۱۴ میلیون نفر تا یک ماه آینده واکسن کرونا می زنند/خودسرانه برای واکسن به مراکز نروید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۴ میلیون نفر گروه هدف اول شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج در ایران تا اواخر خرداد واکسن کرونا می زنند.

به گزارش ایمنا، سعید نمکی در این باره اظهار کرد: محموله واکسن جدید کرونا دیشب رسید، محموله سنگین‌تری امشب می‌رسد، هفته آینده هم محموله دیگری خواهد رسید بنابر این گروه هدف اول که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج و حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفری و عامل اصلی بستری و مرگ و میر هستند را تا اواخر خرداد و اوایل تیر واکسینه می‌کنیم و بعد سراغ بقیه گروه‌ها می‌رویم.

وی گفت: سامانه ثبت نام واکسن نیز راه افتاده است برخی جوسازی‌ها که واکسن نمی‌آید یا درست تزرق نمی‌شود و در بازار آزاد تزریق می‌شود ۱۰۰ درصد کذب محض است.

وزیر بهداشت افزود: در وزارت بهداشت می‌توانیم حتی در یک روستا یا یک شهرستان وضعتی واکسیناسیون را ببنیم که مثلاً امروز چند واکسن زدند و به چه کسانی زدند. کدملی فرد و کد واکسن را داریم امکان سو استفاده نیست ممکن است در اوایل کار برخی جاها واکسن را جا به جا زده باشند که با متخلفان برخورد شدید داشتیم.

وی گفت: خواهش می‌کنم به این حرف‌های بی ربط گوش ندهید. ما امانتدار دقیقی برای حفظ بیت المال و دفاع از سلامت مردم هستیم.

نمکی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۲ هزار واکسن زده شد که یک رکورد است و در روزهای آینده به رکوردهای بالاتری می رسیم.

وی ادامه داد: واکسیناسیون کرونا را برای همه گروه‌های هدف طبق سند ملی واکسیناسیون دنبال می‌کنیم. از مردم خواهش می‌کنیم هرگز درباره واکسن بدون اطلاعیه‌های رسمی به مرکزی مراجعه نکنند. گروه‌های سنی را با پیامک فراخوان می‌دهیم. افرادی که پرونده سلامت ندارند را راهنمایی می‌کنیم که چگونه ثبت نام کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر کسی از واکسن جا ماند به این معنی نیست که واکسن به آنان نمی‌زنیم. گروه ۸۰ سال به بالا را واکسن زدیم و اکنون ۷۵ سال به بالا شروع کردیم، اما با شروع واکسیناسیون گروه‌های سنی پایین‌تر، افراد جا مانده از واکسیناسیون می‌توانند به سامانه وزارت بهداشت مراجعه و ثبت نام کنند و حتماً برای واکسیناسیون با آنان تماس گرفته می‌شود و هیچ فردی جا نمی‌ماند.

پیک چهارم کرونا را مهار کردیم

وی گفت: از همه مردم و از جمله روحانیون و روحانیت اهل تسنن که در ایام ماه رمضان، مراسم عید فطر و نماز عید فطر توصیه‌های بهداشتی را رعایت کردند، واقعاً تشکر می‌کنم.

نمکی افزود: کشور با ویروس انگلیسی و پیک ایجاد شده، یکی از سهمگین‌ترین امواج اپیدمی را با لطف و عنایت ویژه پروردگار و تلاش همکاران وزارت بهداشت پشت سر گذاشت. هیچ کشور مرفه و فقیری نبود که در هفته و ماه اول مشکل کمبود تخت بیمارستانی پیدا نکند اما در ایران دچار این مشکل نشدیم.

وی گفت: منحی پیک چهارم کرونا در سراسر کشور سر به فرود آورده است. چند روش را برای مهار آن انتخاب کردیم. قبل از گرفتاری سراسری به همه استان‌ها ابلاغ کردیم. بیمار غیر اورژانسی پذیرش نکنند. ۶۶ اکسیژن ساز هم در طی دو هفته به کل کشور ارسال کردیم و این مشکل هم بر طرف شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: کلینیک‌های بهداشتی نیز فعال شدند و بیماران کمتر بدحال را فیلتر می‌کردند تا با گرفتن دارو و درمان سرپایی رد بیمارستان بستری نشوند، ۱۵۰ هزار مریض دارو گرفتند و بستری نشدند و اگر این کار انجام نمی‌شود کل تخت‌های بیمارستانی که ۱۴۰ هزار تخت است جوابگو نبود و با سر ریز بیماران در بیمارستانها مواجه می‌شدیم و اگر این تعداد را پذیرش می‌کردیم مشکل سر ریز را در بیمارستان پیدا می‌کردیم.

وی تصریح کرد: همان طور که قول داده بودم. هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی معطل نشد و علی رغم هولناکی این ویروس شرمنده مردم نشدیم.

وی گفت: در همه استان‌ها مهار بیماری را به شکل گسترده داریم. امیدواریم در استان‌هایی که هنوز منحنی برای خم شدن به پایین مقاومت می‌کند در روزهای آینده شاهد نزول قابل توجه منحی کرونا باشیم فعلاً استانی که منحنی آن سر به فرود نگذاشته نداریم مگر مواردی که منحنی افقی شده است.

نمکی افزود: اگر به رنگ بندی کرونا در کشور توجه کنیم می‌بینیم که ۳۱ فروردین ۳۰۱ شهر قرمز داشتیم و اکنون تعداد این شهرها به سه شهر تقلیل پیدا کرده است و این دستاورد بی بدیلی است.

کد خبر 494005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.