رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پس از تزریق واکسن کرونا ضروری است

دکتری فیزیولوژی پزشکی گفت:‌ واکسینه شدن، از بروز علائم بالینی بیماری کووید-۱۹ جلوگیری خواهد کرد، اما احتمال انتقال این بیماری به دیگران که واکسن نزده‌اند را از بین نمی‌برد.

به گزارش ایمنا، محمدرضا رئوفی افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون سراسری نیز ضروری است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هیچ یک از واکسن‌های ساخته شده تأثیر صد درصدی نداشته و بیشترین میزان پیشگیری از بیماری در مؤثرترین واکسن‌ها، بیش از ۹۰ درصد برآورد شده است.

رئوفی ادامه داد: بر اساس برخی گزارشات همچنین اشخاص پس از واکسینه شدن، در صورت ابتلاء به این بیماری علامت‌دار نمی‌شوند، اما می‌توانند ناقل بیماری باشند.

وی تاکید کرد: تزریق واکسن نیز برای همیشه شخص را در برابر این ویروس مصون نمی‌کند، با گذشت زمان به تدریج آنتی‌بادی بدن کاهش یافته و ایمنی در برابر کرونا از بین می‌رود، بنابراین شخص مجدداً مستعد دریافت ویروس بوده و بر این اساس باید گفت، پس از واکسینه شدن نیز رعایت ضوابط بهداشتی مقابله با کرونا ضروری است.

استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس تصریح کرد: مرگ این ویروس مستلزم تغییر در ساختار اصلی و یک جهش برای از بین رفتن عامل بیماری‌زایی ویروس است، در غیر این صورت، ویروس کرونا پس از پایان واکسیناسیون جمعی نیز همانند ویروس آنفولوآنزا و… به حیات خود ادامه می‌دهد.

واکسیناسیون سراسری درصد قابل‌توجهی از مرگومیر را کاهش می‌دهد

وی ادامه داد: اما واکسیناسیون سراسری و ایمنی جمعی در مقابل کرونا درصد قابل‌توجهی از مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری را کاهش خواهد داد، اکنون برخی کشورها که درصد بالایی از جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند، میزان قابل ملاحظه‌ای از مرگ‌ومیر را کاهش داده‌اند.

منبع‌: ایرنا

کد خبر 490066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.