گفت‌وگوی قالیباف و ماتونیکور درباره توسعه روابط اقتصادی تهران و مسکو

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس شورای فدراسیون روسیه بر توسعه و تعمیق همکاری های دو جانبه بخصوص در حوزه های اقتصادی، انرژی، علمی و دانشگاهی تاکید کردند.

به گزارش ایمنا، به نقل از خانه ملت، عصر دیروز -دوشنبه، ۲۰ بهمن ماه- محمد باقر قالیباف در محل شورای فدراسیون روسیه (سنا) مورد استقبال رسمی خانم «والنتینا ماتونیکور» قرار گرفت و پس از امضای دفتر یادبود این شورا توسط رئیس مجلس شورای اسلامی، دو هیئت وارد مذاکرات پارلمانی شدند.

«والنتینا ماتونیکور» در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از گفت و گو با دکتر قالیباف و این که اولین سفر وی در جایگاه ریاست مجلس ایران به روسیه انجام شده است، گفت: این سفر تأیید و گواهی بر تلاش ایران و پارلمان جمهوری اسلامی برای توسعه تصاعدی روابط تهران و مسکو است.

وی با بیان این که شما را به عنوان یک چهره برجسته و با تجربه سیاسی می‌شناسیم تاکید کرد: اعتقاد داریم که این سفر با اهمیت، تحرک جدی در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد.

«ماتونیکور» ضمن تبریک جشن پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ایران یکی از شرکای قدیمی و نزدیک ما هست و یکی از بزرگترین گروه‌های دوستی در شورای فدراسیون روسیه گروه دوستی با ایران است.

وی افزود: ما علاقه مند هستیم که فارغ از اتفاقاتی که در جهان می‌افتد روابط چند جانبه را گسترش دهیم.

رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین با تاکید بر پیشبرد همکاری‌ها در حوزه نیروگاهی و انرژی، گفت: باید همکاری‌های پارلمان‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی را تقویت کنیم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تقویت همکاری مجامع استانی در پارلمان‌های دو کشور افزود: تقویت زیرساخت‌های حقوقی روابط دو کشور با تدوین و تصویب اسناد همکاری‌ها در پارلمان‌های دو کشور از جمله در موضوع همکاری‌های علمی- دانشگاهی ضروری است.

رئیس سنای روسیه همچنین بر حمایت روسیه از رفع تحریم‌های ایران در برجام نیز تاکید کرد.

در ادامه این دیدار قالیباف با اشاره به اولین سفر خارجی خود در مقام رئیس مجلس به مسکو گفت: همراه داشتن پیام رهبر معظم انقلاب برای آقای پوتین، ویژگی خاصی به این سفر داده است.

وی افزود: این پیام مهم درباره منطقه و قدرت‌های جهانی است و این مفهوم را در خود دارد که ارتباط دوجانبه ایران و روسیه ارتباطی راهبردی، عمیق و چند ده ساله خواهد بود و آن چه مدنظر است این است که توافق‌ها و تصمیم‌ها بین دو کشور بر اساس توافق‌های ۲۰ و ۵۰ ساله تداوم پیدا کند.

قالیباف تاکید کرد: تغییرات سیاسی در کشورهایی که روحیه سلطه‌گری و یک جانبه‌گری دارند هرگز در روابط عمیق بین ایران و روسیه تأثیر نخواهد داشت و این ارتباط راهبردی مستمر و دائمی است.

رئیس مجلس افزود: بسیار طبیعی است که برای چنین ارتباط عمیق و مستمری باید همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، انرژی، حمل و نقل، علمی و فناوری، علمی و دفاعی و امنیتی را توسعه دهیم. سرمایه گذاری دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی به خصوص با اولویت تولید انرژی در بخش‌های مختلف از موضوعات مورد توجه هردو کشور است.

وی همچنین از دولت روسیه بابت واکسن روسی کرونا به ایران تشکر کرد و گفت: همکاری بر سر واکسن کرونا نمونه‌ای از همکاری‌های دوستانه و عمیق دو کشور است.

کد خبر 474037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.