«مادرم ایران»؛ موسیقی جشن روابط دیپلماتیک ایران و چین 

«مادرم ایران» اثر علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر، به مناسبت جشن پنجاهمین سال ایجاد روابط دیپلماتیک بین کشور ایران و چین در پکن اجرا می‌شود. 

به گزارش ایمنا، علی رهبری آهنگساز و رهبر بین المللی ارکسترهای جهان ضمن تأیید این خبر، گفت: مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن، مشهورترین سالن اپرا، تئاتر و کنسرت کشور چین حق اجرا و ضبط ویدئویی دو اثر از مجموعه مادرم ایران را به مناسبت جشن پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین ایران و چین خریداری کرده است.

وی افزود: این دو پوئم سمفونی قرار است در مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن «National Centre for the Performing Arts» با ارکستر سمفونیک مرکز ملی هنری در سوم و چهارم مردادماه سال جاری اجرا شود.

رهبری تاکنون سه آلبوم مادرم ایران را توسط شرکت آلمانی ناکسوس به بازار جهانی عرضه کرده و در حال حاضر مشغول ضبط آلبوم‌های چهارم و پنجم این مجموعه به نام‌های «چنین گفت زرتشت» (حدود یک ساعت)، «غمنامه پارسی» (حدود یک ساعت و نیم) و «بلبل های پارسی» (حدود ۲۵ دقیقه) برای برادران سعیدی ۲ خواننده جوان اصفهانی است.

رشته نخست وی که در دنیا به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک شهرت پیدا کرده در اصل آهنگسازی و موسیقی ملی بوده و از دوران کودکی تا نوجوانی در کنار موسیقی غربی در حوزه موسیقی سنتی نزد استاد رحمت الله بدیعی آموزش کامل ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی را طی کرده و آثار او با بُن مایه موسیقی سنتی ایران نوشته شده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 493593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.