عبور از شرایط بحرانی حوضه آبریز زاینده‌رود

رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود گفت: با ۲۵درصد صرفه‌جویی از شرایط بحرانی آب حوضه در سال جاری عبور خواهیم کرد.

به‌گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هوشنگ ملایی در جلسه کارگروه پایش و کنترل مصارف آب زاینده رود، خاطرنشان کرد: با هدف گذاری و صرفه‌جویی ۲۵ درصدی در تخصیص‌های گذشته می‌توان از شرایط بحرانی آبی امسال عبور کرد.

وی افزود: با توجه به بارگذاری‌های انجام شده و مصارف بیشتر طی سال‌های اخیر در حوضه آبریز زاینده‌رود پایش نقاط برداشت در دو بازه اصلی سد زاینده رود تا چم آسمان و سرشاخه‌ها تا سد زاینده‌رود با قوت انجام می‌شود.

رئیس حوضه آبریز زاینده رود با تأکید بر این که شرایط کم آبی و خشکسالی در سال‌های گذشته نیز تکرار شده است، تصریح کرد: متولیان بخش آب، کشاورزی، حاکمیتی، نیروی انتظامی و قضائی می‌توانند با مشارکت و همکاری شرایط نظم و نسق را در حوضه ایجاد کنند.

ملایی با اشاره به پتانسیل و ظرفیت‌های دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری، گفت: جلساتی از این دست در راستای مصوبات شورای هماهنگی آبریز حوضه زاینده‌رود برای حل مسائل و شنیدن نظرات همگان ضرورت دارد.

وی با بیان این که آب مصرفی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و همچنین بخش زیادی از استان یزد از حوضه آبریز زاینده رود تأمین می‌شود، اظهار کرد: جمعیت بیشتر مصارف بیشتر را به دنبال دارد و برای تأمین آب پایدار نیاز به صرفه‌جویی در همه بخش‌ها وجود دارد.

بر اساس گزارش ارائه شده در این جلسه، کم بارشی و افزایش دمای گسترده تا نیمه پاییز سال جاری ادامه دارد.

این گزارش می‌افزاید: حجم آب مخزن سد زاینده رود در حال حاضر ۴۱۲ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد و میانگین بلندمدت ۵۷ درصد کاهش داشته است.

کد خبر 492212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.