وزیر نفت: در ۶ ماه اخیر تلویزیون نرفته‌ام

وزیر نفت با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم بهتر است وزارت انرژی داشته باشیم، گفت: صادرات گاز دارای اهمیت راهبردی است و بسیار مهم است اما به این پرسش پاسخ دهید که آیا صادرات گاز خام‌فروشی است یا خیر؟ حال چطور صادرات نفت بد بوده و خام‌فروشی است؟

به گزارش ایمنا، بیژن زنگنه در آئین گشایش ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو، اظهار کرد: من خیلی درباره تحریم حرف نمی‌زنم اما در سه سال گذشته ظرفیت عظیمی در صادرات نفت و فرآورده نفتی به دست آوردیم که از آن استفاده می‌کنیم و تحت هیچ شرایطی آن را از بین نمی‌بریم. وضع ایران از نظر سخت‌افزاری خوب است و توانایی ساخت ۸۰ درصد تجهیزات ثابت صنعت نفت در داخل کشور وجود دارد.

وی افزود: ۴۰ سال است عده‌ای در کشور تلاش کردند و می‌کنند تولید نفت در کشور از چهار میلیون بشکه در روز بالاتر نرود که در این زمینه موفق بودند؛ من روزگاری را می‌بینم تولید نفت ممنوع شود.

وزیر نفت تصریح کرد: ضروری است تولید نفت بالا رود و من در این مسیر بسیار تلاش کردم؛ البته بیشتر عمر ما در این دولت به تحریم گذشت، اما با تلاش زیاد نگذاشتم تولید نفت مشکلی پیدا کند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون افرادی هستند که می‌گویند شرکت‌های اکتشاف و تولید گرگ زاده‌اند و از قضا به آنها هم بر بیان این حرف‌ها تریبون می‌دهند؛ ببینید من در شش ماه اخیر تلویزیون رفتم!؟ اما این افراد تریبون دارند و حرف می‌زنند.

زنگنه گفت: در بخش گاز کارهای خوبی انجام شد و تولید گاز به هزار و ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است، اما مصرف با سرعت، بالا می‌رود. امسال در تهران ۱۳ درصد و در کل کشور ۱۲ درصد رشد مصرف داشتیم.

وزیر نفت با بیان اینکه برای نخستین بار در تولید بنزین و گازوئیل مازاد داریم و کیفیت را بهبود بخشیدیم، اما جا دارد آن را بهتر کنیم، افزود: حرکت در پتروشیمی بسیار مناسب بوده است و امسال ۱۷ میلیون تن به تولید محصولات پتروشیمی افزوده می‌شود، همچنین دو مگا پروژه در صنعت پتروشیمی تعریف شده است.

وی اظهار کرد: صادرات گاز برای ایران اهمیت استراتژیک و راهبردی زیادی دارد اما سوالی که هیچکس به آن جواب نمی‌دهد این است که آیا صادرات گاز خام‌فروشی است یا خیر؟ حال چطور صادرات نفت بد بوده و خام‌فروشی است؟

زنگنه خاطرنشان کرد: موضوع ضریب بازیافت مخازن نفتی باید به تقاضای ملی و عمومی تبدیل شود و دانشجویان باسوادی هم‌اکنون روی این موضوع کار می‌کنند. ما باید به ظرفیت‌های رو به رشد توجه کنیم.

کد خبر 470987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.