۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
استاد برنده جایزه یونسکو درگذشت

استاد «علی امیری اردکانی» پیشکسوت و استاد مرمت و معماری استان یزد و برنده جایزه یونسکو در مسابقه مرمت میراث فرهنگی، امروز بر اثر عارضه سرطان خون درگذشت.

به گزارش ایمنا، «علی پورسلمان» جانشین سابق پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد ضمن ابراز تأسف از درگذشت استاد مرمت و معماری یزد بر اثر بیماری، به تأثیر این استاد در حوزه میراث فرهنگی و احیای آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: این مرد بزرگ که دانش آموخته دانشگاه تهران و هم دوره «محمد منصور فلامکی» پدر مرمت کشور بود، با درگذشت خود جامعه میراثی کشور را متأثر کرد.

وی با بیان اینکه این فعال میراث فرهنگی طرح‌های مشترکی با فلامکی نیز داشت، تصریح کرد: ایشان در یزد، ابتدایی‌ترین مرمت‌ها را با شرکت مسکن سازان و همراه با اساتید دیگری یزد مانند محمدرضا اولیا آغاز کردند.

معاون کنونی سرمایه گذاری اوقاف یزد با بیان اینکه امیری اردکانی برنده جوایز نفیسی در دوره فعالیت خود شده بود، تصریح کرد: وی صاحب دو جایزه ارزشمند «آقا خان» و «یونسکو» شده بود.

پورسلمان با بیان اینکه امیری اردکانی دانش آموخته رشته مرمت و میراث فرهنگی بود، خاطرنشان کرد: وی از از پیشکسوتان این عرصه بوده که در دانشگاه اردکان و دانشگاه آزاد یزد نیز تدریس داشته و دانش جویان زیادی را به جامعه مرمت و میراث فرهنگی یزد تحویل داد.

این مسئول یزدی اظهار کرد: وی البته در سال‌های اخیر نیز طرح‌های مشترکی را در بافت تاریخی یزد اجرا کرده بود که به علت کسالت و بیماری نتوانست فعالیت خود را ادامه دهد.

منبع: ایسنا

کد خبر 482694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.