آمریکا نگاه مثبتی به سیاست‌های حاکمیت عربستان ندارد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دولت دموکرات جو بایدن در ایالات متحده، نگاه مثبتی به سیاست‌های محمد بن سلمان و حاکمیت عربستان ندارد؛ بر همین اساس، ریاض سعی دارد در جهت بهبود روابط با دولت جدید آمریکا، گام‌های مثبتی در جهت تنش زدایی در منطقه بردارد.

حسن هانی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در مورد ابراز تمایل عربستان برای ایجاد ارتباطات با ایران اظهار کرد: طی روزهای گذشته برخی گزارش‌های روزنامه‌ها بین‌المللی خبر گفت‌وگوهای مستقیم ایران و عربستان در بغداد را منتشر کردند که به نظر می‌رسد با توجه به واقعیت‌های موجود، تا حدودی با واقعیت منطبق باشد.

وی افزود: واکنش دو پهلوی سعید خطیب زاده نسبت به این اخبار، نشان دهنده شروع مذاکرات در جهت کاهش اختلافات بین تهران و ریاض است. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در سفر اخیر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ریاض مطرح شده، بحث کاهش تنش‌ها بین عربستان و ایران بود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: دولت عراق معتقد است که قطعاً اختلافات بین ایران و عربستان تأثیر به سزایی بر امینت داخلی عراق خواهد گذاشت و تسریع بخش روند توسعه پایدار در بغداد خواهد بود.

هانی زاده تصریح کرد: دولت دموکرات جو بایدن در ایالات متحده، نگاه مثبتی به سیاست‌های محمد بن سلمان و حاکمیت عربستان ندارد؛ بر همین اساس، ریاض سعی دارد در جهت بهبود روابط با دولت جدید آمریکا، گام‌های مثبتی در جهت تنش زدایی در منطقه بردارد.

وی خاطرنشان می‌کند: انتقاد دولت بایدن نسبت به رفتار حاکمیت عربستان در پروند خاشقچی و همچنین مخالفت دموکرات‌های مجلس سنای آمریکا با ادامه جنگ در یمن، ریاض را در یک انزوای سیاسی قرار داده است.

کد خبر 491132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.