تعطیلی اصناف تا دهم اردیبهشت تمدید شد

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: تعطیلی اصناف تا دهم اردیبهشت ماه تمدید شد اما تا زمانی که برای همه عوامل انتقال ویروس کرونا محدودیت ایجاد نشود موفقیتی در کنترل ویروس ایجاد نخواهد شد.

رسول جهانگیری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: با وجود آنک ه بنا بر آمار رسمی، اصناف فقط ۱۰ درصد در شیوع ویروس کرونا دخیل هستند، ولی بدون توجه به عوامل دیگر شیوع چون اداره‌ها، بانک‌ها، ناوگان حمل و نقل، سفرها و… در زمان‌هایی که قرار بر محدودیت است اصناف مورد توجه قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: تعطیلی اصناف تا دهم اردیبهشت ماه تمدید شد اما تا زمانی که برای همه عوامل انتقال ویروس کرونا محدودیت ایجاد نشود موفقیتی در کنترل ویروس ایجاد نخواهد شد. موفقیت در این امر، به مسائل مدیریتی بازمی‌گردد که مسئولان در این زمینه چندان مدبرانه عمل نمی‌کنند به عنوان مثال اگر ۲ هفته نخست فروردین‌ماه که نیمی از اصناف تعطیل بودند قانون تعطیلی کامل اجرا شده بود، اکنون که زمان کسب و کار اصناف است مجدداً محدودیت اعمال نمی‌شد.

رئیس اتاق اصناف اصفهان در پاسخ به این سوال که تا چه میزان بانک‌ها در این دوران محدودیت‌های کرونایی از اصناف حمایت کردند؟ گفت: بانک‌ها چک‌های اصناف را برگشت زدند، اما بر طبق مصوبه اخیر، قرار است که تمام اجراییات بدون دریافت جریمه رفع اثر شود. بر این اساس در صورتی‌که برگشت چک‌هایی که مرتبط با فعالان صنفی است رفع اثر می‌شود.

جهانگیری اظهار کرد: به علاوه پیشنهاد داده شد که دریافت ۳ ماه از اقساط وام فعالان صنفی که مربوط به اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ماه است به آخر سال موکول شود.

وی در ارتباط با برخورد مالکان با فعالانی که محل کسب آن‌ها استیجاری است خاطرنشان کرد: خوشبختانه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که حمایت مردم نسبت به همدیگر، بیشتر از متولیان امور نسبت به افراد جامعه است؛ تعداد زیادی از مالکان با مشاهده شرایط اقتصادی و اعمال محدودیت‌های پی‌ در پی، از دریافت اجاره‌ها صرفنظر کرده یا دریافت اجاره را به تعویق انداخته‌اند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان در مورد میزان رعایت قوانین دوران محدودیت‌ها توسط اصناف گفت: اصناف اصفهان در مقایسه با دیگر نقاط کشور، بیش از ۹۰ درصد مصوبه‌ها و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند البته متخلفانی هم وجود داشته‌اند که با وجود تذکر و بی‌توجهی آنها، محل کسب‌شان پلمب شد.

جهانگیری تصریح کرد: در کل اصناف اصفهان به دلیل آگاهی و درک کامل از شرایط جامعه و به دلیل اعتقادی که به حقوق مردم و کشور دارند بخش زیادی از قوانین را رعایت می‌کنند اما در مقابل، توقع حمایت‌های اصولی از مسئولان دارند.

کد خبر 489083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.