سهم ۳۵ درصدی پتروشیمی‌ها در تامین ارز سامانه نیما

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از ارزهای صادراتی شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما عرضه می‌شود، گفت: ۳۵ درصد از ارز عرضه شده در سامانه نیما توسط شرکت‌های پتروشیمی تامین شده است. 

به گزارش ایمنا، بهزاد محمدی امروز در نشست خبری با اشاره به سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر، ادامه داد: ثبت رکوردی تاریخی و موفقیت‌های اخیر صنعت پتروشیمی را تبریک می‌گویم. صنعت پتروشیمی هر روز جایگاه خود را در اقتصاد ملی افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه رشد تقاضا برای محصولات پالایشی به زیر ۰.۹ درصد رسیده، گفت: تقاضا در صنعت پتروشیمی به پنج درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: باید با توجه به خوراک‌های در دسترس و برنامه ریزی‌های انجام شده برای کشور خلق ثروت کنیم.

محمدی با بیان اینکه ۵۸ سال از عمر صنعت پتروشیمی می‌گذرد، افزود: اسفند ۹۸ طرفیت پتروشیمی ایران، ۶۵ میلیون تن بود و این ظرفیت اکنون به ۹۰ میلیون تن رسیده است.

وی تاکید کرد: در سال ۹۹ در مجموع ۴۰ میلیون تن خوراک در قالب گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی و … دریافت کردیم که معادل یک میلیون بشکه نفت در روز است و این رقم در سال ۱۴۰۴ به ۲.۲ میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش پیدا می‌کند که در گذر از خام فروشی مؤثر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۶۷ مجتمع پتروشیمی در کشور داریم که تا پایان سال به ۷۷ مجتمع افزایش پیدا می‌کند، گفت: ۶۲ میلیون تن محصول در سال ۹۹ تولید شده که ۳۵ میلیون تن محصول نهایی بوده است.

به گفته محمدی، ۳۰ درصد از این محصول نهایی در بازار داخلی به فروش رسیده و ۷۰ درصد صادرات شده است. در بخش صادرات با وجود تحریم‌ها و کاهش تقاضای ناشی از کرونا، ۲۵ میلیون تن به ارزش ۱۰ میلیارد دلار محصول پتروشیمی صادر شده و ۱۰ میلیون تن به ارزش ۵ میلیارد دلار در داخل به فروش رسیده است. در مجموع درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۹، حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: هیچ صنعتی در کشور نیست که به پایین دست خود ۱۰ میلیون تن خوراک ارائه کند که به رونق و اشتغال در ۱۵ هزار بنگاه بزرگ و کوچک منجر شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در سال ۹۹ در مجموع ۴۰ نوع محصول شیمیایی و ۳۴۰ گرید پلیمری تولید کردیم و تا سال ۱۴۰۴ با اجرای طرح‌های در دست اجرا ۲۰ محصول جدید به سبد پتدگروشیمی کشور اضافه خواهد شد.

محمدی گفت: در توسعه پتروشیمی در سال ۹۹ که سال استثنایی بود ۱۷ طرح به ظرفیت ۲۵ میلیون تن بهره برداری کردیم و تا پایان ۱۴۰۰ با بهره برداری از ۱۰ طرح به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسیم.

وی با بیان اینکه طرح‌های باقیمانده جهش دوم ۸۴ درصد پیشرفت دارد، ادامه داد: ۴۰ طرح در جهش سوم در دست اجرا است که با اجرای آن تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت به ۱۳۵ میلیون تن و درآمد آن به ۳۵ میلیارد دلار می‌رسد که پیشرفت این طرح‌ها ۳۱ درصد است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: با تحقق ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن تا پایان سال، ۱۰۰ درصد برنامه توسعه کلان در صنعت پتروشیمی را محقق می‌کنیم و تا پایان سال ۱۴۰۴ به رتبه یک صنعت پتروشیمی در خاورمیانه دست پیدا خواهیم کرد.

محمدی مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت پتروشیمی را ۷۹ میلیارد دلار دانست و گفت: تا سال ۱۴۰۴ حجم سرمایه‌گذاری در این صنعت به ۱۰۵ میلیارد دلار می‌رسد.

وی ادامه داد: با هدف تکمیل زنجیره ارزش و توجه به تولید محصولات گران قیمت، طرح‌های پیشران با ظرفیت ۳.۳ میلیون تن و حجم سرمایه گذاری ۳.۵ میلیارد دلار تعریف شده است که ۱۸ محصول جدید و خاص را به صنعت اضافه خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به واردات ۱.۳ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی به کشور در سال ۹۹، گفت: با اجرای طرح‌های پیشران ۷۷ درصد از واردات کاهش پیدا خواهد کرد.

به گفته محمدی، ظرفیت تولید پروپلن یک میلیون تن است که با توسعه طرح‌ها از مسیر متانول و گاز طبیعی در تلاشیم این ظرفیت به ۴ میلیون تن برسد و زنجیره پروپیلن را توسعه دهیم.

وی در زمینه پژوهش و فناوری مهمترین رویداد سال ۹۹ را رونمایی از دانش فنی تولید پروپیلن از متانول دانست و افزود: امروز با دانش فنی تمام ایرانی در اسلام آباد غرب طرح تولید پروپیلن تا سال ۱۴۰۳ به تولید می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در بخش کاتالیست‌ها در حال حاضر ۹۵ نوع کاتالیست با ارزش ۲۷۵ میلیون دلار در این صنعت مصرف می‌شود که ۲۰ کاتالیست بومی شده و ۱۶ کاتالیست دیگر تا ۱۴۰۴ در کشور تولید می‌شود و ۲۰۰ میلیون دلار از این نیاز در داخل کشو تأمین خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر سیگنال جدی از خارجی‌ها دریافت نکردیم اما فضا مقداری باز شده است، تاکید کرد: در دو حوزه تأمین سرمایه و دانش فنی از حضور خارجی‌ها استقبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ۳۵ درصد از ارز سامانه نیما به طور مستقیم از صنعت پتروشیمی تأمین می‌شود، گفت: از ۱۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی این صنعت ۷۰ درصد را باید شرکت‌ها در سامانه نیما عرضه کند البته برخی از هزینه‌های ارزی کم می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت‌های پتروشیمی در سال ۹۹ توانستند ۱۵۰ درصد تعهد خود، ارز در سامانه نیما عرضه کردند که نقش مهمی در آرامش بازار ارز کشور داشته است.

منبع: ایرنا

کد خبر 495791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.