ثبت ملی پولکی باغبادران در فهرست میراث ناملموس کشور

شهردار باغبادران گفت: با پیگیری مدیران شهری از آبان ماه ۱۳۹۸ در مسیر ثبت پولکی باغبادران در فهرست آثار ملی معنوی کشور گام برداشتیم و ثبت شد

حجت الله امینی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: میراث فرهنگی مجموعه‌ای از یادمان‌ها، دانش‌ها، باورها، نمادها و ارزش‌های فرهنگی مردم است که با گذشت زمان از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و بر همین اساس تداوم و حفظ آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: شهرداری باغبادران در دوره پنجم مدیریت شهری نگاه ویژه‌ای به جایگاه میراث ناملموس در توسعه پایدار شهر و همچنین نقش و اثرگذاری آن در رسیدن به موفقیت و تحقق سیاست گذاری‌ها در صنعت گردشگری شهری داشته است.

شهردار باغبادران تصریح کرد: با پیگیری مدیران شهری از آبان ماه ۱۳۹۸ در مسیر ثبت پولکی باغبادران در فهرست آثار ملی معنوی کشور گام برداشتیم چرا که این شیرینی خوش طعم به عنوان اصلی‌ترین سوغات تولید شده در شهر باغبادران محسوب می‌شود.

وی با بیان این که فعالیت صنف قنادی در شهر باغبادران دارای پیشینه‌ای کهن و تاریخی است و به چندین قرن قبل باز می‌گردد، ادامه داد: در زمان حکمرانی ظل السلطان، حاکم اصفهان، صنف قنادان باغبادران به صورت مستقیم از معافیت مالیاتی برخوردار بودند.

امینی یادآور شد: نباید فراموش کرد پولک باغبادران شباهتی به پولک اصفهان نداشته و نوعی خاص از فرآورده شکر است که در نقاط مختلف استان و کشور نیز به عنوان «پولک باغبادران» تولید و عرضه می‌شود و علاقه مندان خاص خود را دارد.

شهردار باغبادران ورود شهرداری‌ها به مباحث حمایت میراث ناملموس را گامی مهم و اساسی دانست و عنوان کرد: مهارت پخت پولکی به عنوان شیرینی سنتی با طعمی دلچسب پس از پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مدیریت شهری باغبادران و با حمایت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان لنجان در فهرست آثار ملی معنوی کشور ثبت شد و این مسئله در راستای تشویق شهروندان در حفظ بسیاری از داشته‌های فرهنگی و تاریخی این دیار مؤثر خواهد بود.

کد خبر 478678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.