۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
تشخیص کرونا با بررسی صدای افراد

شیوع ویروس کرونا ادامه دارد و همچنان از فردی به فرد دیگر در سراسر جهان انتقال می‌یابد؛ از این رو شرکت‌هایی که در حوزه سلامت و بهداشت فعالیت می‌کنند برای یافتن راهی سریع‌ و قابل اعتماد برای تشخیص این بیماری تلاش می‌کنند.

به گزارش ایمنا، اخیراً شرکتی به نام "وکالیس هلث"(Vocalis Health) موفق به توسعه یک برنامه آزمایش صدا مبتنی بر هوش مصنوعی شده است که از صدای افراد برای تشخیص بیماری کووید_۱۹ استفاده می‌کند.

برای انجام این کار کافی است افراد از عدد ۵۰ تا ۷۰ را بشمارند و کمتر از یک دقیقه این برنامه با دقت ۸۰ درصد به افراد خواهد گفت که آیا به کووید_۱۹ مبتلا هستند یا خیر.

برنامه‌ای که شرکت مذکور توسعه داده است،"VocalisCheck" نام دارد و در مطالعات بالینی محققان با بررسی این برنامه دریافتند این سیستم می‌تواند با دقت ۸۱.۲ درصد، کووید_۱۹ را تشخیص دهد.

البته نکته قابل ذکر درباره برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی VocalisCheck این است که افراد باید از آن به عنوان یک آزمایش اضافی در کنار آزمایشات کووید_۱۹ موجود استفاده کنند و این برنامه نمی‌تواند جایگزین آزمایشات اصلی تشخیص این بیماری شود.

نحوه عملکرد این برنامه

ابتدا کاربران باید برنامه "VocalisCheck" را در تلفن هوشمند یا رایانه خود نصب و اجرا کنند. پس از انجام این کار، برنامه از کاربر می‌خواهد که از ۵۰ تا ۷۰ بشمارد. سپس صدای ضبط شده به صورت طیف نگاره‌ای که از ۵۱۲ ویژگی مختلف تشکیل شده است در خواهد آمد. پس از این مراحل هوش مصنوعی وارد عمل می‌شود تا طیف نگاره کاربر را با تصویر ترکیبی که از صدای افرادی مبتلا به کووید_۱۹ در سیستم خود ذخیره کرده، مقایسه کند.

سپس در حدود یک دقیقه نتایج نشان داده می‌شود. پس از آن کاربر می‌تواند برای اطمینان بیشتر از صحت جواب این برنامه آزمایش سواب کووید_۱۹ انجام دهد. از ماه آوریل سال گذشته تاکنون شرکت"Vocalis Health" در حال جمع آوری نمونه‌های صوتی افرادی است که به ویروس کرونا آلوده شده‌اند تا با وارد کردن این داده‌ها در سیستم مذکور آن برنامه بتواند به درستی کار کند. "شیدی حسن"، مدیر ارشد پزشکی Vocalis Health گفت: باید بخاطر بسپارید که برنامه VocalisCheck جایگزین آزمایش پی.سی. آر نیست. این برنامه برای غربالگری توسعه یافته است.

تشخیص کرونا با بررسی صدای افراد

منبع: ایسنا

کد خبر 484474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.