تأثیر کمبود ویتامین D بر عملکرد عضلات در میانسالان

نتایج یک مطالعه تازه، تأیید می‌کند که کمبود ویتامین D می‌تواند عملکرد عضلات و ماهیچه‌ها در افراد میانسال را مختل کند.

به گزارش ایمنا، متخصصان استرالیایی اظهار کردند: کمبود سطح ویتامین D در جریان خون می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد ماهیچه‌ها به ویژه در افراد میانسال داشته باشد که دلیل آن کاهش تولید انرژی است.

متخصصان در بررسی روی موش‌های آزمایشگاهی مشاهده کردند: موش‌هایی که دچار کمبود ویتامین D بوده‌اند حدود ۴۰ درصد با کاهش عملکرد میتوکندریایی در عضلات مواجه بودند که بر توانایی آنها در تبدیل انرژی از غذا تأثیر گذاشته و در نهایت عملکرد و روند بهبود عضلات را محدود کرده است.

میتوکندری‌ها، اجزای سلولی هستند که انرژی حاصل از غذا را فرآوری کرده و ممکن است برای عملکرد بهینه به ویتامین D نیاز داشته باشند.

یافته‌های به دست آمده نشان می‌دهد: پیشگیری از کمبود ویتامین D در افراد میانسال می‌تواند به حفظ قدرت و عملکرد ماهیچه‌ای آنان کمک کرده و از تحلیل رفتن ماهیچه‌ها ناشی از افزایش سن جلوگیری کند. هرچند لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

بنا بر گزارش یونایتدپرس، در این بررسی محققان به مطالعه تأثیر کمبود ویتامین D ناشی از نوع رژیم غذایی بر عملکرد میتوکندریایی در عضلات پرداختند. آنها پس از گذشت سه ماه مشاهده کردند که عملکرد میتوکندریایی در عضلات حدود ۳۷ درصد مختل شده است هرچند مشخص نیست چگونه کمبود این ریزمغذی، این فرایند را مختل کرده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 487470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.