قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان ۱۵ ساله شد

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور جزئیات آخرین وضعیت پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا، عباس خطیبی، درباره آخرین وضعیت احداث قطار سریع السیرتهران- قم- اصفهان اظهار کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با ریاست وزیر راه و شهرسازی و حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط برای بررسی این پروژه برگزار شد.

وی افزود: فعلاً ساخت این پروژه منتفی نشده است. سیاستی که وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کند سبک کردن بخشی‌هایی از این پروژه است تا هزینه‌های احداث آن کاهش یابد.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی خود برای تعدیل قیمت احداث پروژه قطار سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان به سازمان برنامه و بودجه داده است به گونه‌ای که برآورد ۵۷ میلیارد یوآن که قبلاً قراردادی با این رقم به امضا رسیده بود مورد بازبینی قرار گرفت و با احتساب هزینه‌های کارفرمایی به ۴۲.۵ میلیارد یوآن کاهش داد.

خطیبی یادآور شد: هزینه واقعی این طرح ۳۳.۵ میلیارد یوآن است. قرار است این پیشنهاد به شورای اقتصاد رفته و اعداد و ارقام جدید برای تعدیل قرارداد با چینی‌ها به تصویب برسد.

وی به نقطه نظرات سازمان برنامه و بودجه نسبت به پیشنهادات جدید وزارت راه و اصل اجرای پروژه قطار سریع‌السیر اشاره و اظهار کرد: این سازمان پیشنهادات وزارت راه را از شورای اقتصاد بار دیگر به دفتر راه و ترابری سازمان برنامه و بودجه بازگرداند تا بار دیگر مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تاکید کرد: سازمان برنامه در خصوص اصل عملیاتی شدن یا نشدن پروژه تردیدهایی دارد؛ علت آن هم عدم حصول پیشرفت‌های فیزیکی مورد نظر سازمان برنامه به این پروژه بوده که با وجود گذشت ۱۵ سال از امضای قرارداد تنها ۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

خطیبی خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه همه دستگاه‌های ذیربط اعم از سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی، شورای اقتصاد و … با یکدیگر همسو شوند در غیر این صورت ادامه پروژه با مشکل مواجه خواهد شد. گذشته از این مشکل انتقال ارز و اجرای فاینانس در دوره تحریم همچنان به قوت خود باقی است. شرکت ایرانی جوینت شرکت چینی نمی‌تواند فعالیت انتقال ارز به داخل را انجام دهد.

وی تصریح کرد: متأسفانه شرکت ساخت از سوی نهادهای تصمیم گیر برای اجرای پروژه قطار سریع‌السیر حمایت نمی‌شود. وزارت راه در این زمینه تنهاست و تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن دیگر نهادهای اثرگذار و ذیربط به کار گرفته است.

معاون مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت و اجرای پروژه قطار سریع‌السیر توجیه اقتصادی دارد یا خیر، گفت: از سال ۸۵ به این نتیجه رسیدیم که باید راه آهن پرسرعت را در کشور تجربه کرده و به این تکنولوژی دست یابیم.

خطیبی درباره اینکه آیا فلسفه قطار سریع‌السیر، انتقال سریع جمعیت از پایتخت به شهرهای قم و اصفهان است یا نه، گفت: می‌تواند یکی از دلایل ساخت آن، همین موضوع باشد اما لزوماً همه ماجرا انتقال سریع جمعیت نیست. در خودِ چین هم مسیرهای طولانی ریل پرسرعت مثلاً پکن تا شانگهای احداث شده است.

وی ادامه داد: در هر صورت کشور باید به تکنولوژی قطار سریع‌السیر دست یابد. در کشورهای منطقه و همسایه مانند ترکیه و عربستان که سال‌ها بعد از ما پروژه‌های قطار پرسرعت خود را آغاز کردند، توانستند با یک سرمایه گذاری سنگین از این قطار بهره برداری کنند.

معاون مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه در پاسخ به این پرسش که آیا با نظر برخی کارشناسان مبنی بر امکان استفاده از بودجه عظیم قطار سریع‌السیر برای باز کردن گره‌های ترانزیت ریلی و اتصال شبکه به همسایگان موافقید یا خیر، بیان کرد: تصمیمی که برای ساخت قطار سریع‌السیر و انتقال تکنولوژی پیشرفته آن به کشور اتخاذ شده برای سال‌های اخیر نیست و ۱۵ سال است که به این نتیجه رسیده‌ایم باید چنین پروژه‌ای در کشور اجرا شود. ضمن اینکه چینی‌ها خط اعتباری ۴ میلیارد یوانی این پروژه را صرفاً برای احداث قطار سریع‌السیر در نظر گرفته اند و به دیگر پروژه‌ها قابل انتقال نیست.

خطیبی این پروژه را از پروژه‌های مهم برای چینی‌ها دانست و گفت: قرار است این پروژه هم به طرح «یک کمربند، یک راه» و هم به تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین منتقل شود.

وی تاکید کرد: من معتقدم از مرحله بسازیم یا نسازیم عبور کرده‌ایم ولی به قدری برخی نهادهای متعدد تصمیم گیر در خصوص احداث قطار سریع‌السیر تشکیک می‌کنند بسیاری از افراد نیز با اجرای این پروژه به مخالفت برخاسته اند.

معاون مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه درباره ایراداتی که به ایستگاه قم گرفته شده بود نیز گفت: قرار نیست در داخل شهر قم ایستگاه داشته باشیم و قطار در جمکران متوقف خواهد شد اما یک مترو از حرم مطهر حضرت معصومه تا جمکران احداث می‌شود و مسافران از داخل شهر قم با مترو به ایستگاه قطار سریع‌السیر منتقل می‌شوند.

خطیبی گفت: از مبلغ ۴ میلیارد یوآن فاینانس فعال شده و قابل وصول ۲.۲ میلیارد یوآن دریافتی داشته ایم. دنبال اخذ مجوزها برای فعال کردن ال سی ۱۳.۶ میلیون یوآن هستیم تا به پروژه تزریق شود.

وی در خصوص طرح برخی کارشناسان مبنی بر کاهش سرعت قطار سریع‌السیر به ۲۰۰ کیلومتر افزود: ما در داخل کشور نیز امکان بومی سازی تکنولوژی سرعت‌های حدود ۲۰۰ کیلومتر را داریم ضمن اینکه وزیر راه نیز با کاهش سرعت قطار سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان موافق نیست و بر اجرای پروژه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت تاکید دارد.

معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تاکید کرد: همچنین در بخش زیرسازی نیز تغییر چندانی برای افزایش سرعت نیاز نیست و عمده تغییرات در حوزه روسازی است.

منبع: مهر

کد خبر 495715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.