روحانی: برخی نباید به خاطر انتخابات مشکلات را چندبرابر جلوه دهند

رییس جمهوری با بیان اینکه درموضوع تنظیم بازاربا مشکل جدی غیرقابل حل مواجه نیستیم، گفت: برخی نباید بخاطر انتخابات ۱۴۰۰یا انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: همه می‌دانند در یک جنگ بی‌نظیر سه ساله اقتصادی علیه کشور بودیم و همه صاحب‌نظران معروف و مهم اعتراف می‌کنند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هر کشور دیگری تحمیل می‌شد، اقتصاد آن فرو می‌ریخت.

وی افزود: ما در طول این سه سال این همه مشکلات را تحمل کردیم. حتی در کالاها و نیازهای اساسی مردم مواد غذایی هم آمریکایی‌ها مداخله کردند و در موارد متعدد ما را تحریم کرده است. این ننگ بزرگ آمریکا در طول تاریخ است یعنی جنایت بی‌نظیر و تروریسم اقتصادی که جهان شاهد آن بود و هنوز هم ادامه دارد.

رئیس جمهور با اشاره به شیوع کرونا در سال گذشته گفت: بعد از جنگ جهانی دوم چنین معضلی در دنیا بی سابقه بود حدود یک قرن یعنی از سال ۱۹۱۸ به بعد بیش از صد سال است که در دنیا شاهد چنین اپیدمی خطرناکی نبودیم که امروز به یک پاندمی تبدیل شده و همه جهان را دچار مشکل کرده است. از طرف دیگر برخی کالاهایی مانند نفت که باید صادر می‌شد ارزان شد یا به دلیل توقف فعالیت‌های بخش صنعت حتی فروش نرفت.

وی با اشاره به شرایط تحریم و پایین‌آمدن قیمت نفت گفت: شرایط بی‌نظیری را در تاریخ بعد از انقلاب و حتی دهه‌هایی قبل از انقلاب تجربه می‌کردیم و در اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ صادرات و واردات ما دچار مشکل شد. از طرف دیگر در سال ۹۹ برخی کشورها به دلیل کرونا حتی مواد غذایی را که فروخته شده بود را نمی‌دادند و بعد از آن هم که دوباره خواستند بفروشند، گران شد.

رئیس جمهوری افزود: بعضی از اقلام مانند کنجاله، ذرت، جو گران شدند و حتی روغن آفتابگردان ظرف یک سال گذشته ۱۳۵ درصد گران شد. قیمت برخی اقلام به خصوص در زمینه مواد غذایی بالا رفت که این می‌تواند در قیمت کالا در سطح جهان تأثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در این سختی و مشکلات ناچار بودیم با توجه به وضع بودجه و ریال و ارز و قیمت آن، ارزاق عمومی و کالاهای اساسی را به طوری که در این شرایط سخت برای مردم قابل خرید باشد و در کنار آن وفور کالا را نگه داریم. سیاست دولت از سال ۹۷ که سال جنگ اقتصادی بود سیاست وفور کالا، تنظیم بازار، نظارت دقیق در بازار، واردات به موقع و تأمین ارز مورد نیاز بود که البته کار آسانی نبود و این کار سخت انجام گرفت.

روحانی سال ۹۹ را از جهت تأمین منابع مورد نیاز ارز و نفت سالی سخت و ویژه ارزیابی کرد و گفت: در بخش صادرات غیرنفتی هم شرایط نسبت به سال قبل متفاوت شد و واردات و صادرات از توازن خارج شده است. واردات ۴۳ میلیارد و صادرات ۴۱ میلیارد دلار بوده که وقتی این دو در کنار هم جمع می‌کنیم، می‌بینیم تعادل بین صادرات و واردات وجود ندارد و در صادرات با کاهش روبه‌رو شده‌ایم این عوامل همه دست به دست هم داد و مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه در بخش کرونا سختی‌هایی را در اوایل یعنی فروردین و اردیبهشت داشتیم، افزود: از خرداد به بعد شرایط بهتر شد. همچنین در بسیاری از تولیدات حتی در فروش و صادرات در سه ماهه دوم وضع بهتر شد. سه ماهه اول رشد اقتصادی ما چه با نفت چه بی نفت منفی بود اما سه ماهه دوم و سوم رشد اقتصادی مثبت شد. اما در عین حال مشکلات باقی است.

وی یادآور شد: البته همه دنیا به خاطر کرونا با مشکلات روبرو بوده و هستند و به طور متوسط رشد اقتصاد دنیا ۳.۴ منفی است. در ایران بر مبنای ۹ ماهه که حساب می‌کنیم، رشد اقتصادی بالای ۲ درصد مثبت است و این نشان می‌دهد که دولت کار بزرگ و عظیمی انجام داده است.

روحانی ادامه داد: نباید برخی به خاطر انتخابات ۱۴۰۰ و انتقام از انتخابات قبلی بر مبنای آن مشکلات را چند برابر جلوه و نشان دهند. در همین جلسه ستاد تنظیم بازار از ۱۰۰ قلم کالایی که برای مردم بسیار مهم است و باید در اختیار آنها باشد تقریباً ۹۵ تا ۹۷ درصد شرایط قابل قبول است. چند کالا هست که شرایط آن غیرقابل قبول است که باید شرایط آن را به شرایط قابل قبول برگردانیم.

رئیس جمهوری یادآور شد: علیرغم کرونا و تحریم و مشکلات ناشی از افزایش قیمت‌های ارزاق عمومی در جهان، دولت بخصوص وزارت جهادکشاورزی و صمت می‌توانند مشکلات را حل کنند تا مردم در رنج کمتری باشند.

وی با اشاره به گزارش جلسه ستاد تنظیم بازار افزود: کالاهای زیادی در گمرکات انبار شده است. نهاده‌های دامی، روغن جزو کالاهایی است که در گمرکات است و باید آنها آزاد شود و در بازار توزیع شود. امیدواریم بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و گمرگ و وزارت صمت و جهادکشاورزی در کمیته ارز باهم هماهنگ کنند که این کالاها سریع‌تر از گمرکات آزاد شود و به دست مردم برسد.

روحانی با بیان اینکه روابط با همسایگان و بازارچه‌های مرزی باید شرایط بهتری داشته باشد، گفت: بازارچه‌های مرزی در شرایطی که مشکلاتی ایجاد می‌شود، می‌توانند فعال‌تر شوند و کالاهای مورد نیاز را در اختیار قرار دهند. مقام‌های مسؤول باید مشکلات واردات و صادرات را به دولت منتقل کنند. اگر در ستاد تنظیم مشکل و مسأله‌ای است باید به وزارتخانه مورد نظر منتقل شود و وزارتخانه مشکل را به کل دولت منتقل کند و وزیران در اول جلسه دولت مشکلات و راه حل‌ها را مطرح کنند.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: ما در زمینه کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم اگر نیاز به مصوبه‌ای داشته باشد در آن تأخیر نمی‌کنیم. دولت در کنار ستاد تنظیم بازار است. ستاد نباید احساس کند که قدرت کافی برای اعمال نظرات ندارد بنابراین استانداران در زمینه روابط با همسایگان به خصوص استان‌هایی که در مرز هستند تلاش بیشتری داشته باشند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ما با اوراسیا روابط تجاری خوبی برقرار کرده‌ایم که برای گسترش آن باید اقدامات بیشتری انجام شود، گفت: ما می‌توانیم از کشورهای اوراسیا برای واردات کالاهای مربوط به ارزاق عمومی و نهاده‌های دامی استفاده کنیم. وزارت صمت مسؤول است و باید از ظرفیت اوراسیا بیشتر استفاده کند.

روحانی با بیان اینکه در تولید و تأمین کالا مشکل نداریم، گفت: باید دید که آیا مشکل در توزیع و نظارت است که بر توزیع نظارت کافی نمی‌شود یا تولیدکننده به موقع عرضه نمی‌کند. در بحث امروز دیدیم در بعضی موارد اشکال و اختلاف نظر وجود دارد یعنی وحدت نظر وجود ندارد. البته در جایی که وحدت نظر وجود ندارد در ستاد تنظیم بازار باید بحث شده و نقطه نظرات ارائه شود.

رئیس جمهوری با مسؤول خواندن وزرای صمت و جهاد و قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، تصریح کرد: وزیر صمت، وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر صمت در بخش بازرگانی مسئولیت سنگین‌تری دارند و ستاد تنظیم بازار باید بازوان این سه نفر برای حل و فصل مسائل باشد.

رئیس دولت دوازدهم با طرح این پرسش که از چه طریق می‌توانیم این را حل کنیم، گفت: جای یک سامانه جامع احتمالاً کم است. در جلسه گفته شد که سامانه خوبی در برخی از تولیدات دامی داریم که از ابتدا تا انتهای فرایند در این سامانه مشاهده می‌شود.

وی گفت: اگر این سامانه به طور دقیق همه چیز را عرضه کند، نباید اختلاف نظر داشته باشیم که در فلان مورد چقدر تولید یا اقدامات لازم انجام شده است یا مرکز تولید چه مقدار برای فروش یا کشتارگاه عرضه کرده است. با وجود این سامانه همه چیز برای ما روشن می‌شود که آیا در عرضه تأخیر انداخته است یا نه.

روحانی ادامه داد: با یک سامانه حمل و نقل به راحتی می‌فهمیم که جنس به کجا می‌رود آیا از این استان به استان دیگر می‌رود یا صادرات غیرمجاز انجام می‌شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه همه اینها با یک سامانه جامع امکان پذیر است، گفت: باید سامانه جامعی داشته باشیم که ما را کاملاً از این تردید بی‌نیاز کند که قدم‌های تولید و قدم‌های عرضه و توزیع چگونه انجام شده است و یا کالاها کجاها انبار شده است.

رئیس دولت با بیان اینکه همه گزارش‌های امروز نشان می‌دهد اگر این سامانه دقیق و جامع داشته باشیم راحت‌تر می‌توانیم مسائل را حل و فصل کنیم، گفت: در مجموع در این جلسه مشکل جدی غیرقابل حل ندیدم یعنی اگر به ما می‌گفتند نهاده‌های دامی نداریم و بانک مرکزی هم می‌گفت نمی‌توانم ارز تخصیص بدهم یک مشکل جدی است ولی چنین مشکلی نداریم.

وی ادامه داد: ارز تخصیص داده شده، نهاده‌ها خریداری شده که در گمرکات است و حتی وزیر راه گفت یکسری کشتی‌ها در حال تخلیه هستند بنابراین این مشکل اساسی را نداریم. اگر مشکل اساسی این بود که در کشور تولیدکننده نداریم که تولیدکننده داریم و نیازهای موردنیاز بخش‌های تولیدی هم تأمین می‌شود.

روحانی گفت: در برخی اقلام که مشکل داریم که عمدتاً با ۳۰ تا ۴۰ نفر طرف هستیم و به راحتی با ۳۰ تا ۴۰ شرکت می‌توانیم مسائل را حل و فصل کنیم و قرار شد عصر امروز جلسه‌ای با این شرکت‌ها تشکیل و اوضاع ساماندهی شود. تولیدکنندگان، کشتارگاه‌ها مشخص هستند. اختلافات درباره بسته بندی کردن یا نکردن جنس را کنار بگذارید؛ اگر بسته بندی باعث می‌شود در بازار در دهک‌های دچار مشکل قیمت گران نشود و جنس لوکس‌تری در دهک‌های بالا قرار بگیرد این کار را نکنیم و جلوی آن را بگیریم.

رئیس جمهوری افزود: اگر در ستاد تنظیم بازار به این نتیجه رسیدید که برخی بسته بندی‌ها نباید در برخی اقلام انجام شود آن را مصوب کنید و ما هم حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

وی به اعضای ستاد تنظیم بازار گفت: هر چیزی برای تنظیم بازار مورد نیاز و مصوب شما است، اگر دولت لازم است مصوبه‌ای داشته باشد حتماً در همان هفته انجام می‌شود. وزیر مربوطه در دولت مطرح کند و در همین هفته که مطرح می‌شود دولت مصوب خواهد کرد. اگر در خط مشی و برنامه مشکلی دارید که خط مشی و برنامه بر عهده رئیس جمهور است. اگر در برنامه‌ها مشکل دارید بگویید تا در ستاد اقتصادی دولت مطرح و بررسی و ابلاغ شود و برای همه لازم‌الاجرا است.

رئیس دولت تدبیر و امید حتی اگر جایی قانونی است که فکر می‌کنید باید انجام شود آن را هم به ما بگویید ستاد هماهنگی اقتصادی داریم و در آنجا مطرح می‌کنیم و اگر موردی لازم و ضروری است تصویب می‌کنیم.

روحانی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰ مجلس و افزایش عوارض گمرکی گفت: حتی نسبت به واردات و قیمت کالا که در بودجه امسال مشکلاتی ایجاد شده و مبنا را بر حقوق گمرکی مبنایی قرار داده که در نتیجه آن ممکن است جنس گران شود، اگر در این زمینه مشکل دارید به ما بگویید چون برای ما رفاه مردم اصل است. در شورای عالی هماهنگی اقتصادی راجع به آن بحث می‌کنیم و اگر تغییری لازم باشد اعمال می‌کنیم.

رئیس جمهوری اضافه کرد: در ایام عید و در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم که شرایط ویژه خود را دارند. همچنین در آستانه انتخابات و تغییر دولت هستیم که این هم مسائل خاص خود را دارد. هیچکس در دولت نباید به فکر این باشد که رسالت و مسئولیت ما تا نیمه مرداد ماه است و چهار ماه پیش رو داریم و باید چهار ماه را حل کنیم. ما باید برای تمام سال فکر کنیم که دولت بعدی که آغاز به کار می‌کند با مشکل روبرو نباشد.

وی با اشاره به تجربه خود در این زمینه گفت: روز اول که آمدیم با مشکل عظیمی همان روز اول مواجه بودیم. سیلوها خالی شده بود و مشکلات بسیاری داشتیم چون من تجربه کردم به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهم و راضی نیستم وقتی دولت سیزدهم وارد عمل می‌شود، روز اول با مشکل مواجه شود. باید بازار را تا پایان ۱۴۰۰ تنظیم کنیم.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: دولت بعدی که روی کار بیاید برنامه‌های خود را دارد اما در اجرای وظایف‌مان بین ساعت اول دولت با ساعت پایانی آن نباید فرق کند و با همان نشاطی که در ساعت اول دولت شروع به کار کردیم با همان نشاط باید تا ساعت آخر کار کنیم.

روحانی بار دیگر گفت: چند قلم بیشتر کالا نیست که باید مشکل آنها را حل کنیم. از همین امروز جلسات برای حل این موارد تشکیل می‌شود. به طور هفتگی در دولت در ستاد اقتصادی صد قلم کالای اساسی را از سال ۹۷ تا الان دنبال کردیم. در این چند ماه هم دنبال می‌کنیم که مردم در شرایط بهتری زندگی کنند. البته همانطور که بارها گفتم ما تا پایان دولت با دو مساله اساسی کرونا و تحریم روبرو هستیم.

وی افزود: از نظر من بزرگترین پشتیبانی از تولید مهار کرونا است و بزرگترین مانع زدایی برای تولید مساله تحریم است. اگر بتوانیم کرونا را کنترل کنیم و کسب و کار آزاد شود و مردم به راحتی سفر و تجارت و تردد کنند، بخش بزرگی از مشکلات تولیدات حل می‌شود و در کنار آن اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم آن مانع اصلی برداشته شده است. البته پشتیبانی تنها کرونا نیست و مانع زدایی هم تنها تحریم نیست ده‌ها مسائل دیگر هست که باید دنبال شود.

رئیس جمهوری گفت: تلاش خواهیم کرد سالی که سال پشتیبانی تولید و برداشتن موانع تولید است، این کار انجام شود تا تولید حرکت بهتری داشته باشد و بدانیم اگر مشکلی در بازار پیدا می‌شود ریشه آن به تولید بر می‌گردد. اگر تولید به اندازه کافی یا بیشتر باشد هیچ زمانی در بازار مشکل پیش نمی‌آید. اگر باز هم لازم باشد جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور رئیس جمهور و معاون اول تشکیل شود، حتماً این کار را خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 483855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.