کرونا، سایه‌ای برای مبتلایان به ایدز است

روانشناس و فعال حوزه ایدز گفت: مبتلایان به ایدز این روزها از نظر روانی شرایط بهتری نسبت به گذشته دارند و احساس می‌کنند به واسطه کرونا سایه‌ای برای آن‌ها ایجاد شده و زیر این سایه قرار گرفته‌اند چرا که به گمان بسیاری از مردم بیماری ایدز بهتر از کرونا است.

به گزارش ایمنا، الهه شعبانی اظهار کرد: خانواده مبتلایان به ایدز معتقد هستند که بیماری ایدز در مقابل کرونا چیزی نیست زیرا حداقل می‌توان با افراد مبتلا به ایدز معاشرت داشت ولی با افراد مبتلا به کرونا این امکان فراهم نیست.

وی اضافه کرد: از نگاه مبتلایان به ایدز نقطه قوت شیوع کرونا برای آن‌ها، حس آرامشی است که زیر سایه این بیماری دارند، چون مردم در مقایسه با کرونا، بیش از قبل آنها و بیماری‌شان را می‌پذیرند.

وی ادامه داد: به اعتقاد این افراد ترس مردم از ویروس‌های دیگر تا حدی رفع شده چون معتقدند با کنترل و مراقبت از ویروس‌های دیگر می‌توان در امان بود اما ویروس کرونا را هر چقدر هم مراقبت کنیم، احتمال اینکه مبتلا شویم، وجود دارد.

شعبانی با بیان اینکه شرایط ویروس کرونا از سال گذشته شایع و به مرور درصد ابتلای آن افزایش یافت، گفت: در این میان افراد مبتلا به ایدز خیالشان از یک بابت راحت بود، آن‌ها معتقد بودند راحت‌تر از قبل می‌توانند در کنار خانواده‌هایشان بنشینند و پذیرش آن‌ها از سمت جامعه بیش از قبل شده است.

مدیرعامل انجمن احیا ارزش‌ها تصریح کرد: اما با وجود دلگرمی و آرامش روانی مبتلایان به ایدز که زیر سایه کرونا به وجود آمده، آن‌ها نگرانی‌هایی نیز پیدا کرده‌اند، چرا که تا پیش از این مبتلایان در انتظار بودند که دارویی برای آن‌ها بیاید اما از وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد، برخی از داروهای مورد استفاده کرونا شبیه داروهای افراد مبتلا به ایدز بوده است.

شعبانی اضافه کرد: پس در این وضعیت امید اینکه برایشان دارویی مختص بیماران مبتلا به ایدز پیدا شود از دست رفت و حتی همان داروی مورد استفاده آن‌ها نیز حالا ممکن است در اختیار مبتلایان به کرونا قرار بگیرد و همین موضوع باعث اضطراب و تشویش آن‌ها شده است.

شعبانی تاکید کرد: سلامت روان این افراد به خاطر موضوع دارو تحت تأثیر قرار گرفته و نگران این هستند که نتوانند به موقع داروهای مربوط به بیماری خود را تهیه و استفاده کنند، با این حال نقطه قوت این ماجرا از نگاه مبتلایان به ایدز همان حس آرامشی است که امروز زیر سایه کرونا بیش از قبل احساس می‌کنند.

ایدز ویروس نقص ایمنی بدن انسان است، این ویروس با از بین بردن سلول‌های مهم بدن که با بیماری و عفونت مبارزه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۴ تعداد ۳۰۱۸۳ نفر مبتلا به اچ آی وی / ایدز در کشور شناسایی، ثبت و گزارش شده است.

شایع‌ترین علل ابتلاء از آغاز شیوع همه گیری تزریق با سورنگ مشترک بین مصرف کنندگان مواد (۶۷%)، رابطه جنسی (۱۸%) و انتقال از مادر به کودک (۲%) ثبت شده است. افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار آسیب‌دیده دارند که باعث عفونت‌های شدید می‌شود که به طور معمول افراد سالم را آلوده نمی‌کند در نهایت ممکن است عفونت منجر به مرگ شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 483152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.