افزایش ظرفیت تولید واکسن کرونا در ایران تا ۱۹۷ میلیون دوز

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با همکاری تمام شرکت‌های تولید واکسن کرونا تا فروردین ماه سال آینده توانایی تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن را خواهیم داشت که این یک معجزه است.

به گزارش ایمنا، محمدرضا شانه‌ساز در مراسم رونمایی از اولین محصول تولید شده واکسن کوو ایران برکت اظهار کرد: خدا را شاکرم در سرزمینی به دنیا آمدم که مهد مقاومت است. دشمنان از اعمال تحریم‌ها و نقشه‌ها این برآورد را داشتند که ملت را در حوزه سلامت به زانو در بیاورند، اما شاهد آن هستیم که واردات دارو از بالای ۹۰ درصد در سال ۹۲ به ۲۱ درصد و سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است و کاهش ۲۱ درصدی در واردات انواع دارو را داشتیم.

وی ادامه داد: ارزبری برای تولید انواع مواد اولیه دارو تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده در حالی که ارزبری برای واردات دارو را تا ۲۹ درصد کاهش داده‌ایم. در حالی که در گذشته ۸۸ درصد بازار دارویی کشور در اختیار واردات بود، امروز این عدد به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

شانه‌ساز تاکید کرد: ارزش سهام شرکت‌های دارویی هم در حال ارتقا است و ما توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام از روزهای اول کرونا به کمک دولت آمد و در شرایطی که در ۱۰۰ سال اخیر توفیقی در واکسن‌سازی نداشتیم، کرونا باعث شد تا این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و صنعت واکسن‌سازی در کشور برپا شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: کشورهایی مثل آمریکا و روسیه از سال‌ها قبل تولیدکننده واکسن بودند و به دلیل شیوع ویروس سارس و مرس کارخانه‌های تولید واکسن در این کشورها فعال بود اما ایران در یک شرایط تحریم و بحران کرونا توانست خود را به این کشورها در حوزه واکسن‌سازی برساند. با همکاری تمام شرکت‌های تولید واکسن کرونا تا فروردین ماه سال آینده توانایی تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن را خواهیم داشت که این یک معجزه است.

وی ادامه داد: امروز صادرکننده تمام اقلام مورد مصرف کرونا هستیم و باید بگویم که واکسن شاهراه و تقاطع مجموعه‌ای از علوم است که امروز به آن دست یافته‌ایم و به زودی صادرکننده واکسن خواهیم شد. در حال حاضر تولید واکسن کرونا با ۱۶ پلتفرم توسط ۱۲ شرکت در حال انجام است که در این حوزه ایران یونیک است.

منبع: رکنا

کد خبر 492707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.