار اوراق اجاره شرکت گسترش انرژی پاسارگاد

تأمین مالی برای یکی از بزرگترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری حوزه انرژی با انتشار اوراق توسط تأمین سرمایه امین صورت گرفت مدیرعامل تأمین سرمایه امین از پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق اجاره شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به مبلغ ۱۳.۵۰۰ میلیارد ریال خبر داد

سلمان خادم‌الملّه با اعلام این خبر افزود: امروز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۲، انتشار این اوراق با سود ۱۸ درصد پذیره‌نویسی شد. وی افزود: ضامن این اوراق بانک پاسارگاد است، نرخ اوراق مذکور ۱۸ درصد سالانه، با پرداخت‌های ۱۲ ماه یکبار از تاریخ انتشار و دوره اوراق نیز ۴ ساله می‌باشد که عرضه این اوراق با تعهد پذیره‌نویسی تأمین سرمایه امین صورت گرفت. مدیر عامل تأمین سرمایه امین افزود: عامل فروش اوراق کارگزاری پاسارگاد، بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی این اوراق را شرکت تأمین سرمایه امین بر عهده دارد.

اخبار شرکت‌ها

محصول ۴ شرکت سیمانی در بازار اصلی بورس کالا پذیرش شد

به نظر می‌رسد پس از سنگ آهن و سایر محصولات معدنی که در هفته‌های گذشته تابلوی معاملات بورس کالا را پربار تر کرده اند، این بار روند اصلاح قیمتی و خروج از نظام قیمت گذاری به سیمان رسیده است؛ پس از پذیرش شرکت سیمان فارس در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه به عنوان نخستین پذیرش امسال، مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران از پذیرش محصول چهار شرکت سیمانی دیگر خبر می‌دهد تا شمارش معکوس برای خروج این صنعت از نظام قیمت گذاری آغاز شود. براساس اطلاعیه منتشر شده، پذیرش سیمان شرکت‌های سیمان خزر، سیمان خاش و صنایع سیمان غرب پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و نود و یکمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ اول خرداد ماه جاری در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت.

همچنین پذیرش سیمان شرکت سیمان قائن پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و نودمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفته است

کدال شرکت‌ها

باما: شرکت کانی کربن طبس از شرکت‌های فرعی باما، سرمایه خود را از مبلغ ۱.۴ میلیارد تومان به ۴۰.۴ افزایش داد.

کصدف: همچنان این شرکت تولیدی نداشته است و با زیان روبرو است.

سبزوا: شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار از شرکت‌های زیر مجموعه سبزوا افزایش سرمایه ۳۷۵ درصد را ثبت کرده است.

خفنر: محصولات این شرکت افزایش نرخ ۲۵ درصد را گرفت.

شبندر: دلیل صورت مالی عجیب شبندر مشخص شد: نرخ فصل چهارم شرکت بر اساس نرخ آذر ماه ثبت شده است در حالی که نرخ نفت در زمستان افزایش داشته است.

لکما: با توجه به بازی‌های صورت گرفته روی تابلو برای این شرکت، هیئت مدیره دستور بررسی‌های لازم را صادر کرد. این شرکت یکی از شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت است.

وصندوق: پروژه یک میلیون تنی اوره پتروشیمی مسجد سلیمان به بهره برداری رسید.

شلرد: توضیحاتی در مورد اینکه چرا تولید شرکت کاهش پیدا کرده است.

وملل: این شرکت همچنان در حال فروش پروژه‌های مروارید و درنیکا، از فروش ۲۱ واحد دیگر این دو پروژه سود ۴۸ میلیارد تومانی در دفاتر شرکت ثبت گردید.

سفانو: سیمان کیسه‌ای خاکستری ۱۲ درصد دیگر گران شد. این محصول ۹۲ درصد فروش شرکت را تشکیل می‌دهد.

فولاد: شرکت فلز تدارک فولاد مبارکه اصفهان از زیر مجموعه‌های فولاد مبارکه، در سال ۹۹ سود ۱۰۶ میلیارد تومانی شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۲۷ درصد همراه بوده است.

ساروم: سیمان پاکتی تیپ یک ۱۲ درصد گران شد این محصول ۸۷ درصد فروش شرکت را شامل می‌شود.

سخاش: سیمان خاکستری پاکتی تیپ ۲ نیز ۱۲ درصد گران شد، این محصول ۹۶ درصد فروش شرکت را شامل می‌شود.

بازارهای جهانی

انتظارات در بازار اتیلن همچنان ناشی از برگشت عرضه محلی از ماه ژوئن صعودی نمی‌باشد. علی رغم کاهش تولید در بعضی از واحدهای تولیدی در کره جنوبی، آغاز به کار تعدادی از واحدهای جدید از ماه ژوئیه باعث شکل گیری انتظارات افزایشی از عرضه محلی شده است.

بر اساس گزارش GlobalData یک شرکت پیشرو در زمینه تحلیل اطلاعات، ظرفیت جهانی متانول متوازن شده و رشد قابل ملاحظه‌ای را تا سال ۲۰۳۰ شاهد خواهد بود، و به صوت بالقوه ای از ۱۴۸.۴۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ به ۳۱۰.۹۴ میلیون تن در سال در ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت و یک رشد کلی ۱۰۹ درصدی را ثبت خواهد کرد.

چین با توجه به رشد با اهمیت قیمت کامودیتی ها و رقابت با آمریکا از یک طرف و تلاش برای توسعه زیرساخت‌ها از طرف دیگر، سیاست تثبیت و جلوگیری از رشد قیمت کامودیتی ها را در دستور کار خود قرار داده است. پلنر به دلایل تلاش چین برای جلوگیری از رشد قیمت اشاره کرده است.

بودجه‌های پیش بینی شده برای پروژه‌های عمرانی در چین با رشد سریع قیمت فولاد که از فاکتورهای اصلی افزایش قیمت ساخت و ساز بوده به طور وسیعی نیاز به بازنگری داشته و عمده ترین دلیل ورود دولت به این فرآیند بوده است. چین با وجود تولید نزدیک به ۱ میلیارد تن فولاد که ۶۰ درصد تولید جهانی است، حدود ۹۵ درصد فولاد تولیدی در چین مصرف می‌شود و صادرات فولاد چینی‌ها به دلیل قیمت‌های غیر رقابتی چندان زیاد نمی‌باشد و افزایش قیمت‌ها با توجه به روند واردات سنگ آهن، محصولات میانی و سایر مواد اولیه باعث خروج ارز زیادی از این کشور خواهد شد.

علت اصلی ورود دولت چین تأثیر فولاد بر قیمت مسکن و سایر بخش‌های مرتبط بوده و برنامه‌های دولت برای سرمایه گذاری عمومی در مسکن و ساختمان‌های تجاری را کند نموده است. عمده ترین دلیل این ورود مسائل سیاسی بوده و به ویژه افزایش قیمت فولاد و مواد اولیه کشورهایی مانند استرالیا را که از لحاظ سیاسی شکاف‌های با چین دارند و چینی‌ها نیازمند محصولات وارداتی از اینگونه کشورها بویژه سنگ آهن و زغالسنگ هستند در موقعیت بالاتری برای چانه زنی قرار می‌دهد.

ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان برای خرید نفت منتظر چراغ سبز آمریکا

سخنگوی پالایشگاه فوجی اویل ژاپن گفت: به محض اینکه نفت ایران در دسترس باشد، در صورت مقرون به صرفه بودن، احتمالاً واردات را از سر خواهیم گرفت. یک خریدار نفت کره‌ای: «خوب است بشود، نفت ایران را وارد کرد. به محض برداشته شدن تحریم‌ها، اگر ارزش مالی داشته باشد، احتمالاً خرید نفت از ایران را از سر می‌گیریم.

سخنگوی فورموسا پتروکمیکال تایوان نیز گفته است: قیمت‌های نفت ایران برای جذابیت باید در برابر گریدهای عربستان رقابتی باشند.

تأثیر در شاخص کل

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

تأثیر بر روی شاخص فرابورس

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

نقشه بازار بورس

بورس امروز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت

کد خبر 495831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.