واشنگتن: با هم‌پیمانان خود درباره ایران رایزنی می‌کنیم

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه سعودی اعلام کرد که واشنگتن با هم‌پیمانان خود برای پیشبرد روند دیپلماتیک درباره موضوع هسته‌ای ایران همکاری می‌کند.

به گزارش ایمنا، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عصر امروز (چهارشنبه)، در گفت‌وگو با شبکه سعودی «العربیه» به موضوع هسته‌ای ایران پرداخت. بر اساس این گزارش، واشنگتن مجدداً اعلام کرد که پیش از منصرف شدن ایران از آنچه اقدامات ناقض خوانده شده، به توافق باز نخواهد گشت.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با ادعای اینکه منطقه نگران پرونده هسته‌ای ایران است، گفت: «تمام گزینه‌ها برای تعامل با [موضوع] هسته‌ای ایران در دولت بایدن مطرح است».

او در ادامه با ادعای اینکه واشنگتن به‌طور کلی گزینه دیپلماسی را ترجیح می‌دهد، اعلام کرد: «ما به دنبال یک توافق هسته‌ای جدید هستیم که فعالیت‌های ایران در منطقه در بر بگیرد».

وی همچنین ادعا کرد که افزون بر جلوگیری ایران برای در اختیار گرفتن آنچه سلاح هسته‌ای خوانده شده، امنیت منطقه نیز آمریکا اولویت دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان اعلام کرد: «با هم‌پیمانان خود برای پیشبرد روند دیپلماتیک درباره پرونده هسته‌ای ایران همکاری می‌کنیم».

این اظهارات پس از آن است که وزارت خارجه فرانسه، بعد از ظهر امروز، اعلام کرد که وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام قرار است، فردا (پنجشنبه)، با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود درباره ایران گفت‌وگو کنند.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا از زمان کارزارهای انتخاباتی درباره بازگرداندن آمریکا به برجام ابراز تمایل کرده بود؛ اما علی رغم این ادعا، مقام‌های دولت وی، برای ایران شرط‌گذاری کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید کرده است که واشنگتن عضو برجام نیست و حق شرط‌گذاری برای ایران را ندارد و اگر سیاست بازگشت به برجام را در نظر دارد، باید گام اول را بردارد و تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را لغو کند و به پایبندی کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد.

از طرف دیگر، مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای اعلام کرده اگر تا ضرب‌الاجل ۲۳ فوریه (پنجم اسفندماه)، تحریم‌های ایران لغو نشود، تهران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

منبع: فارس

کد خبر 475805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.