بررسی افزایش حقوق دانشجویان پزشکی در کمیسیون بهداشت

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون بهداشت بر لزوم برنامه دقیق داشتن وزارت بهداشت جهت افزایش حقوق دانشجویان پزشکی تاکید دارد.

زهرا شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بررسی احکام و تکالیف مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۰ در حوزه سلامت وزارت بهداشت و دستگاه‌های زیرمجموعه آن در نشست روز گذشته این کمیسیون با حضور موهبتی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت بهداشت انجام شد. وزارت بهداشت گزارشی در مورد احکام و تکالیف مذکور به کمیسیون ارائه کرد. در حال حاضر در هفته جمعیت قرار داریم و یکی از قوانینی که در حوزه بحث جمعیت در قانون بودجه لحاظ شده تجمیع اعتبارات درمان ناباوری است و اعتبارات بسیار خوبی برای سه میلیون زوج ناباور همچنین ردیف‌های ویژه‌ای برای حمایت از هزینه‌های درمان ناباوری در بودجه پیش بینی و اعداد آن به صراحت ذکر شده است.

وی افزود: پوشش ۹۰ درصدی هزینه‌های درمان ناباوری هم در قانون بودجه مورد توجه قرار گرفته و کمیسیون بهداشت تلاش زیادی را برای پیش‌بینی اعتبارات مناسب برای این مهم در قانون بودجه ۱۴۰۰ داشته است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش‌بینی مواردی مانند افزایش ردیف‌هایی برای اعتبارات تملک سرمایه دانشگاه‌ها، هزینه خرید تجهیزات پزشکی دانشگاه‌ها از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان، ارائه خدمات سلامت به صورت الکترونیک و پیشنهادات و اعتبارات بسیار خوبی که برای آن در نظر گرفته شده، سامانه استعلام دارو و پرونده الکترونیک سلامت و اعتبارات پیش‌بینی شده، توجه به افزایش حقوق کارکنان و کادر درمان در شرایط کرونا، پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان و اجرای ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به این دلیل بود که اعتبارات و بودجه بخش سلامت را به نوعی افزایش دهیم تا به حوزه سلامت و کاهش بار مالی نظام سلامت بر روی دوش مردم کمک کنیم.

شیخی تصریح کرد: به عنوان مثال با ثابت نگه داشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین دارو تلاش کردیم با هزینه کمتری بحث درمان و داروی بیماران را تأمین کنیم البته بحث نظارت کمیسیون بهداشت و درمان و دریافت گزارشات عملکرد تأمین و تخصیص ارز برای دارو و تجهیزات پزشکی به صورت ماهانه و چندماهه از بانک مرکزی و همچنین دستگاه‌های ذیربط از جمله موارد مهمی است که در قانون بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شده و تمامی این موارد در نشست روز گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به طور قطع گزارش‌های مذکور باید در زمان مقرر به کمیسیون بهداشت ارائه شود.

وی با اشاره به موضوع حقوق رزیدنت‌ها و انترن‌ها گفت: یکی از نگرانی‌های نمایندگان این بود که چه میزان از اعتبارات برای دانشجویان پزشکی در مقاطع مختلف لحاظ می‌شود زیرا حقوق رزیدنت‌ها بسیار ناچیز و اندک است و در حالی که کار فوق تخصصی انجام می‌دهند و خطرات عمده‌ای آنها را تهدید می‌کند اما به خوبی نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند بنابراین مقرر شد که این مهم در نشست ویژه‌ای مورد بررسی بحث و بررسی قرار گیرد و راهکارهای آن از طریق همفکری مجلس و وزارت بهداشت اتخاذ و عملیاتی شود.

کد خبر 494056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.