تنش کم آبی در کمین فضای سبز زرین شهر

شهردار زرین شهر گفت: برای حفظ فضای سبز زرین شهر نیازمند تامین ۶۰ لیتر آب در ثانیه هستیم و علیرغم این که هنوز به فصل گرما نرسیده‌ایم خروجی آب چاه‌های شهرداری زرین شهر به ۲۰ لیتر در ثانیه کاهش یافته که زنگ خطری برای شهرداری است.

میثم محمدی در حاشیه نخستین نشست کمیته مقابله با بحران آب شهرداری زرین شهر در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: افزایش جمعیت، مصرف بی رویه آب و استمرار مدیریت نادرست موجب شده تا با افت شدید ذخیره منابع آبی روبه رو شویم به گونه‌ای که میزان آب ذخایر زیرزمینی و رودخانه زاینده‌رود که مورد مصارفی چون شرب، کشاورزی و صنعتی است امروز با چالش جدی مواجه است.

وی افزود: کاهش چشمگیر ذخایر آب در سد زاینده‌رود سبب شده است این رودخانه که در طول تاریخ زندگی را به شهرها و روستاهای استان اصفهان هدیه داده بود به یک رودخانه فصلی تبدیل شود به گونه‌ای که نه تنها دیگر نمی‌توان جریان دائم آب را در آن دید بلکه شاهد نابودی محیط زیست، پوشش گیاهی، درختان و فضای سبزی هستیم که با جاری بودن زاینده‌رود حیات را به شهروندان هدیه داده بود.

شهردار زرین شهر با تاکید بر لزوم تلاش برای مقابله با تنش‌های پیش‌روی فضای سبز زرین شهر، تصریح کرد: بر اساس گزارشات ارائه شده به دلایل مختلفی همچون کم بارشی، حجم ذخیره سد زاینده‌رود نسبت به بلندمدت کاهش چشمگیری داشته و چنانچه این روند در اردیبهشت ماه ادامه داشته باشد قطعاً فضای سبز شهری در معرض تنش آبی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش میزان بارندگی در استان اصفهان و همچنین بالادست عملاً در ماه‌های پیش رو با بحران کمبود آب مواجه خواهیم بود و باید برای حفظ فضای سبز با حداقل آب، با اتخاذ تدابیر مختلف آمادگی داشته باشیم.

محمدی اضافه کرد: شهروندان همواره نگاه ویژه‌ای به توسعه فضای سبز داشته‌اند چرا که فضای سبز شهری علاوه بر این که فراهم‌ کننده خدمات اجتماعی بوده است نقش مستقیمی بر وضعیت روحی و روانی جامعه دارد و خشک شدن فضای سبز شهری تأثیر منفی خواهد داشت از این رو باید با اطلاع رسانی علاوه بر آگاه‌سازی از مشارکت شهروندی به‌عنوان یک نیاز و ضرورت استفاده کرد.

وی ایجاد حس مسئولیت در شهروندان را یکی از راهکارهای حفاظت از فضای سبز دانست و عنوان کرد: در شرایط موجود علاوه بر مدیریت صحیح منابع و سرعت بخشیدن به پروژه‌های مختلف سازگاری با کم آبی از مشارکت فعال شهروندان در مصرف بهینه آب بهره مند شد تا دیگر شاهد آبیاری سبز توسط شهروندان و مصرف بی رویه آب نباشیم.

شهردار زرین شهر خاطرنشان کرد: برای حفظ فضای سبز زرین شهر نیازمند ۶۰ لیتر آب در ثانیه هستیم و علیرغم این که هنوز به فصل گرما وارد نشده‌ایم خروجی چاه‌های شهرداری زرین شهر به ۲۰ لیتر در ثانیه کاهش یافته که زنگ خطری برای شهرداری است.

وی با بیان این که توسعه شبکه‌های آبیاری نوین در زرین شهر همچنان ادامه دارد، تاکید کرد: در راستای جلوگیری از هدر رفت آب فضای سبز نیاز است از تمامی دریچه‌های متعلق به شیرهای آبیاری حفاظت شده، اتصالات و تجهیزات انتقال آب در سطح شهر بررسی شود تا از هدر رفت احتمالی آب جلوگیری شود، ماشین آلات شهرداری به مخازن آب تجهیز شوند، تجهیزات و تمهیدات لازم برای افزایش خروجی آب از چاه‌های یک و دو شهرداری تأمین شود تا دچار چالش جدی نشویم.

محمدی با تاکید بر لزوم پلمب چاه‌های غیر مجاز با هماهنگی دادستان شهرستان لنجان، افزود: فعالیت چاه‌های غیر مجاز در شعاع چاه‌های شهرداری، کاهش بیش از پیش دبی آب این چاه‌ها را رقم خواهد زد از این رو باید علاوه بر جلوگیری از فعالیت چاه‌های غیر مجاز، باید وضعیت چاه‌های مجاز نیز بررسی شود تا بتوانیم این آن‌ها را از مالکان اجاره کنیم.

وی با بیان این که پساب فاضلاب پایدارترین منبع برای فضای سبز است، تصریح کرد: استفاده از پساب برای حفظ فضای سبز شهری یک اصل به شمار می‌آید که به عنوان یک مطالبه شهروندی زرین شهر نیز مطرح است و با توجه به بحران پیش رو شهرداری زرین شهر به دنبال مذاکره با آبفا شهرستان لنجان برای خرید پساب بوده و انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی همراهی لازم را برای عبور از تنش آبی پیش رو با مدیریت شهری زرین شهر داشته باشند.

کد خبر 488879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.