خطر ابتلا به کرونا در بیماران مبتلا به سرطان غیرفعال زیاد است

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خطر ابتلا به موارد شدید کرونا در بیماران مبتلا به سرطان غیرفعال که در حال حاضر تحت درمان قرار ندارند نیز به طور قابل توجهی زیاد است.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اینترنتی catchnews، مطالعات قبلی نشان داده اند که خطر ابتلاء به موارد شدید کووید -۱۹ در بیماران سرطانی که تحت درمان قرار دارند و یا آنهایی که در بیمارستان بستری هستند در مقایسه با افرادی که سرطان ندارند، به اندازه قابل توجهی بالاتر است اما اطلاعات اندکی در مورد بیماران مبتلا به سرطان که هنوز از بیماری خود بی اطلاع هستند، در دسترس است.

یافته‌های این مطالعه بر اهمیت رعایت موازین بهداشتی کووید -۱۹ مانند فاصله اجتماعی و ماسک پوشیدن و واکسیناسیون برای همه بیماران و نه تنها افرادی که به تازگی بیماری سرطان در آنها تشخیص داده شده و یا دارای سرطان فعال هستند، تأکید می‌کند.

کارا ماکسول نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار خون شناسی- آنکولوژی و ژنتیک در دانشکده پزشکی «پرلمن» در دانشگاه «پنسیلوانیا» گفت: بیمارانی که سرطان دارند باید مراقب باشند که در این مدت در معرض ابتلاء قرار نگیرند.

وی در عین حال تاکید کرد: با این حال یافته‌های اخیر مطالعه ما نشان می‌دهد که نه تنها بیماران مبتلا به سرطان فعال که اکنون تحت درمان قرار دارند یا در بیمارستان بستری هستند بلکه تمام بیماران آنکولوژی باید برای محافظت از خود، اقدامات احتیاطی قابل توجهی را در طی همه گیری انجام دهند.

محققان در این مطالعه سوابق بیش از چهار هزار و ۸۰۰ بیماری را که آزمایش کووید -۱۹ انجام داده بودند، بررسی کردند و ارتباط میان وضعیت سرطان و عواقب ابتلاء به کووید -۱۹ را در مورد آنها بررسی کردند.

در این بررسی از ۳۲۸ موردی از این افراد که تا ژوئن ۲۰۲۰، نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شد، ۶۷ نفر (۲۰.۷ درصد) در سابقه پزشکی خود تشخیص ابتلاء به یک سرطان داشتند (۸۰.۶ درصد مبتلا به تومور جامد بدخیم و ۱.۷۳ درصد سرطان غیر فعال داشتند).

نتایج این مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به کووید -۱۹ از جمله بیماران مبتلا به سرطان فعال (۱۸ درصد) و سرطان غیرفعال (۴۹ درصد) در مقایسه با بیماران غیر سرطانی (۵۵.۲ درصد در مقابل ۲۹ درصد) به میزان بیشتری در بیمارستان و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند (۲۵.۷ درصد در مقابل ۱۱.۷ درصد)؛ همچنین میزان مرگ و میر آنها پس از ۳۰ روز بیشتر بود. (۱۳.۴ درصد در مقابل ۱.۶ درصد)

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه در حالی که سرطان فعال به اندازه قابل توجهی با وخیم‌تر شدن عواقب کووید -۱۹ در این بیماران ارتباط داشت، خطر ابتلاء به موارد شدید کرونا در بیماران مبتلا به سرطان غیر فعال که به کووید -۱۹ مبتلا شده بودند نیز در مقایسه با بیماران کرونایی که سرطان نداشتند، بیشتر بود.

مطالعات نشان می‌دهد که بیماران سرطانی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به عوارض کووید -۱۹ هستند و این موضوع تا حدودی به عواملی مانند سن بالاتر، میزان سیگار کشیدن بیشتر، بیماری‌های همراه، تماس مکرر با پرسنل درمان و اثرات درمان‌های سرطانی ارتباط دارد.

نتایج مطالعه اخیر همچنین نشان می‌دهد که خود سرطان و تأثیر آن بر بدن می‌تواند در تشدید عفونت‌های کووید -۱۹ نقش داشته باشد. به گفته محققان، نتایج این مطالعه از این فرضیه پشتیبانی می‌کند که سرطان یک عامل مستقل خطرساز در زمینه بهبودی ضعیف از کووید -۱۹ است.

ویروس کرونا موسوم به کووید- ۱۹، اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر «ووهان» در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

نتایج این مطالعه در مجله JNCI Cancer Spectrum منتشر شده است.

منبع: ایرنا
کد خبر 470888

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.