ساخت چاپگر سه بعدی کوچک در دانشگاه شهیدبهشتی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از موفقیت فناوران مرکز نوآوری این دانشگاه در ساخت چاپگر سه‌بعدی کاربردی برای فعالیت‌های آزمایشگاهی پژوهشگران به ویژه دانش‌آموزان خبر داد.

به گزارش ایمنا، سید مجید محسنی ارمکی گفت: در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت توانستیم یک پرینتر سه بعدی ارزان‌قیمت، کوچک و کاربردی تولید کنیم.

وی افزود: در سال‌های قبل، پرینترهای بزرگ در ابعاد صنعتی تولید شده بود که شاید برای محیط‌های صنعتی مناسب باشد. با این همه، این دستگاه به گونه‌ای است که پژوهشگران و حتی دانش‌آموزان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

این فعال فناور در ادامه با بیان اینکه، این چاپگر سه‌بعدی، می‌تواند مواد و قطعات مختلفی را پرینت بگیرد، افزود: یکی از این محصولات قابل چاپ، بردهای الکترونیک است.

ارمکی ادامه داد: این بردها انواع مختلفی دارند و بر روی آنها گونه‌های مختلفی از حسگرها، از جمله حسگر دما یا رطوبت قرار می‌گیرد. این چاپگر، می‌تواند همه این انواع بردها را به شکل مؤثر و بهینه‌ای پرینت کند.

وی اظهار کرد: به کمک ستاد ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، توانستیم نمونه آزمایشگاهی پرینتر سه بعدی را تولید کنیم و در ادامه نیز با حمایت این نهاد، می‌خواهیم آن را به صورت تولید انبوه، به بازار عرضه کنیم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: یکی از مسائل مهم در تولید این‌گونه تجهیزات، بهای تمام‌شده آن است. باید دستگاه با قیمت معقول و مناسبی به مصرف کننده عرضه شود. زیرا در صورت بالا بودن قیمت، فروش آن نیز دچار مشکل می‌شود.

ارمکی گفت: قیمت نمونه مشابه خارجی این دستگاه بسیار بالا است و واردات آن توجیه چندانی ندارد. این در حالی است که قیمت نمونه ایرانی، علی‌رغم کیفیت برابر، بسیار کمتر و مقرون به صرفه است.

طبق گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به گفته این فعال حوزه فناوری، مراکز تحقیقاتی و مدارسی که از آزمایشگاه برخوردار هستند نیز، می‌توانند از جمله استفاده‌کنندگان از چاپگر سه بعدی باشند.

کد خبر 477185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.