توافقات موسوم به ابراهیم مشکلی از فلسطین حل نمی‌کند

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی دربیانیه‌ای ضمن گرامی داشت روز جهانی قدس تاکید کرد: توافقات موسوم به ابراهیم نه تنها مشکلات مردم فلسطین را حل نمی‌کند بلکه با هدف تفرقه در جهان عربی و اسلامی صورت گرفته است.

به گزارش ایمنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی به مناسبت روز جهانی قدس در بیانیه‌ای تصریح کرد: قدس نخستین قبله مسلمانان جهان است که از سال ۱۹۴۸ میلادی در چنگال صهیونیسم اسیر شده است. اشغال قدس و فلسطین، ابتدا با مقاومت و اعتراض مردم فلسطین و مسلمانان و سپس انسان‌های آزاده و بیدار دل جهان مواجه گردید. بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، حضرت امام خمینی (ره) برای جلب توجه جامعه جهانی در رابطه با سرنوشت قدس و نجات مردم فلسطین از چنگال رژیم جنایتکار صهیونیستی، آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» نام گذاری نمودند تا زمینه همبستگی مسلمانان و تمامی آزادگان جهان در حمایت از حقوق قانونی و انسانی ملت فلسطین فراهم اید. ایشان روز قدس را نه تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام معرفی کردند.

در ادامه بیانیه سفارت ایران در کرواسی افزود: رژیم صهیونیستی از آغاز شکل گیری در سال ۱۹۴۸ میلادی اقدام به کشتار مسلمانان فلسطینی و نیز سایر ملت‌های مسلمان و عرب نموده است. کشتار حدود ۱۰۰ هزار فلسطینی و عرب از سال ۱۹۴۸ میلادی تاکنون سندی بر جنایات این رژیم به شمار می‌رود. در همین رابطه در سال گذشته (۲۰۲۰)، نیروهای نظامی این رژیم بیش از ۷۰ غیرنظامی را به شهادت رسانیده و ۶۷۴۰ نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

سفارت ایران در این بیانیه یادآور شد: طی ۲۰ سال گذشته (یعنی از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون) بیش از ۲۱۰۰ کودک فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی شهادت رسیده‌اند. در سال ۲۰۲۰، تعداد شهدای زن و کودک فلسطینی ۲۰ نفر بوده است که در این میان می‌توان به شهادت «علی ایمن ابوعلیا» کودک ۱۳ ساله فلسطینی اشاره نمود. اکنون فلسطینیان بیشترین آمار آوارگان جهان را به خود اختصاص داده‌اند که تعداد آنها تا پایان سال ۲۰۲۰ به حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد. تعداد زیادی از آنها در شرایط نامساعد مسکونی، بهداشتی، آموزشی و معیشتی در اردوگاه‌های سوریه، لبنان و اردن بسر می‌برند. آنها طی سالهای قبل و بعد از سال ۱۹۴۸ (تشکیل رژیم صهیونیستی) از وطن اصلی خود آواره شده‌اند. لذا بازگشت ایشان به وطن مادری، امری ضروری و انسانی و مطابق حقوق بشر است.

سفارت ایران در کرواسی خاطرنشان کرد: محاصره غزه برای چهاردهمین سال متوالی (از سال ۲۰۰۷) سبب شده تا بیش از ۲ میلیون فلسطینی ساکن در نوار غزه از آزادی جا به جایی و دسترسی به مایحتاج زندگی، محروم شوند و اقتصاد این منطقه، در معرض نابودی و فروپاشی قرار گیرد. ممانعت و ایجاد محدودیت بر ورود واکسن کرونا به نوار غزه (با وجود تراکم جمعیتی بالا) و نیز نابودی اراضی کشاورزی در نوار غزه به دلیل رهاسازی آب سیل بندها، از جدیدترین جنایات رژیم اسرائیل در قبال ساکنین مظلوم این منطقه به شمار می‌رود.

در ادامه این بیانیه سفارت ایران در کرواسی افزود: اقدام مستمر این رژیم در تداوم شهرک سازی ها و الحاق بخش‌هایی دیگر از کرانه باختری، تخریب منازل فلسطینی‌ها، اخراج و آواره کردن فلسطینی‌ها بویژه در بیت المقدس و تثبیت حضور در مناطق فلسطینی؛ مخالف قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت مبنی بر توقف شهرک سازی ها در سرزمین‌های اشغالی می‌باشد. بر این اساس در سال ۲۰۲۰ و در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، صهیونیست‌ها بیش از ۷۰۰ واحد مسکونی فلسطینی را تخریب کردند که به آوارگی حدود ۶۹۰ فلسطینی دیگر منجر گردید. تغییر بافت شرقی بیت المقدس و الحاق تدریجی این منطقه به فلسطین اشغالی و افزایش حضور و نظارت نظامی در آن، منع رفت و آمد شهروندان فلسطینی ساکن قدس و ابطال کارت شناسایی ایشان و نیز لغو مجوز اقامت دائم ساکنین فلسطینی این شهر در تعارض با قوانین و توافقنامه‌های بین المللی به ویژه ماده ۴۳ کنوانسیون لاهه و کنوانسیون چهارم ژنو می‌باشد. رژیم صهیونیستی در حقیقت به دنبال تخلیه قدس اشغالی از ساکنان بومی و یهودی سازی کامل آن می‌باشد.

سفارت ایران در کرواسی اقدام بین المللی و لازم الاجرا بر علیه رژیم صهیونیستی توسط سازمان‌ها و مجامع بین المللی و به طور خاص شورای امنیت ملل متحد برای مقابله با تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی ضروری دانسته و یادآور شد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۲۳ بار اقدام به محکومیت کشورهای مختلف دنیا کرده که از این تعداد، ۱۷ مورد آن مربوط به رژیم صهیونیستی بوده است. این محکومیت‌ها در پی جنایات و تخلفات رژیم صهیونیستی بر علیه فلسطینیان و کشورهای سوریه و لبنان، شهرک سازی، اشغال اراضی، نادیده گرفتن حق تعیین سرنوشت، مساله آوارگان فلسطینی، تغییر مرزها، مسائل اقتصادی و مالی و غیره بوده است. ولی این رژیم کمترین اعتنائی به آنها نکرده است.

در ادامه بیانیه آمده است: برقراری روابط رسمی و عادی سازی روابط توسط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی که نشان دهنده کاهش حساسیت این دولت‌ها نسبت به اقدامات و جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه کشورهای اسلامی و عربی و به ویژه فلسطین می‌باشد؛ موجب شده است تا جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه فلسطین، سوریه و لبنان در سال ۲۰۲۰ روند افزایشی داشته باشد. واضح است که توافقات عادی سازی برخی از کشورهای عربی با اسرائیل (موسوم به توافق ابراهیم) بدون توجه به شرایط و مشکلات فلسطینیان انجام شده و به همین دلیل اکثریت فلسطینی‌ها، مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند. توافقات موسوم به ابراهیم نه تنها مشکلات مردم فلسطین را حل نخواهد کرد بلکه با هدف تفرقه در جهان عربی و اسلامی صورت گرفته است. اقدام رژیم صهیونیستی در برهم زدن نظم و امنیت منطقه، اشغالگری و توسعه طلبی فزاینده، نقض حاکمیت دولت‌های منطقه بویژه سوریه و لبنان و نیز تهدید آشکار کشورهای منطقه است. اقدامات ضد حقوق بشری تل آویو و جنایات صهیونیست‌ها در منع دسترسی فلسطینیان به واکسن کرونا در شرایط همه گیری این ویروس در جهان باید توسط مجامع جهانی و مسلمانان محکوم شود.

سفارت ایران در کرواسی با یادآوری طرح چهار ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران (ثبت شده در دبیرخانه سازمان ملل) درباره فلسطین؛ افزود: این طرح مبتنی بر برگزاری همه پرسی ملی در میان فلسطینیان که براساس اصول دموکراتیک و حقوق بین الملل مورد پذیرش کلیه دولت‌ها و ملت‌ها قرار گرفته است، راه حلی مناسب برای حل بحران فلسطین است. رژیم صهیونیستی که خود را تنها دموکراسی در خاورمیانه می‌خواند، نه تنها تا کنون به این راه حل واکنش نشان نداده است، بلکه قانونی را در پارلمان خود تحت عنوان قانون دولت - ملت یهود به تصویب رسانده است.

در ادامه این بیانیه سفارت ایران در کرواسی یادآور شد: این طرح نشانه دهنده آن است که اسراییل یک رژیم نژادپرست، غیر دموکراتیک و خود برتربین است که حتی به حقوق اولیه و طبیعی ساکنان فلسطین اشغالی احترام نمی‌گذارد و آنها را به شهروندان درجه ۱ و ۲ تقسیم می‌کند. این طرح حتی در داخل اسرائیل نیز با مخالفت‌های گسترده‌ای همراه بود و در خارج نیز بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین المللی با آن مخالفت کردند و فقط آمریکا از آن استقبال کرده است.

در پایان سفارت ایران در کرواسی تاکید کرد: با توجه به اتفاقات اخیر در خاورمیانه و توطئه‌های تازه برای تثبیت موقعیت اسراییل و به فراموشی سپردن حقوق مردم فلسطین، ضروری است تا مسلمانان و آزادگان جهان امسال نیز مانند سال‌های گذشته از فرصت روز قدس برای ابراز نارضایتی شان از سیاست‌های حامیان رژیم اسرائیل و حمایت مجدد از حقوق انسانی مردم فلسطین بهترین استفاده را ببرند.

کد خبر 491728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.