پیشنهاد ارایه تسهیلات ۵.۸ هزار میلیارد تومانی به زنبورداران

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور از ارایه پیشنهاد اختصاص پنج هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مقابله با اثرات خشکسالی به بخش زنبورداری خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین اکبرپور در این باره اظهار کرد: پیشنهاد این اعتبار حمایتی در قالب سرمایه در گردش و تسهیلات سرمایه ثابت برای زنبورداران طی چند هفته اخیر از سوی معاونت امور تولیدات دامی به دفتر مدیریت بحران وزارتخانه ارائه شده است.

وی افزود: بر اساس این پیشنهاد، مبلغ دو هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان برای تأمین سرمایه در گردش به منظور خرید نهاده شکر و غذای آماده زنبورعسل و مبلغ سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به منظور جایگزینی کلنی های زنبور در زنبورستان های آسیب دیده از خشکسالی، پیش بینی کرده ایم.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور اضافه کرد: در استان‌های آسیب دیده از خشکسالی برای خرید زنبورعسل به ازای هر کلنی ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات ارزان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های سازمان هواشناسی، میزان بارش‌ها در فروردین امسال نسبت به میانگین مدت مشابه ۵۲ سال قبل، ۴۳ درصد افت داشته است، به زنبورداران کشور توصیه کرد در شرایط خشکسالی و افت بارندگی، نهاده شکر و غذای کمکی برای تغذیه و زنده ماندن زنبورهای عسل خود تأمین کنند تا هم ملکه تحریک به تخم ریزی شود و هم پروتئین مورد نیاز زنبورهای عسل تأمین شود.

اکبرپور، ادعای مطرح شده درباره تلفات ۵۲ درصدی زنبور عسل در برخی از استان‌های کشور را رد کرد و گفت: این آمار مستدل نیست و تاکنون از هیچ استانی آمار تلفات ۴۰ یا ۵۲ درصدی تلفات زنبور عسل دریافت نشده است.

وی ادامه داد: در شرایط طبیعی در زمستان به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تلفات زنبورعسل داریم و در میانگین جهانی این رقم ۱۴ درصد است.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور با بیان اینکه مرگ زنبورهای عسل معمولاً ناشی از بیماری به ویژه در مناطق مرطوب، سمپاشی باغات و مزارع یا بر اثر خشکسالی است، عنوان کرد: افت بارندگی موجب می‌شود زنبورهای عسل نتوانند از شهد و گرده گیاهان در عرصه‌های منابع طبیعی استفاده کنند و از این رو تاکید می‌کنیم زنبورداران نهاده شکر و غذای کمکی برای تغذیه زنبورهای عسل خریداری کنند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۲ هزار تن نهاده شکر حمایتی با قیمت هر کیلوگرم ۶,۶۵۰ تومان برای کمک به تغذیه زنبورهای عسل از وزارت صمت درخواست کردیم، گفت: در سال گذشته برای زمستان گذری زنبورداران کشور ۱۵ هزار تن نهاده شکر با قیمت هر کیلو گرم ۶,۶۵۰ تومان تخصیص داده شد.

اکبرپور افزود: بقیه نهاده شکر مورد نیاز به میزان ۱۷ هزار تن بر مبنای ارز نیمایی و به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در سامانه وزارت صمت بارگذاری شده که به علت افزایش هزینه‌ها، برخی از زنبورداران نتوانستند این نهاده را خریداری کنند.

کد خبر 494030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.