رئیسی: تحریم‌ها هیچ گاه ملت ایران را متوقف نکرده است

رئیس قوه قضائیه در دیدار با نخست وزیر عراق، با تقدیر از تصمیم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، زمان بندی برای اجرای مصوبه پارلمان عراق را لازم دانست.

به گزارش ایمنا به نقل از قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به عراق شامگاه سه شنبه ۲۱ بهمن ماه با مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور دیدار کرد و انتخاب عراق به عنوان اولین مقصد سفر خارجی‌اش در دوران تصدی مسئولیت دستگاه قضا را نشانگر اهمیت روابط دو کشور دانست.

وی در دیدار با نخست وزیر عراق، با تقدیر از تصمیم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، زمان بندی برای اجرای مصوبه پارلمان عراق را لازم دانست.

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از مواضع دولت عراق در قبال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تأکید کرد: تحریم‌ها هیچ گاه ملت ایران را متوقف نکرده است و ما ان‌شاءالله این تحریم‌ها را خنثی خواهیم کرد.

رئیسی در ادامه سخنانش به بیان پنج نکته محوری در خصوص تعاملات حقوقی و قضائی بین ایران و عراق پرداخت و یکی از این مسائل را تسهیل امر زیارت عتبات عالیات در عراق توسط زوار ایرانی عنوان کرد که مورد تأکید مقامات دو کشور بوده است.

وی خطاب به الکاظمی گفت: لغو روادید، می‌تواند در تسهیل امر زیارت مؤثر باشد و انتظار ما این است که این کار با همت و تلاش شما صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به موضوع زندانیان ایرانی محبوس در عراق به موافقت مقام معظم رهبری با عفو زندانیان عراقی در ایران که واجد شرایط آزادی هستند اشاره و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریع‌تر زمینه آزادی ایرانیان زندانی در عراق خصوصاً آن‌ها که به دلیل اقامت یا ورود غیرمجاز به این کشور بازداشت شده اند، فراهم شود و این افراد به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.

رئیسی همچنین در خصوص اراده جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با فساد و همکاری با عراق جهت استرداد مجرمین اظهار کرد: جمهوری اسلامی بر همکاری‌های حقوقی و قضائی با عراق در خصوص تردد اتباع دو کشور و افزایش و تسهیل مبادلات تجاری تأکید دارد.

وی در خصوص پیگیری حقوقی پرونده ترور سرداران شهید جبهه مقاومت نیز خاطر نشان کرد: مجازات آمران و مجرمینی که این جنایت را مرتکب شده اند، برای آینده ایجاد بازدارندگی خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: آمریکا با ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس حاکمیت، سیادت و قوانین عراق را نقض کرده و ما تأکید داریم این پرونده هر چه سریع‌تر با همکاری ایران و عراق به نتیجه بایسته برسد.

رئیسی همچنین سلام رهبر انقلاب را به ملت و دولت عراق ابلاغ و برای ملت عراق آرزوی اعتلا و پیشرفت و برای دولت عراق آرزوی اقتدار و موفقیت کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رئیسی به این کشور و خوشامدگویی به وی تأکید کرد: ایران و عراق روابط طولانی مبتنی بر مشترکات فراوان دارند که توسعه این روابط، خواست قلبی و مورد تأکید ماست.

وی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب تأثیر بزرگی در اذهان و در دل ملت‌های مسلمان و غیرمسلمان داشت.

نخست وزیر عراق روابط دو کشور را ممتاز توصیف کرده و با تأکید بر اهمیت همگرایی بیشتر در روابط تهران – بغداد تصریح کرد: از وقتی که مسئولیت نخست وزیری را بر عهده گرفتم تلاش کردم روابط دو کشور در همه سطوح برای تأمین منافع ملت عراق و منطقه توسعه یابد.

الکاظمی تصمیم برای اخراج آمریکایی‌ها از این کشور را یک تصمیم کاملاً عراقی عنوان کرد.

وی با استقبال از پیشنهادات ۵ گانه رئیس دستگاه قضائی کشورمان برای حل مسائل حقوقی و قضائی بین دو کشور و همچنین تسهیل امر زیارت، تاکید کرد: عفو زندانیان ایرانی محبوس در عراق در دست بررسی است و با همکاری وزارتخانه‌های دادگستری دو کشور پیگیری می‌شود.

نخست وزیر عراق همچنین به پیگیری پرونده ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی اشاره کرد و گفت: این موضوع همچنان در حال پیگیری است و برخی احکام قضائی در این خصوص صادر شده است.

الکاظمی در خصوص تسهیل زیارت عتبات عالیات برای ایرانیان تاکید کرد: گذشته از زمینه‌های سیاسی و اقتصادی، این موضوع مورد توجه شخص او قرار دارد و مساله روادید نباید مانعی مقابل زوار برای سفر به کشور عراق باشد.

وی در این خصوص به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: در دوره دولت حیدرالعبادی در بازدید از گذرگاه مرزی مهران در ایام اربعین، با مشاهده انبوه زائران ایرانی، شگفت زده شده و با خود گفتم در محضر امام حسین (ع) چه پاسخی خواهم داشت اگر بپرسد «چرا این همه زوار من را از زیارتم محروم کردید؟» و همان زمان راسا دستور بازگشایی مرزها را دادم.

نخست وزیر عراق در پایان با تقدیر از استقبال گرم مقامات ایرانی در جریان سفرش به تهران، از رئیسی خواست که مراتب سلام و ارادت و احترام او را به رهبر انقلاب اسلامی ابلاغ نماید.

کد خبر 474173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.