بهای نفت با گزارش‌های چین و آمریکا بالا رفت

بعد از کاهش یک درصدی اخیر بهای نفت، قیمت طلای سیاه امروز جمعه به کمک گزارش‌های اقتصادی مثبت چین و آمریکا بالا رفت هر چند همچنان مساله تشدید کرونا در هند همچنان بر قیمت نفت فشار می آورد.

به گزارش ایمنا، رویترز نوشت: امروز جمعه قراردادهای مدت دار نفت برنت تحویل در ماه جولای به قیمت ۶۸ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه و با افزایشی ۳۱ سنتی معادل ۵ صدم درصد مبادله شد در حالی که نفت خام وست تگزاس مدیترانه تحویل در ماه ژوئن ۲۹ سنت معادل ۵ صدم درصد افزایش یافت و به ۶۵ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدییت در مسیر دومین رشد هفتگی متوالی قرار گرفتند امری که زمینه را برای افزایش تقاضای سوخت‌ها به دنبال تحرکات حاکی از بهبود اوضاع در اروپا و آمریکا فراهم می‌کند؛ مانند از سرگیری فعالیت‌های کارخانه جات و واکسیناسیون گسترده ضد کرونا.

همچنین اجازه سفرهای تابستانه نیز عاملی برای افزایش مصرف بنزین خودروها و هواپیماها و در نتیجه، افزایش تقاضا و قیمت نفت و مشتقات آن است.

اما یکی از عوامل اصلی افزایش بهای نفت، گزارش‌های چین درباره رشد صادرات این کشور به نحوی غیر قابل انتظار طی ماه آوریل بود. همچنین ارزیابی‌ها حاکی از افزایش قابل ملاحظه فعالیت بخش‌های خدماتی چین است.

در آمریکا نیز به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، درخواست‌های کمک هزینه‌های بیکاری کاهش یافت که نشان دهنده شکوفایی در بازار کار و اقتصاد است.

اینها نشانه‌های مثبتی است که افزایش تقاضا و قیمت نفت را در پی داشت اما در عین حال، افزایش میزان ابتلاها به ویروس کرونا در هند که یکی دیگر از بزرگترین مصرف کنندگان است، بر بازار نفت فشار آورد.

منبع: مشرق نیوز

کد خبر 491764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.