نجات قلعه تاریخی بیاضه خور و بیابانک از محاصره سیل

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خور و بیابانک از اجرای عملیات نجات بخشی قلعه تاریخی روستای بیاضه که در محاصره سیل قرار گرفته بود خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، عباس ایرجی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، از عصر روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، با ورود یک سامانه بارشی به شرق استان اصفهان، بارش‌های بهاری در شهرستان کویری خور و بیابانک آغاز شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خور و بیابانک افزود: با توجه به هشدارهای مدیریت بحران استان، اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نیز همچون سایر نهادهای ذی‌ربط شهرستان از آمادگی لازم به‌منظور حفاظت از آثار تاریخی شهرستان برخوردار بود.

وی با اشاره به گستردگی محدوده بارش‌های دو روز اخیر در پهنه شهرستان ادامه داد: در طی بارش‌های دو روز اخیر، بخش وسیعی از شهرستان خور و بیابانک همچون خور، عروسان، مصر، مهرجان و بیاضه تحت پوشش این سامانه بارشی قرار گرفت، همچنین روستای تاریخی بیاضه جزو مناطقی بود که در پهنه شهرستان خور و بیابانک بیشترین میزان بارش‌های بهاری را در طی دو روز گذشته تجربه کرد.

ایرجی گفت: از صبح روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، پس از دریافت گزارش‌های مبنی بر وقوع سیل در روستای بیاضه، پس از یک روز بارش متناوب باران، واحد یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان به سرعت به این روستای تاریخی اعزام و پس از تلاشی ده ساعته با همکاری نیروهای امدادی، همچون هلال احمر، نیروهای مردمی بسیج و جوانان دوستدار میراث‌فرهنگی روستا، موفق به تخلیه سیلاب از خندق پیرامون قلعه تاریخی بیاضه که دیوارهای گلی این قلعه ۲ هزار ساله را تهدید می‌کرد، شده و دیوارهای بیرونی قلعه از خطر تخریب نجات یافت.

لازم ذکر است قلعه یا ارگ تاریخی بیاضه، مجموعه‌ای چند طبقه با بیش از ۷۰۰ اتاق است که با خشت و گل خام، در قلب بافت تاریخی روستای کویری بیاضه بنا شده و بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد که پیرامون این قلعه تاریخی به‌منظور حفظ امنیت آن، در ادوار مختلف تاریخی خندقی عظیم به عمق ۱۳ متر ایجاد شده است.

کد خبر 491466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.