مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای از مذاکره ایران و آژانس در وین و در سطح کارشناسان درباره ذرات اورانیوم کشف شده خبر داد که قرار بود اوایل ماه آوریل در ایران برگزار شود.

به گزارش ایمنا، خبرگزاری رویترز نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران روز دوشنبه مذاکرات در راستای کسب توضیحاتی از ایران درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در مکان‌های اعلام نشده در ایران را آغاز کردند، مسئله‌ای که می‌تواند بر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای تأثیر بگذارد.

آژانس در بیانیه‌ای با مطرح کردن این که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران امروز مشارکت در روندی متمرکز را با هدف شفاف سازی مسائل پادمانی باقی مانده آغاز کردند»، گفت که این نشست در سطح کارشناسان است.

قرار بود اولین نشست آژانس-ایران اوایل آوریل در تهران برگزار شود اما با وجود برنامه‌ریزی برای مذاکرات احیای توافق هسته‌ای که با حضور اعضای باقی مانده در آن و دیپلماسی غیر مستقیم با آمریکا قرار شد در وین برگزار شود، به تعویق افتاد.
آژانس در ادامه بیانیه‌اش مطرح کرد: نشست امروز در وین برگزار شد، چون کارشناسان ایرانی شرکت کننده در این نشست، در نشست‌هایی جداگانه در کمیسیون مشترک برجام در جای دیگری در پایتخت وین نیز مشارکت دارند.

توافق بر سر مذاکره دراین‌باره کمک کرد که کشورهای اروپایی متقاعد شوند قطعنامه‌ای را که ایران را در سی و پنجمین نشست شورای حکام آژانس در ماه گذشته مورد انتقاد قرار دهد، پیگیری نکنند.

این مذاکرات همچنین از تنش میان ایران و غرب جلوگیری کرد که می‌توانست به تلاش‌ها برای بازگرداندن واشنگتن و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای، آسیب بزند.

عدم پیشرفت در ارائه توضیحات درباره این ذرات اورانیوم در مذاکرات آژانس با ایران به معنای این خواهد بود که فرانسه، انگلیس و آلمان برای تصویب قطعنامه‌ای با حمایت آمریکا در نشست بعدی شورای حکام در ماه ژوئن پافشاری خواهند کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 488091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.