میانگین افزایش کرایه تاکسی ۲۵ تا ۳۵ درصد در کشور است

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: میانگین افزایش کرایه تاکسی در شهرهای کشور در سال جاری بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است که در شهرهای مختلف این میزان بستگی به مصوبات مربوط به شوراهای اسلامی شهر دارد.

به گزارش ایمنا، مرتضی ضامنی در این باره اظهار کرد: هر سال در بهمن یا اسفند ماه فرآیند افزایش قیمت کرایه تاکسی پیشنهاد می‌شود، شورای های اسلامی شهر مرجع تغییر نرخ کرایه تاکسی‌ها است به این ترتیب که فرآیند تعیین نرخ کرایه تاکسی بر اساس قانون شهرداری‌ها در اواخر سال بر اساس پیشنهاد واحدهای کارشناسی سازمان تاکسیرانی در قالب لایحه به شورای اسلامی هر شهر ارسال می‌شود و شورای شهر در ادامه پس از بررسی، تصویب و در نهایت تأیید فرمانداری مربوطه کرایه قانونی هر شهر را اعلام می‌کند که در سال جاری نیز این فرآیند در جریان است.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت کرایه تاکسی از سوی شهرداری‌ها که به عنوان مصوب شوراهای اسلامی شهرها اعلام می‌شود به صورت برچسب در داخل تاکسی‌ها نصب می‌شود و لازم‌الاجرا است.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور تاکید کرد: چنانچه در این زمینه تخلفی مشاهده شود شهروندان می‌توانند در شهرها با استفاده از شماره‌های تلفن و درگاه‌های ارتباطی که از طریق شهرداری‌ها و سازمان‌های تاکسیرانی اعلام شده است، اعلام تخلف کنند و همین طور شهروندان می‌توانند این گونه تخلفات را به صورت حضوری هم در سازمان‌های تاکسیرانی به عنوان شکایت ثبت کنند و همچنین بازرسان تاکسیرانی هم موظف هستند در بازرسی‌های خود این گونه موارد را رعایت کنند و تخلفات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها فقط یک بار در سال انجام می‌شود یا بیشتر، گفت: الزامی بر فقط یک بار افزایش در سال وجود ندارد، بلکه اگر فرآیند افزایش براساس قانون پیش بینی شده باشد و مراحل آن هم طی شود می‌تواند بیش از یک بار در سال هم باشد، اما در ابتدای هر سال با توجه به افزایش نرخ تورم شاهد افزایش نرخ کرایه تاکسی هم هستیم.

ضامنی تاکید کرد: به عنوان مثال سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای شهری و همچنین کاهش تعداد مسافران در تاکسی‌ها و اینکه رانندگان تاکسی‌ها موظف شدند بیش از سه مسافر را جابجا نکنند در برخی شهرها دو بار کرایه تاکسی افزایش یافت، اما اگر شرایط خاصی نباشد معمولاً فقط یک بار افزایش کرایه در سال را داریم.

به گزارش ایمنا، ناوگان فعال تاکسیرانی با ۳۱۸ هزار خودرو تاکسی در سطح کشور مشغول ارائه خدمت است که از این تعداد در شهر تهران ۷۶ هزار خودرو تاکسی فعال هستند.

رانندگان تاکسی از مشاغل و اقشار آسیب پذیر هستند و در مدت زمانی که از شیوع کرونا می‌گذرد ۱۳۸۳ راننده تاکسی به کرونا مبتلا شده اند و ۱۵۲ نفر از آنها هم فوت کرده اند.

منبع: ایرنا

کد خبر 488968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.