مهدی هاشمی آزاد نشده است/ دریافت ١٠٠ هزار استعلام داوطلبان انتخابات از قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آزادی مهدی هاشمی از زندان گفت: این خبر صحت ندارد.

به گزارش ایمنا به نقل از مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه، غلامحسین اسماعیلی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه حمایت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تمهیدات دستگاه قضائی برای برگزاری هرچه سالم‌تر انتخابات، اظهار کرد: برگزاری انتخابات از مسائل بسیار مهم جامعه است، کشور ما کشور انتخابات است. سالی نیست که ما در کشور انتخابات نداشته باشیم و در برگزاری انتخابات نه در نفس برگزاری، اما در فرآیند انتخابات ماموریت‌هایی برای قوه قضائیه پیش بینی شده است.

وی افزود: در سه محور پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، رسیدگی ویژه به جرایم و تخلفات و پاسخگویی به استعلامات و سوابق داوطلبان امر انتخابات، قوه قضائیه وظیفه دارد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: در محور اول (پیشگیری از جرایم انتخاباتی) دقیقاً در هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۹ یعنی قبل از آن که فرآیند انتخابات آغاز شود ریاست قوه قضائیه طی بخشنامه‌ای دستور تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را صادر کردند.

اسماعیلی ادامه داد: متعاقب آن دستور هم در مرکز، ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخابات با مسئولیت دادستان کل کشور و دبیری معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تشکیل شده است.

وی افزود: در همه استان‌ها و شهرها در سال ۹۹ این ستادها تشکیل شده و فرآیند برگزاری انتخابات را رصد می‌کنند و توصیه‌ها و تأکیدات اولیه در حوزه پیشگیری هم دارند.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در بخش دیگر مأموریت که استعلام و پاسخگویی به استعلامات ناظر به سوابق انتخابات داوطلبان در انتخابات شوراها، انتخابات میان دوره‌ای مجلس، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان و انتخابات ریاست جمهوری است، ستاد مربوطه تشکیل شده است و تا به امروز بالغ بر ۱۰۰ هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات واصل شده که اکثر این استعلامات بررسی و پاسخ داده شده است و باقی مانده آن هم در مدت مشخص قانونی پاسخ داده می‌شود. همچنین به دلیل اینکه فضای کشور فضای انتخاباتی نشده است گزارشی از جرایم تخلفاتی نداشته ایم.

مهدی هاشمی آزاد نشده است

وی در پاسخ به سوالی درباره آزادی مهدی هاشمی از زندان گفت: این خبر صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: بخشی از اموال داخل کشور این فرد را تحویل دادیم و برای اموال و دارایی‌های وی در خارج از کشور نیز تلاش جدی داریم. اکنون اولویت ما بدهی‌های وی به دولت است و متناسب با وضعیت بدهی‌های وی، نسبت به سایر بخش‌های مندرج در حکم دادگاه هم اقدام خواهد شد.

اسماعیلی درباره اینکه آیا در پرونده حسن رعیت به غیر از ۲۱ متهم، فرد شاخص یا مسئول در پرونده هست یا خیر؟ گفت: کسانی که در این پرونده جزو متهمان هستند و دادسرا نسبت به آن‌ها نظر به تعقیب داشته همین ۲۱ نفری هستند که در کیفر خواست اسامی آن‌ها آمده است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چندی پیش دولت اعلام کرد تمامی شکایات علیه رسانه‌ها را پس گرفته و شما در یکی از نشست‌های خبری اعلام کردید این نامه وصول نشده حالا بعد از گذشتن بیش از دو ماه از آن جلسه آیا این نامه وصول شده یا شکایت از رسانه‌ها به نوبه خود باقی است، گفت: در آن مقطع هنوز شکایتی واصل نشده بود، اما اکنون باید از شعب سوال کنم که آیا نامه‌ای واصل شده است یا نه، البته مکاتبه این قبیل از موارد با ستاد قوه قضائیه انجام نمی‌شود و با شعب انجام می‌شود برای همین می‌گویم که باید از شعب سوال کنم.

کد خبر 486997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.