حاتمی: آمریکا و اسرائیل دنبال فرصتی برای اعمال نفوذ خود هستند

وزیر دفاع در اجلاس وزرای دفاع اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگاه فرصتی بیابند از تروریسم به عنوان ابزاری جهت اعمال نفوذ استفاده می کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع؛ امیر سرتیپ حاتمی در در اجلاس وزرای دفاع اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند اظهار کرد: رویدادها و تحولات امنیتی چند دهه اخیر یک نکته مهم را به همه جهان تذکر می‌دهد؛ آن اینکه چقدر جهان نیازمند یک باز مهندسی جدید در نظم جهانی بر اساس عناصر نوظهور قدرت و رهایی از بند قطب بندی‌های مرسوم است. اتفاقات تلخ دهه اخیر به ما اثبات کرده است که الگوها و مدل‌های تجویز شده قدرت‌های هژمون، دستاوردی جز خشونت، افراط‌گرایی، تروریسم، کشتار، اختلافات مرزی، جنگ، ناامنی و ویرانی به همراه نداشته است.

وی افزود: جهان در سال‌های اخیر به وضوح دید که با آمدن حاکمان نالایق، ناشی، سرکش و نفرت پراکن بر مسند قدرت، به ویژه در کشورهای بزرگ و تأثیرگذار، چگونه جهان می‌تواند خطرناک‌تر شده و در آستانه پاندمی ناامنی قرار گیرد. لغو یکطرفه معاهدات بین‌المللی، پشت پا زدن به معاهدات اساسی جامعه بشری مانند آینده کره زمین و محیط زیست انسان‌ها به بهانه اقتصادی نبودن آن، خروج از معاهدات امنیت ساز به بهانه هزینه بردار بودن آنها، حمله به سازمان ملل و بهداشت جهانی به بهانه هماهنگ نبودن با آنان و خروج از معاهده ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود، برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران، مهم‌ترین شاهد مثال‌هایی هستند که دیگر نمی‌توان به قدرت‌های بزرگ و مسئولیت پذیری‌ها و تعهدات آنان اعتماد کرد.

وزیر دفاع گفت: فجیع‌ترین اقدام و شنیع‌ترین عمل آنها ترور ناجوانمردانه قهرمان ملی و بین‌المللی مبارزه با تروریسم؛ سپهبد شهید قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی مهندس قهرمان ملت عراق و همراهانشان و شهیدِ دانشمند دکتر فخری زاده بود. این بانیان تروریسم دولتی نشان دادند نه تنها قابل اعتماد نیستند، بلکه به آرمان‌های بلند بشری همانند مبارزه با تروریسم و نجات مردم ستم دیده نیز خیانت می‌کنند. البته همه جهان دیدند که مردم قدرشناس ایران، عراق و سوریه و بسیاری از ملت‌ها تشییع باشکوه و به یادماندنی قرن را برای کسانی که به خاطر آنان جان خود را فدا کرده بودند، انجام دادند.

حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، اقیانوس هند را دروازه ارتباط با جهان خارج خود از طریق دریا و کشورهای حاشیه آن را لایق برخورداری عادلانه از همه نعمت‌های این اقیانوس پهناور از جمله امنیت و پیشرفت می‌داند افزود: ایران به دلیل موقعیت کم نظیر ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک خود، محل عملی تلاقی نظریه‌های مختلف ژئوپلیتیک اعم از هارتلند و ریملند و نظریه برتری دریایی است. از این رو ایران از طریق سواحل طولانی با خلیج فارس، دریای عمان و اشراف بر تنگه استراتژیک هرمز، موقعیت ممتازی در اقیانوس هند و این پهنه بزرگ آبی از جهت اتصال به قفقاز، اروپا و غرب آسیا داراست که مایل است در برنامه پیشرفت و تعالی و امنیت خود و منطقه استفاده نماید و آن را وسیله‌ای برای موفقیت و پیشرفت سایر کشورها قرار دهد از این رو معتقد هستیم این منطقه می‌بایست با استانداردهای بالا و پیشرفته امنیتی بومی اداره و مدیریت شود و ارائه ابتکار صلح هرمز توسط جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب بوده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از نظامی شدن این منطقه استقبال نمی‌کند و از رقابت‌های غیرسازنده تسلیحاتی و انباشت تسلیحات و تبدیل شدن منطقه به زرادخانه تسلیحاتی نگران است گفت: این اتفاق را ناشی از نقشه بدخواهانه و شوم برخی از قدرت‌های استعمارگر فرامنطقه‌ای با هدف فروش سلاح بیشتر و رونق دادن به اقتصاد خود، عقب نگه داشتن کشورهای این مناطق از پیشرفت‌های داخلی و هزینه کردن منابع محدود این کشورها در امور نظامی و تأمین منافع خود با مشغول سازی این منطقه با یکدیگر می‌دانیم لذا نیازمند هوشیاری بیش از پیش کشورهای منطقه است.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: معتقدیم اقیانوس هند دارای ظرفیت بالقوه بالایی برای صلح سازی جهانی است که می‌تواند به عنوان «منطقه الگو» برای جهان معرفی شود. این خواسته در پرتو همکاری، تعهد، ابتکار، عقلانیت و شجاعت در اقدام میسر است.

حاتمی ادامه داد: آنچه که امروز برای این منطقه حائز اهمیت است، امنیت و پیشرفت همه جانبه مبتنی بر ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌های بومی است که می‌بایست با مشارکت همه کشورهای منطقه شکوفا شود. البته جای نقد جدی است که با وجود این اقیانوس بزرگ و پهناور و پر خیر و برکت، برخی از کشورهای ساحلی آن در فقر باشند و این امر موجب ناامنی در این منطقه شود زیرا تردیدی در ارتباط توسعه و امنیت نداریم. لازمه این امر، استفاده از ظرفیت تمدن ساز کشورهای ساحلی با تمدنی غنی و کشورهای ثروتمند این منطقه برای مدیریت و رفع این مشکلات است که نیازمند مطالعات جامعه شناختی، اقتصادی و فرهنگی در این منطقه در کنار آینده پژوهی بحران‌ها، آسیب‌ها و تهدیدات پیش روی این منطقه است که شکل دادن و پیگیری آن در کنار موضوعات امنیتی و دفاعی ضروری است.

وی با بیان اینکه نباید به تحولات امنیتی این منطقه و کشورهای حاشیه این اقیانوس بی تفاوت بود گفت: ناامنی در یک منطقه، امنیت مناطق پیرامونی و حتی دوردست را نیز متأثر می‌سازد. نمونه مهم آن محاصره دریایی یمن به عنوان مصداق تروریسم دریایی است که باعث شده است دارو، مواد غذایی به مردم بیگناه یمن نرسد و ما در قرن ۲۱ شاهد فاجعه بشری مهلک در آنجا باشیم. از اینکه این ظلم و ستم بی پایان به مردم مظلوم یمن مورد تأیید برخی از مجامع بین‌المللی قرار می‌گیرد و این جنایات با تمسک به قطعنامه شورای امنیت که باید حافظ و ضامن صلح و امنیت جهانی باشد، انجام می‌گیرد و برخی قدرت‌های بزرگ مبتنی بر منافع مادی حاصل از فروش تسلیحات چشم بر آن می‌بندند، تأسف بار است و تاریخ آن را هرگز فراموش نخواهد کرد.

وزیر دفاع تأکید کرد: وظیفه همه ما علاوه بر محکوم کردن اینگونه جنایات، پایان دادن به این محاصره در اولین فرصت و رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم این کشور است. انتظار می‌رود این موضوع در کنار سایر اهداف مثبت و بلند این اجلاس و اتحادیه مورد تأکید و پیگیری قرار گیرد.

حاتمی خاطرنشان کرد: تجربه جمهوری اسلامی ایران در سال‌های مبارزه با تروریسم، حکایت از آن دارد که تروریسم همانند بیماری مسری است که هر جا زمینه ببیند در آنجا رشد و نمو می‌کند به ویژه قدرت‌هایی همانند آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگاه فرصتی بیابند از آن به عنوان ابزاری جهت اعمال نفوذ و اراده استفاده نمایند. ضمن هشدار به گسترش تروریسم در این منطقه و لزوم آینده پژوهی این نوع بحران‌ها، آمادگی خود را برای انتقال تجربه و دانشمان به کشورهای حاشیه اقیانوس هند اعلام می‌کنیم.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای بهره‌مندی و برخورداری بیشتر از ظرفیت دریاهای خود و ایجاد امنیت در منطقه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، توسعه صنعت دریایی را در اولویت‌های برنامه‌های توسعه‌ای کشور قرار داده است علاوه بر آن سرمایه گذاری گسترده‌ای برای سواحل حاشیه دریاهای خود بویژه مکران و چابهار انجام داده است از طرفی تلاش دارد ظرفیت این منطقه را به دریای خزر پیوند زده و به رونق این منطقه نیز کمک نماید. در این مسیر، از تجربه و سرمایه گذاری کشورها برای هم افزایی این ظرفیت‌ها استقبال می‌نماید. در پایان آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت فعال در خصوص موضوعات اقیانوس هند را اعلام می‌کنم.

کد خبر 472905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.